https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/brnane-mohou-od-mesta-dostat-penize-na-zelene-strechy-i-zachytavani-destovky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

KDU-ČSL: Brňané mohou od města dostat peníze na zelené střechy i zachytávání dešťovky

25. dubna 2019 | KDU-ČSL
Od června mohou zájemci žádat o podporu v rámci dvou nových dotačních programů města Brna pro oblast životního prostředí. Jednak je to dotační program Zeleň střechám, jednak program Nachytej dešťovku. Rozhodli o tom včera brněnští radní.

Rada města Brna schválila dva nové dotační programy na podporu vytváření zelených střech a na podporu využití srážkové vody. Tyto programy reagují na soudobé změny klimatu, na poptávku Brňanů a na současné trendy v oblasti ochrany životního prostředí. Doplní již existující dotační program na podporu oživování zeleně ve vnitroblocích v Brně. Podpora v této oblasti má pozitivní dopad na zvyšování sídelní zeleně a tím i pobytového komfortu občanů a je rovněž v souladu s opatřeními města Brna, která cílí na snižování produkce CO2.

„Voda, která po dešti odteče do kanálu, je promarněná příležitost. Vodohospodáři a ekologové se snaží pozdržet a zpomalit vodu v přírodě, aby měla čas se vsáknout. To je jedna z možností ochrany životního prostředí, celospolečenská. Společnost se ale skládá z jednotlivců a i ti mohou pro životní prostředí něco udělat, byť by to byla drobnost. Město jim chce novými dotačními programy pomoci a zároveň tím prospět i svému ovzduší a zeleni,“ uvedl první náměstek primátorky města Brna Petr Hladík.

Výzvy k podávání žádostí o dotace budou otevřeny od 1. června a ukončeny k 30. listopadu 2019, přičemž jednotlivé žádosti budou posuzovány kontinuálně. V obou případech platí podmínka místa realizace projektu na území města Brna.

Velkou novinkou v letošním roce bude elektronické podávání žádostí v rámci všech dotačních programů administrovaných Odborem životního prostředí MMB. Veškeré informace jsou uvedeny a budou dále doplňovány na adrese www.brno.cz/ozp v sekci Oddělení motivačních programů a od června i na stránkách www.ekodotace.brno.cz.


Zelené střechy

Cílem programu je řešení hospodaření se srážkovou vodou v Brně. Zelená střecha je vhodným primárním řešením, protože působí přímo v místě vzniku srážkových vod. Zadržená voda je pomalu spotřebována pro lokální ochlazení blízkého okolí stavby a současně zlepšuje mikroklima celých uličních celků, pokud je výskyt zelených střech v dané lokalitě četnější.

Brno je prvním městem v Česku, které tímto způsobem motivuje a podporuje stavitele na svém území. Výše dotace se bude odvíjet zejména od kategorie osoby žadatele a typu zelené střechy, bude se pohybovat v rozmezí od 900 do 1 400 Kč na metr čtvereční. Žadatel rovněž obdrží příspěvek na odborný posudek spojený s realizací zelené střechy ve výši až 10 000 Kč.


Využití srážkové vody

Základním účelem programu je motivovat vlastníky a stavebníky obytných domů v Brně
k udržitelnému a efektivnímu hospodaření s vodou a snížit tak množství odebírané pitné vody z povrchových a podzemních zdrojů. Jde např. o akumulaci srážkové vody pro zálivku zahrady či splachování WC.

Žadatelům o dotaci bude město přispívat částkou ve výši 50 % příspěvku již poskytnutého Státním fondem životního prostředí a žadatel na území města Brna tak může získat až 75% podporu svého projektu. O tuto dotaci mohou požádat i ti, kteří realizovali svůj projekt s pomocí SFŽP již v roce 2018.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist