Petr Doubravský "> Budoucnost Česka s uhlím je naprosto nemyslitelná - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/budoucnost-ceska-s-uhlim-je-naprosto-nemyslitelna
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Fridays for Future, Limity jsme my a Extinction Rebellion: Budoucnost Česka s uhlím je naprosto nemyslitelná

Budoucnost České republiky, jejíž součástí by byla těžba a spalování uhlí i ostatních fosilních paliv, je naprosto nemyslitelná. Jen těžba a spalování uhlí tvoří až 40 % veškerých emisí skleníkových plynů v ČR.Téměř pětinu elektrické energie přitom vyvážíme do zahraničí, tento přebytek odpovídá třetině výroby uhelných elektráren. Uhelný průmysl je navíc zastaralý, neefektivní a často centralizovaný v rukou několika firem, často soukromě vlastněných uhlobarony.

V loňském roce, v reakci na první studentské stávky za klima hnutí Fridays for future, inicioval ministr životního prostředí Richard Brabec vznik Uhelné komise, která by měla do konce tohoto roku přijít s plánem konce těžby a spalování uhlí. Doposud komise projednávala tři možné scénáře konce uhlí – roky 2033, 2038 nebo 2043.

Všechny tři scénáře jsou ale pozdě. Pokud máme dodržet Pařížskou dohodu a zabránit tak globálnímu oteplení planety o více než 1,5° C, k čemuž se ČR zavázala, nemůžeme čekat do následující desetiletí, natož na rok 2038 nebo dokonce ještě později. Podle informací ČTK by Uhelná komise mohla rozhodnout o termínu konce těžby a spalování uhlí už na svém úterním jednání a pravděpodobně vybere rok 2038.

Ukazuje se tak, co jsme tvrdili poslední rok a půl: tedy že uhelná komise nezastupuje některé zainteresované strany, například klimatology nebo veřejnost z dotčených regionů. Namísto toho hájí zájmy uhlobaronů, kteří mají v komisi hlavní slovo. Jejich zájmem je konec uhlí co nejvíce zdržte, my však potřebujeme s koncem uhlí začít hned teď! Nejvíce znečišťující elektrárny, jako jsou například Počerady a Chvaletice, je třeba začít zavírat bezodkladně už v příštích letech.

Dlouhodobě jsme upozorňovali i na netransparentnost Uhelné komise, která je ještě více zarážející za současné situace. Prosazování termínu konce uhlí až v roce 2038 považujeme za snahu o zneužití nouzového stavu.

Požadujeme spravedlivý konec uhlí, který musí jít ruku v ruce s vytvářením čistých pracovních míst a podporou lidí, kteří v uhelném průmyslu pracují nebo jsou postižení jeho dopady. Není možné, aby uhlobaroni nadále ničili klima tím, že začnou masivně přecházet na fosilní plyn. Namísto toho chceme co nejrychlejší přechod na obnovitelné zdroje ve vlastnictví obcí, komunit a družstev.

My, občané a občanky z hnutí Fridays For Future, Limity jsme my a Extinction Rebellion, jsme proto dnes večer vyrazili před Ministerstvo životního prostředí. Požadujeme, aby komise nerozhodla toto úterý a snažila se najít co nejrychlejší a nejspravedlivější cestu ke konci těžby a spalování uhlí. Takovou, která bude v souladu s udržením oteplení pod 1,5 °C. Po předsedajících Uhelné komise, Richardu Brabcovi a Karlu Havlíčkovi, požadujeme, aby v souladu s doporučením vědců rozhodli o ukončení těžby a spalování uhlí před rokem 2030.

V opačném případě zde plánujeme přespat až do úterního rána, kdy by mělo jednání Uhelné komise začít. Během protestu se budeme držet všech opatření vlády - nebude nás tu blízko sebe více než 6, budeme v maximální možné míře držet rozestupy, při komunikaci s kýmkoliv jiným budeme mít nasazené roušky. Jakýkoliv protest jsme s ohledem na epidemiologickou situaci neměli v plánu. Dění v Uhelné komisi nám však nedává na výběr.

Naše podporovatele také prosíme, aby nám nechodili vyjadřovat podporu osobně. Můžete nám ji vyjádřit prostřednictvím sociálních sití a označit nás. Pokud chcete dát najevo, že sdílíte naše názory, připojte se zítra k akci Bez podkladů nemůžou rozhodnout o konci uhlí | onlinezaklima, kterou připravilo hnutí Fridays For Future. Vyfoťte se na sociální sítě a dejte jasně najevo, že vám vadí rozhodování členů uhelné komise bez podkladů od klimatologů a dalších vědců a vědkyň, bez lidí z uhelných regionů a bez snahy o hledání co nejrychlejšího konce těžby a spalování uhlí.

O vývoji vás budeme průběžně informovat. Buďte s námi alespoň na dálku a držte nám palce. Jsme konci uhlí dřív, než jsme dosud byli. Aby to ale dopadlo dobře, potřebujeme zapojení vás všech.

Děkujeme! S nadějí na brzký a spravedlivý konec uhlí,
hnutí Fridays For Future, Extinction Rebellion a Limity jsme my

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PP

Petr Pekařík

19.10.2020 06:09
Hm , takže ekoteroristické organizace si přeji ukončit využívání uhlí a nárůst teploty do 1,5°C. Ale co se stane , pokud odejdeme od uhlí , snížíme emise a ono se bude oteplovat dále ? Já bych zažaloval Slunce.
Odpovědět
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist