Kateřina Procházková "> Bez vody by nebyl život, je třeba ji více chránit - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/bez-vody-by-nebyl-zivot-je-treba-ji-vice-chranit
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

KDU-ČSL: Bez vody by nebyl život, je třeba ji více chránit

25. května 2021 | KDU-ČSL
Autor: Kateřina Procházková, tel: 730 575 148
Voda je strategickou surovinou, jejíž nedostatek, či zhoršená kvalita může mít zásadní dopad na jednotlivce, ale i na celou společnost. Ukotvení ochrany vody do Ústavy je nevyhnutelným krokem, ať už kvůli opakujícímu se suchu nebo znečišťování vodních zdrojů. Při střetnutí dvou veřejných zájmů musí být zásadním zájmem ochrana vody.

Návrh KDU-ČSL na ústavní ochranu vody a půdy byl před téměř dvěma lety vládou zamítnut. Navržená novela vodního zákona však nezdůrazňuje význam vody jako nenahraditelné složky životního prostředí. „Budeme dále bojovat o to, aby byl význam vody a její ochrany zakotven do Ústavy, a aby byl veřejný zájem ochrany vody ve sporných situacích vždy upřednostněn. Kvůli vysychání se nám ztrácí voda z přirozených úložišť. Od roku 2015 nám v průměru chybí 870 litrů vody na každý metr čtvereční. Musíme Česko připravit na dopady sucha a zamezit znečišťování vodních toků. Již se nesmí opakovat situace, která nastala loni po znečištění Bečvy,” uvedl místopředseda KDU-ČSL Petr Hladík.

Dlouhodobě bojujeme proti tomu, aby ochrana vody ustupovala před jinými zájmy. Jedním z takových příkladů je plánovaná těžba štěrku na Hodonínsku u 5. největší podzemní zásobárny pitné vody v republice. Oblast, které se přezdívá Moravská Sahara, je navíc jednou z dlouhodobě nejsušších v Česku.

„Odkrytím hladiny podzemní vody nebo těžbou v těsné blízkosti zdroje by došlo k ohrožení zásobárny pitné vody pro 140 tisíc obyvatel. Je nepřípustné, aby současná vláda jednala v rozporu s vládními dokumenty a takto ohrožovala vodní zdroje. Kdybychom měli jejich ochranu zakotvenou v Ústavě, nemuseli bychom takové problémy vůbec řešit,” dodal Hladík.

O ústavní ochranu vody mají zájem i obyvatelé Česka. Petici, kterou lidovci v roce 2019 sepsali, podepsalo přes 20 tisíc lidí.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JD

Jindřich Duras

27.5.2021 12:20
Kristapána! Navrhované znění ústavního zákona o vodě je absolutní paskvil, který tak maximálně otevře dveře pro stavbu přehrad a vyvlastňování nemovitostí kvůli tomu! Věcně nepřináší NIC nového. Je to jen ono pověstné plácnutí do vody, tady snad doslovně.
Pokud chtějí lidovci či mkdokoli naplnit opravdu literu ochrany vody, tak ať se věnují tomu, aby byla stávající zákony skutečně uplatňovány! Ať bojují za to, aby podzákonné předpisy nevylamovaly zuby Vodnímu zákonu (VZ). Ať bojují jako lvi proti všem těm prolobovaným vsuvkám do VZ: k rybníkům, k odlehčovaným odpadním vodám...
Návrh ústavního zákona je:
a/ falešný cíl odvádějící pozornost od toho, co je opravdu třeba řešit
b/ prostředek otevírající dveře k dalšímu ničení vodního prostředí
c/ kecy pro vlastní zviditelňování.
Tak asi tak, přátelé...
Hezký den
Odpovědět
reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist