https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/botanicka-rarita-v-prirodni-pamatce-hofberg
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa NP České Švýcarsko: Botanická rarita v Přírodní památce Hofberg

6. září 2019 | Správa NP České Švýcarsko
Autor: Tomáš Salov, tel: 412 354 049, 737 276 865
Nečekaný nález učinili koncem srpna botanici na území Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce. Při průběžné kontrole stavu Přírodní památky Hofberg u Vysoké Lípy zaznamenali exemplář mordovky nachové pravé (Phelipanche purpurea subsp. purpurea). Pro širší oblast Českého Švýcarska se jedná o zcela nový druh. Přítomnost rostliny prozradila její v době nálezu již uschlá nadzemní část.

Mordovku nalezl na výslunné mateřídouškové stráni u Vysoké Lípy botanik Petr Bauer: „Za pestrost druhů v Přírodní památce Hofberg vděčíme pravidelné péči, kterou státní ochrana přírody lokalitě věnuje. Bez pravidelné údržby formou správně načasovaných sečí by stráň postupně zarostla a řada vzácných druhů by vymizela.“

„Jedná se o novou lokalitu vzniklou buď v nedávné minulosti spontánně, nebo i o lokalitu starší, která však unikala pozornosti. U tohoto druhu se nadzemní části vyvíjejí pouze za vhodných klimatických podmínek a není výjimkou, když se je podaří na stejné lokalitě pozorovat jen jednou za mnoho let,“ říká botanik Karel Nepraš, který správnost určení nálezu potvrdil.

Mordovka nachová pravá je parazitická rostlina, která je vázána na výskyt řebříčků (Achillea) a je kriticky ohroženým teplomilnějším druhem. Dosahuje výšky mezi 15 až 60 centimetry, kvete obvykle v červnu až červenci. Nejblíže od místa nového nálezu se vyskytuje v Českém středohoří.

Přírodní památka Hofberg leží na jihozápadním svahu při okraji Vysoké Lípy u Jetřichovic. Chrání zachovalé květnaté luční společenstvo na mělkých půdách. Rozmanitost druhů je zde vedle správné péče dána skutečností, že pískovci v geologickém podloží pronikají čedičové vyvřeliny, na které je vázána bohatší vegetace.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist