https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/bez-razantni-zmeny-stavebni-legislativy-se-k-21.stoleti-ani-nepriblizime
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MMR ČR: Bez razantní změny stavební legislativy se k 21. století ani nepřiblížíme

15. ledna 2020 | MMR ČR
Autor: Vilém Frček, tel: 724 639 428, 224 861 445
V době ekonomického boomu v Česku v podstatě nestavíme. Máme zdroje, ale kvůli tomu, že připravené projekty uvízly v nekonečném povolovacím procesu, je nemůžeme smysluplně investovat. Kvůli tomu že se nestaví, sílí bytová krize, zdražuje nájemné, mladí lidé nemají kde bydlet, nezakládají rodiny, nemají děti. To vše se nám v budoucnu velmi nemile vrátí v podobě potíží penzijního systému. Nestaví se silnice a dálnice.

„Je třeba, abychom tu ostudu 157. místa v žebříčku rychlosti povolování staveb, a fakt, že se dálnice staví 13 let, odstranili. Je to v procesu a musíme to změnit. Tlačím paní ministryni, aby se to změnilo rychle a platnost zákona byla již od roku 2021,“ řekl na briefingu v průběhu jednání ministryně pro místní rozvoj s jihomoravskými starosty premiér Andrej Babiš.

Není přitom třeba se obávat, že stát po navržené rekodifikaci ztratí svůj vliv a nebude schopen hájit veřejný zájem. „Starostové dnes v Brně velmi uvítali pondělní dohodu se Svazem města a obcí. Povede se jedno řízení, tudíž jedno případné odvolání a jeden přezkum. Tím se to hodně urychlí,“ poznamenala ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Cílem rekodifikace stavebního práva je zjednodušení velmi složité legislativy a zkrácení procesu povolování z dnešních v průměru 5 let na maximálně 1 rok. Ministerstvo pro místní rozvoj chce zahrnout celý proces do jediného řízení, kdy se dotčené orgány i účastníci řízení budou moci k záměru vyjádřit pouze jednou. O svůj vliv na výstavbu na vlastním území nemusí mít obavy ani obce.

Jejich úloha je především v oblasti územního plánování. Tam musí obec uplatnit svůj zájem na tom, kde, co a jak se bude na jejím území stavět. V povolovacím řízení o jednotlivých konkrétních stavbách bude mít postavení účastníka řízení, a tudíž i zde může výstavbu legálně ovlivnit. Navíc pokud jde o běžné stavby neměl by se podle poslední dohody model přenesené státní správy měnit. I nadále by tak o nich rozhodovaly stavební úřady na obcích. Pokud ale nedodrží 30denní lhůtu, stavební řízení automaticky převezme Státní stavební správa a bude ho dále řešit. Stát tak zajistí dodržování lhůt. U velkých staveb a projektů, liniových nebo veřejně prospěšných bude tou první instancí Státní stavební správa.

V Brně dnes ministryně o nutnosti nalezení shody nad rekodifikací za účasti premiéra Andreje Babiše jednala se starosty všech jihomoravských obcí a také s úředníky stavebních úřadů. Vysvětlovala návrh a jeho výhody. Zítra bude pokračovat na severu Moravy a v pátek ve Zlínské kraji. Jednání v dalších krajích se připravují na nadcházející týdny.
Vilém Frček, tel: 724 639 428, 224 861 445
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist