https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/brno-diky-zelenym-zridilo-kancelar-architekta-mesta
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Strana zelených: Brno díky zeleným zřídilo Kancelář architekta města

5. dubna 2016 | Strana zelených
Rada města Brna dnes jmenovala ředitelem nově vzniklé Kanceláře architekta města (KAM) (1) doc. Ing. arch. Michala Sedláčka, brněnského architekta s bohatými zahraničními zkušenostmi. Kancelář architekta města inicioval zelený náměstek Martin Ander. Sedláček nově vzniklou instituci povede nejpozději od července. Jeho úkolem bude vybudovat 10-15členný odborný tým, se kterým začne připravovat nový územní plán pro Brno nebo strategii péče o veřejné prostory. Nedílnou součástí bude i intenzivní komunikace s veřejností o tématech udržitelného urbanistického rozvoje Brna.

„O tom, že Brno potřebuje obnovit respektovanou Kancelář architekta města, jsem nikdy nepochyboval. Zřízení obdobné instituce, jako má Praha, Vídeň či jiná velká evropská města, brněnští zelení prosazují už řadu let. Jsem proto nesmírně rád, že se nám to nyní podařilo a po roce a půl od voleb plníme jeden z důležitých koaličních závazků,“ řekl Martin Ander, náměstek brněnského primátora pro územní rozvoj za Stranu zelených.

Kancelář architekta města bude mít řadu úkolů, které pomohou Brnu stát se městem příjemným pro život. „Především v oblasti mobility chceme naplnit vizi města krátkých vzdáleností, kde lidé mají potřebné služby vždy po ruce a mohou se za nimi rychle a pohodlně dostat veřejnou dopravou, na kole či pěšky,“ dodává Martin Ander.

Funkci tzv. „městského architekta“ (2) v České republice dosud využívá v různých formách přibližně 10 procent měst různých velikostí. „Většina těchto měst se o rady „městských architektů“ opírá dlouhodobě a na urbanistické struktuře i obrazu města navenek je to znát. I Brnu takové rozhodnutí prospěje. Dnes jmenovaný ředitel ing. arch. Michal Sedláček má za sebou výrazné zahraniční zkušenosti, a tudíž ty nejlepší předpoklady, aby se mu podařilo vybudovat v Brně respektovanou instituci,“ dodal Ander.

Na post ředitele KAM kandidovalo celkem devět uchazečů a uchazeček. Sedláček porotu, kde zasedla i kodaňská městská architektka Tina Saaby či ředitel vídeňského odboru plánování Thomas Madreiter, přesvědčil především mnohaletými zahraničními zkušenostmi s vedením architektonických kanceláří. Působil v New Yorku i Moskvě. Od roku 2007 vedl losangeleskou pobočku páté největší architektonické firmy na světě Aedas. Tuto americkou pobočku také zakládal. Ve druhém kole výběrového řízení porazil známé architekty Jiřího Klokočku, Osamu Okamuru a Miroslava Gabriela Sedláka.

S čím městský architekt Brnu pomůže?
* s formulací vize urbanisticko-architektonického rozvojem města
* s tvorbou veřejného prostoru, včetně řešení rekonstrukcí ulic a náměstí
* s řešením staveb v městské památkové zóně či exponovaných lokalitách města
* s komunikací s veřejností a jejím vzdělávání v oblasti architektury
* s předkládáním návrhů a doporučení orgánům města na urbanisticko-architektonické úpravy a opatření ve městě
* se zpracováním zadávacích podmínek na stavby pořizované z prostředků města
* se zpracováním zadávacích podmínek pro pořizování územně-plánovací dokumentace
* s organizací veřejných architektonických a urbanistických soutěží
* se zpracováním různých koncepčních dokumentů, návrhů a studií rozvoje

Poznámky
1. Více o Kanceláři městského architekta na www.zelenebrno.cz/mestsky-architekt/
2. Úloha „městského architekta“ dle České komory architektů (http://bit.ly/1M9SQon)
tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist