https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/baterku-u-mobilu-bude-mozne-vymenit.pirati-podpori-nova-recyklacni-pravidla
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká pirátská strana: Baterku u mobilu bude možné vyměnit. Piráti podpoří nová recyklační pravidla

13. června 2023 | Česká pirátská strana
Piráti ve středu podpoří finální znění nařízení o bateriích a jejich recyklaci. Nově budou muset například výrobci přenosných elektronických zařízení baterie vkládat tak, aby je bylo možné vyndat a nahradit. Pravidla jsou součástí evropské průmyslové strategie a akčního plánu EU pro oběhové hospodářství.

Nová legislativa zavádí přísnější požadavky pro udržitelnější, odolnější a výkonnější baterie. Zároveň také zvyšuje cíle pro sběr odpadu, účinnost recyklace a následné využití materiálů.

„Jde přednostně o podporu cirkulární ekonomiky. Potřebujeme se přenést dál od tradičního modelu 'vyrob, spotřebuj, vyhoď', k situaci, kdy zachování nebo recyklace výrobku bude mít vždy přednost. Našim cílem je tedy snížit dopad na životní prostředí a společnost ve všech fázích životního cyklu baterií. Současně jde taky o snížení závislosti na dovozu kritických surovin, které jsou k výrobě baterií potřeba,” komentuje pirátský europoslanec Mikuláš Peksa.

Piráti podpoří vytvoření nové kategorie lehkých dopravních prostředků, jako jsou elektrokola a elektroskútry, na které se bude vztahovat nová klasifikace baterií. Baterie u většiny zařízení bude také snadnější vyměňovat a pro spotřebitele by měla být jejich recyklace přístupnější. Přes speciální štítky se lidé také dozví uhlíkovou stopu baterií. Součástí regulace bude i povinný podíl recyklovaných kritických surovin v nových bateriích.

Nařízení také požaduje povinné záruky od výrobců týkající se lidských práv. „U baterií jsou problematickými materiály hlavně kobalt a lithium. Především u kobaltu potřebujeme záruky o tom, že se při jeho získávání dodržují lidská práva. Používá se hlavně u vozidel s dlouhým dojezdem, alternativu představují méně výkonné lithiové baterie. I u nich ale existují obavy týkající se dopadu na životní prostředí. Potřebujeme se proto soustředit na navýšení recyklačních kapacit a podporu inovací,” vysvětluje Peksa.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist