Dalibor Dostál "> Bez vody nepřežijeme! Petice vodaprozubry.cz zachraňuje rezervaci zubrů a divokých koní - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/bez-vody-neprezijeme-petice-vodaprozubry.cz-zachranuje-rezervaci-zubru-a-divokych-koni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká krajina: Bez vody nepřežijeme! Petice vodaprozubry.cz zachraňuje rezervaci zubrů a divokých koní

7. června 2023 | Česká krajina
Autor: Dalibor Dostál, tel: +420606635303

Petici vodaprozubry.cz dnes odstartovali ochránci přírody na záchranu populární rezervace zubrů a divokých koní v bývalém vojenském prostoru Milovice. Reagují tak na nedávný úhyn zubřího mláděte, způsobené tím, že rezervace s desítkami velkých zvířat již dva a půl roku marně čeká na souhlas se vznikem stabilního napajedla.

„Když kvůli tomu před měsícem uhynula zubří samička, čekal jsem, že úřady začnou okamžitě jednat a budou se snažit svoji chybu napravit. Místo toho jsme absolvovali zastrašující kontrolu plnou ponižování, kde nechybělo ani cynické žertování na adresu mrtvého mláděte,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci. Kontrolu paradoxně nařídil úředník, který dva a půl roku zřízení napajedla blokuje. V jiných rezervacích přitom ochránci podobná povolení získávají na počkání nebo během několika dní.

Kontrola navíc znovu oddálila řešení krizové situace kolem zásobování rezervace vodou. Kvůli ní totiž bylo zrušené plánované jednání, které mělo přiblížit potřebné rozhodnutí. „Proto jsme se rozhodli znovu požádat o pomoc veřejnost. Po několika letech jde znovu o všechno, o bytí a nebytí rezervace. Je jasné, že bez stabilního zdroje vody nemůže rezervace dlouhodobě přežít. Petice vodaprozubry.cz by měla ukázat, že lidem na rezervaci záleží. Každý hlas bude důležitý pro to, zda rezervace přežije,“ doplnil Dalibor Dostál.

Podpora veřejnosti je pro rezervaci klíčová. Když přede dvěma lety hrozilo, že se rezervaci nepodaří dokončit, veřejnost během několika měsíců dokázala ve sbírce vybrat potřebné dva miliony korun. „Veřejnosti bych chtěl velice poděkovat. Rezervaci děláme od začátku pro ní a ve spolupráci s ní. Pro to, aby měli naše děti ještě za několik let šanci zahlédnout v přírodě motýly nebo rozkvetlé louky. Bez podpory lidí bychom už dávno nepřežili a rezervace by dlouhodobé likvidační tlaky neustála,“ ocenil Dalibor Dostál podporu veřejnosti.

Zubří samička uhynula 9. dubna poté, co byla kvůli opravě vodovodu do nedalekých Jiřic zvířata odříznuta od jediného napajedla v rozlehlé rezervaci. Nouzové zásobování vodou však špatně snášela, dovoz vody je plašil a mládě se vydalo hledat vodu do vysychající tůně, kde uvízlo v bahně a zemřelo v důsledku šoku. I když oprava vodovodu již skončila, jediné dosluhující napajedlo má životnost několik let za sebou a je nutná jeho generální oprava. Již několikrát během posledních let mělo výpadky a zvířata bylo třeba nouzově zásobovat.

V rozsáhlém vojenském prostoru jsou dlouhodobé tlaky developerů a spekulantů s pozemky. Ty se pak promítají i do práce některých úředníků. Právě rezervace velkých kopytníků je hlavní překážkou, která brání zástavbě tohoto cenného území.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na projekt rezervace velkých kopytníků v Milovicích může veřejnost přispět prostřednictvím portálu darujme.cz/krajina nebo nákupem na e-shopu www.zelenadomacnost.com, kde je rezervace jedním z podporovaných projektů.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporuje Akademie věd ČR v rámci programu Strategie AV 21, Záchrana a obnova krajiny, dále společnosti Nadační fond rodiny Orlických, Qminers, Semix, ProfiG2, Bird & Bird, Printwell, Delta Light Czech, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Accace, Zelená domácnost, Amanita Design, Linde, Vertue, Pro živou zahradu, Hello bank, JK Jitka Kudláčková, Nadace ČEZ, Megabooks CZ, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Hotelová škola Poděbrady, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist