Ondřej Rut "> Biopaliva sama o sobě klima neochrání - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/biopaliva-sama-o-sobe-klima-neochrani
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Zelený kruh: Biopaliva sama o sobě klima neochrání

3. března 2008 | Zelený kruh
Autor: Ondřej Rut, tel: +420 737 431 945
Ministři životního prostředí dnes na zasedání Rady EU v Bruselu vyšlou důležitý signál pro Jarní summit EU - budou totiž jednat o energeticko-klimatickém balíčku legislativních opatření, který Komise navrhla v lednu tohoto roku.1) Soubor návrhů má zajistit splnění cílů přijatých na summitu EU na jaře minulého roku týkajících se omezení emisí skleníkových plynů a rozvoje obnovitelných zdrojů energie.

Zelený kruh2) i evropské ekologické nevládní organizace sdružené v Evropském úřadu pro životní prostředí (EEB)3) tento balíček považují za důležitý krok k udržitelnému využívání energie a k cestě k moderní nízkouhlíkové ekonomice.4) Přesto je vidět, že byl balíček vytvářen pod velkým tlakem průmyslu a vyžaduje některá vylepšení. Pro Českou republiku je balíček legislativních opatření velmi významný také proto, že jeho definitivní přijetí se očekává za českého předsednictví Radě EU v první polovině roku 2009.

Zelený kruh se stejně jako další evropské ekologické organizace domnívá, že velkou slabinou navrhovaného balíčku jsou především nedostatečná kritéria pro udržitelnost produkce biopaliv. Nedávné studie OECD i vlastní výzkumné instituce EU Joint Research Centre ukazují, že úspora emisí skleníkových plynů vyplývající z cíle desetiprocentního podílu biopaliv do roku 2020 je velice sporná a sledování tohoto cíle bude navíc spojeno s mnohými environmentálními a sociálními riziky. Navrhovaná směrnice o obnovitelných zdrojích energie stanovuje pro biopaliva minimální práh úspory emisí skleníkových plynů ve výši 35 % oproti konvenčním palivům. Tento limit je příliš nízký a umožní, aby bylo téměř každé zemědělsky vyrobené palivo považováno za biopalivo. Evropský úřad pro životní prostředí (EEB) upozornil v dopise adresovaném všem ministrům životního prostředí zemí EU, že cíl 10 % podílu biopaliv pro sektor, který je nyní odpovědný za 20 % emisí skleníkových plynů, společně s minimální efektivitou redukce emisí ve výši pouze 35 %, povede ke snížení emisí skleníkových plynů, které nedosáhnou ani výše 1 %.5)

„Ve srovnání s riziky, která jsou s biopalivy spojena je to zcela zanedbatelný příspěvek, kterého navíc jistě využijí automobilky ke zlepšení své marketingové image. To může znamenat významné zpomalení při přechodu k šetrnějším způsobům dopravy, “ řekl Ondřej Rut ze Zeleného kruhu. Daleko větší potenciál ke snižování emisí skleníkových plynů je v jiných odvětvích obnovitelných zdrojů energie (např. energetické plodiny k výrobě elektřiny a tepla) a ve zvyšování energetické účinnosti a úspor.6)

Rada EU by podle nevládních organizací měla znovu zvážit, zda je cíl 10 % podílu biopaliv vhodný a dosažitelný, zpřísnit kritéria udržitelnosti biopaliv a zahrnout je nikoli do směrnice o obnovitelných zdrojích, ale do revidované směrnice o kvalitě paliv, o které bude brzy jednat v prvním čtení Evropský parlament. Jedním z hlavních důvodů je fakt, že za závazky vyplývající ze směrnice o kvalitě paliv jsou odpovědné společnosti poskytující paliva a nikoli členské státy. Na nich má naopak ležet odpovědnost za naplňování směrnice o obnovitelných zdrojích. Pokud by byla biopaliva zahrnuta do této směrnice, přikročily by členské státy pravděpodobně ke snižování zdanění biopaliv a náklady na jejich zavádění by tak nesli všichni občané EU, nikoli spotřebitelé a vlastníci automobilů. Došlo by tak k potlačení principu znečišťovatel platí. Revidovaná směrnice o kvalitě paliv by měla zahrnovat minimální potenciál biopaliv pro redukci skleníkových plynů ve výši 60 %, požadavek na analýzy životního cyklu biopaliv, včetně přímých i nepřímých dopadů na změnu využívání půdy, dopady na vodní a půdní poměry a biodiverzitu.

Ministři životního prostředí by měli také jasně deklarovat, že cíl snížit emise skleníkových plynů do roku 2020 o 20 % již pro EU není relevantní a je třeba dále vycházet z ambicióznějšího cíle 30 %. Tento cíl EU podmínila účastí dalších významných zemí na tzv. post-kjótském režimu, která však již byla potvrzena na konferenci o změnách klimatu na Bali v prosinci loňského roku. Není proto nadále důvod operovat s cílem 20 %. To by mohlo naopak podkopávat pozici EU v dalších mezinárodních vyjednáváních o režimu po vypršení kjótského protokolu.

Kontakt:

Ondřej Rut
Zelený kruh
tel. 737 431 945
ondrej.rut@zelenykruh.cz


Poznámky pro novináře:
Program dnešní Rady ministrů v češtině: naleznete zde. Přehled jednotlivých návrhů v rámci energeticko-klimatického balíčku naleznete zde.
2 Občanské sdružení Zelený kruh je asociace, která sdružuje 28 členských environmentálních NNO působících na celém území ČR. Vznikl v listopadu 1989. Zelený kruh hájí zájmy svých členů a to především prostřednictvím informační a legislativní činnosti. Webové stránky zde.
3 European Environmental Bureau (EEB) je sdružením více než 140 ekologických nevládních organizací ze zemí EU i mimo ni. Cílem EEB je chránit a zlepšovat životní prostředí na evropské úrovni a umožňovat občanům účastnit se na rozhodování na úrovni EU. Členem EEB je i Zelený kruh. Webové stránky zde.
4 Celý text sdělení Komise, nad kterým budou ministři diskutovat, naleznete v češtině zde.
5 Celé znění dopisu EEB ministrům životního prostředí naleznete zde.
6 Dokladuje to například infolist Biopaliva: Co si myslí Hnutí DUHA?

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist