https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/budou-mesta-kvuli-vedrum-neobyvatelna
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

NESEHNUTí: Budou města kvůli vedrům neobyvatelná?

9. srpna 2018 | NESEHNUTí
Autor: Markéta Gregorová, tel: 543 245 342, 605 239 579
Českou republiku sužují v posledních týdnech extrémní vedra. Zdraví a pobyt lidí ve městě ohrožují nejen vysoké teploty, nízká vlhkost vzduchu, ale i rostoucí obsah ozonu. Inspiraci, jak extrémy zmírnit, nabízí web www.moudramesta.cz.

Klimatické změny zhoršují mikroklima zejména v sídlech. Extrémní horka nebo naopak průtrže ohrožují zdraví lidí a městského ekosystému či způsobují škody na majetku. Podle meteorologa Jaroslava Rožnovského z ČHMÚ[1] se Česká republika musí připravit na prodlužující se období sucha. Podíl srážek zůstane v ročním průměru stejný, pršet však bude spíše nárazově a s větší intenzitou. Hlavním úsilím českých měst by proto mělo být zadržet vodu ve městě co nejdéle a naučit se ji efektivně využívat. Měla by rovněž usilovat o to, aby cílenými zásahy městské mikroklima zlepšovala.

Jak ukazuje web Moudrá města, pro příznivé životní podmínky již řada evropských měst podniká cílené kroky – například se snaží, aby vodní toky byly běžnou součástí měst, nebo usilují o zvětšení ploch a zlepšení stavu zeleně.

Příklady dobré praxe existují i pro zadržování vody ve městě. „Například dánské město Kodaň má koncepci hospodaření s vodou postavenou na principu, kdy je maximum srážkové vody drženo ve městě a nezbavují se jí rychlým odtokem kanály. Česká města jsou bohužel většinou stavěna tak, aby byla voda co nejrychleji odváděna pryč,” říká Barbora Bakošová z NESEHNUTÍ. A pokračuje: „Kodaňský park Enghave pak obsahuje podzemní nádrže, v nichž v případě silných přívalových dešťů zadržují vodu. Ta se následně využívá pro zavlažování rostlin v parku nebo pro splachování v domácnostech.”

„V České republice jsou prvními vlaštovkami v koncepčním přístupu ke srážkovým vodám města jako Hradec Králové nebo Olomouc. Kromě aplikace modrozelené infrastruktury na veřejných prostranstvích mohou ke zlepšení současné situace přispět i jednotlivé budovy, a to buď prostřednictvím vegetačních střešních konstrukcí, nebo využíváním dešťové vody k provozu či závlaze,“ přibližuje dosavadní praxi v Česku Radim Vítek z brněnské firmy JV PROJEKT VH s.r.o.

Tyto a další inspirace posbíralo NESEHNUTÍ v zahraničí a Česku a zveřejnilo je na webovém portále www.moudramesta.cz. „Doufáme, že řada těchto opatření se promítne i do volebních programů politických stran a hnutí před nadcházejícími komunálními volbami,“ říká Radoslava Krylová z NESEHNUTÍ.

Kampaň finančně podpořilo Ministerstvo životního prostředí ČR prostřednictvím Státního fondu životního prostředí na základě rozhodnutí č. 01321662.

Kontakty:
Radoslava Krylová, NESEHNUTÍ, radoslava.krylova@nesehnuti.cz, +420 603 451 202
Barbora Bakošová, NESEHNUTÍ, barbora.bakosova@nesehnuti.cz, +420 776 191 519
Radim Vítek, JV PROJEKT VH s.r.o., jvprojektvh@jvprojektvh.cz, +420 545 423 387

Odkazy:
[1] https://www.youtube.com/watch?v=D8koqsKmaCA
Markéta Gregorová, tel: 543 245 342, 605 239 579
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist