https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/bezpecnostni-komise-plan-zabezpeceni-trati-je-hotov-do-zabezpeceni-pujde-90-miliard-korun
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MD ČR: Bezpečnostní komise: Plán zabezpečení tratí je hotov, do zabezpečení půjde 90 miliard korun

9. prosince 2020 | MD ČR
Pracovní komise ke zvýšení bezpečnosti železničního provozu na svém dnešním jednání schválila plán zvýšení zabezpečení tuzemské železnice i v posledních 2 kategoriích, na regionálních tratích. Již tedy víme, kdy a jak bude Správa železnic pracovat na instalaci dalších prvků na tuzemské koleje (evropský zabezpečovač ETCS aj.). Bezpečnostní komise tím splnila svůj cíl zadaný ministrem dopravy Karlem Havlíčkem.

Zástupci dopravců, investorů, odborů či akademické sféry odsouhlasili harmonogram nasazování evropského zabezpečovače ETCS i na regionálních tratích kategorie C (cca 4 500 km) v letech 2021 – 2039. Ty lze v zásadě rozdělit do dvou skupin. První skupinu zastupují dopravně vytížené regionální tratě a tratě s vyššími rychlostmi, které budou vybaveny „plnohodnotnou“ traťovou částí ETCS (L1 nebo L2).

Druhou skupinu tvoří dopravně minimálně zatížené tratě, tratě s nižšími rychlostmi, příp. s malou perspektivou rozvoje, které budou vybaveny jednodušší variantou využití prvků ETCS (dle schválené Koncepce D3). „Investice v těchto dvou kategoriích bude ve výši 44 miliard korun. Celkové náklady na zabezpečení pro všechny tratě jsou pak do roku 2040 ve výši 90 miliard,“ říká ministr dopravy Karel Havlíček.

Po dnešním jednání je tedy známa kompletní mapa tratí v ČR, ze které je již patrný rok zavedení ETCS na každé z nich. Dále byl na dnešním jednání schválen harmonogram vybavování tratí komunikačním systémem GSM-R (2021 - 2040), který je nedílnou součástí technologického rozvoje naší železnice.

Železniční síť v ČR lze rozdělit pro účely řešení otázky zabezpečení na následující skupiny tratí:
A: Celostátní tratě v síti TEN-T
B: Celostátní tratě mimo síť TEN-T
C: Regionální tratě provozované podle předpisu Správy železnic D1
D: Regionální tratě se zjednodušeným způsobem řízení dopravy provozované podle předpisu SŽ D3.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist