Lucie Ješátková "> Blíží se konec znečišťování životního prostředí plasty. Mezinárodní smlouva by měla být na světě v roce 2025 - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/blizi-se-konec-znecistovani-zivotniho-prostredi-plasty.mezinarodni-smlouva-by-mela-byt-na-svete-v-roce-2025
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Blíží se konec znečišťování životního prostředí plasty. Mezinárodní smlouva by měla být na světě v roce 2025

2. června 2023 | MŽP ČR
Autor: Lucie Ješátková, tel: 267 122 835, 267 122 534
Představitelé států celého světa a zástupci nevládních skupin jednali od 29. května do 2. června 2023 v Paříži o hlavních bodech pro přípravu nové mezinárodní smlouvy o ukončení znečištění životního prostředí plasty. Tato smlouva se vyjednává v rámci Programu OSN pro životní prostředí (UNEP) na základě rozhodnutí Environmentálního shromáždění OSN z února 2022.

V závislosti na dalším vyjednávání bude nová smlouva poskytovat globální rámec pro přijímání opatření v oblasti výroby a použití plastů, nakládání s odpadem plastů a opatření na podporu rozvoje oběhového hospodářství.

Na pracovních skupinách se diskutovala možnost zahrnutí dalších prvků do návrhu nové smlouvy, jako jsou závazky pro smluvní strany ve smyslu: omezování nabídky, poptávky a použití primárních plastových polymerů; dále omezování problematických a zbytných plastových výrobků; omezování výroby a spotřeby chemických látek a polymerů vzbuzujících obavy; snížení mikroplastů; posílení nakládání s odpady; posílení cirkulárního designu výrobků; podpory k redukci, znovupoužití a opravy plastových výrobků a obalů; podpory použití bezpečných a udržitelných alternativ a náhrad; eliminace úniků plastů do vody a půdy a emisí do ovzduší; řešení existujícího znečištění plasty; usnadnění spravedlivého přechodu za účelem snížení chudoby ve světě; a také ochrany lidského zdraví před negativními dopady znečištění plasty. Státy rovněž projednaly možnosti zahrnutí úpravy k národním akčním plánům, zvyšování osvěty, výzkumu, spolupráci mezi státy a dotčenými mezinárodními organizacemi, finanční asistenci, budování kapacit v rozvojových zemích, transferu technologií, technické asistenci a dodržování nové mezinárodní smlouvy, monitorování pokroku podle smlouvy a předkládání národních zpráv o plnění závazků podle smlouvy.

Zasedání pověřilo předsedu mezivládního vyjednávacího výboru, aby na základě proběhlých diskusí připravil „nultý“ návrh mezinárodní smlouvy o znečištění plasty k projednání na příštím zasedání v listopadu 2023 v sídle UNEP v keňském Nairobi. Plánovaně by text smlouvy měl být dojednán během roku 2024 na následujících zasedáních v Kanadě a v Korejské republice. V případě úspěšného dojednání by smlouva mohla být otevřena k podpisu na diplomatické konferenci v roce 2025.
Lucie Ješátková, tel: 267 122 835, 267 122 534
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist