https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/budoucnost-jde-do-prazskych-magistratnich-voleb-jako-soucast-koalice-solidarita
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Budoucnost: Budoucnost jde do pražských magistrátních voleb jako součást koalice Solidarita

13. července 2022 | Budoucnost
Pražskou koalici Solidarita budou tvořit čtyři subjekty. ČSSD a Zelené doplní podle nové koaliční smlouvy hnutí Budoucnost a Idealisté. Cílem koalice je ulehčit obyvatelům Prahy od dopadů krize, posílit veřejné služby a postavit jasnou alternativu k pravicové koalici SPOLU.

Na tiskové konferenci v pražském Lidovém domě mimo jiné vyzval spolupředseda hnutí Budoucnost Filip Hausknecht Jiřího Pospíšila (TOP 09) k odstoupení z mandátu zastupitele hlavního města Prahy, kvůli jeho vazbám na kontroverzního podnikatele Michala Redla, vyšetřovaného v korupční kauze Dopravního podniku hl. m. Prahy, a.s..

“Nezastavili jsme se v koaličním jednání a výsledek je tu. To co se děje v Praze, ale i v jiných městech, vidím jako velkou změnu. Česká republika je po posledních volbách anomálií v tom smyslu, že v parlamentní politice, ale i přímo pražské, nemají žádné zastoupení voliči nalevo od středu. Myslím, že je to pro každou společnost velmi nebezpečný stav a může vést k velmi turbulentnímu vývoji, že se citlivých témat chopí ti, jejichž řešení budou nenávistná, populistická a která nebudou skutečnými řešeními. To chceme změnit,“ řekla lídryně kandidátky Anna Šabatová na tiskové konferenci v Lidovém domě.

“Mám radost z našeho spojování a z toho, že se to podařilo. Ukazuje to, že jsme si vědomi vážnosti situace a toho, že je čas se spojovat a táhnout za jeden provaz, ne soutěžit o voliče,” řekl Filip Hausknecht (Budoucnost). “Ve chvíli, kdy čelíme několika krizím, je třeba především začít pomáhat lidem, na které nejvíce dopadají. Proto jsme do této koalice vnesli i balíček opatření proti vládnímu zdražování, mezi které patří například školní výlety a obědy pro děti zdarma, chceme také prověřit možnost MHD zdarma a rozhodně se zasadit za zvýšení věku z 15 na 18 let pro jízdu zdarma, abychom předcházeli nebezpečí dětských exekucí. Také zajistíme, aby se všechny Městské části zapojily do dalších kol Milostivého léta, aby lidé v exekucích měli šanci zbavit se dluhů. Budeme také chtít levnější energie pro odběratele obecních energetických firem, jako je Pražská energetická, a.s. a Pražská plynárenská, a.s.. Jsou to veřejné firmy, které mají naplňovat veřejné zájmy, a v tuto chvíli není veřejným zájmem, aby vydělávaly co nejvíc peněz, ale aby si lidé v Praze mohli dovolit zaplatit za energie a aby měli v zimě čím topit,” dodal.

Miroslav Dvořák (ČSSD) konstatoval: “Je to krok ke sjednocení liberální části levice, která nechybí jen v Praze, ale i v centrální politice. Tato koalice bude zastupovat témata všech čtyř subjektů, tedy nejen témata sociální vlídnosti hlavního města. Chceme se například mnohem víc zakousnout do družstevního a komunálního bydlení a využití městských pozemků k tomu, aby se na nich stavěly byty. Naši koalici chápu jako spojení kořenů pomyslného stromu sociálně demokratických tradic se svěží, zelenější politikou, protože bez listů strom nemůže žít. Věřím, že přesvědčíme i voliče a pokud nám dají šanci, tak je nezklameme.”

Matěj Žaloudek (Zelení) řekl: “Jako Zelení jsme za širší koalici rádi a věříme, že tak máme ještě větší šanci úspěch. Jsme zárukou ekologického rozměru, který bude v Praze čím dál důležitější. Budeme proto bojovat za zelenější město, přesně podle našeho sloganu Méně asfaltu, více zeleně.”

Vojta Vašák (Idealisté) dodal: “Jako Idealisté jsme rádi, že se podařilo vytvořit koalici Solidarita, která může Prahu přiblížit moderním západoevropským metropolím, které umí vzdorovat bytové a klimatické krizi.”

Koalice Solidarita v nadcházejících komunálních volbách v Praze ponese mimo jiné také téma péče: ať už péče v sociálních službách, péče o veřejný prostor nebo infrastrukturu služeb pro rodiče s dětmi. Celý program najdete zveřejněný na webu https://solidarita2022.cz/program/
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist