https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/byvala-kasarna-vlastovkou-chytreho-regionu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Královéhradecký kraj: Bývalá kasárna vlaštovkou chytrého regionu

2. prosince 2016 | Královéhradecký kraj
Areál Gayerových a Vrbenského kasáren v srdci Hradce Králové rozhodně není chloubou krajské metropole. Podle vizí, které pomalu dostávají reálnější obrysy, by se ale v budoucnu měl tento komplex stát pravým opakem. V přípravě jsou projekty, jež z něj mají učinit „vlajkovou loď“ konceptu Královéhradecký kraj - chytrý region.

Kraj i město chtějí v klíčových otázkách postupovat společně
V myšlence takzvaného „smart“ neboli chytrého regionu jde o propojení inteligentních řešení na poli dopravy, služeb, řízení, ekonomiky, energetiky, ochrany životního prostředí a dalších. Toho má být dosaženo vhodným využitím pokročilých technologií.

To se má týkat i plánů na nové využití někdejšího vojenského areálu. „Jedná se o unikátní prostor, jež lze řešit pomocí konceptu chytrého regionu. V jednotlivých objektech a přilehlém veřejném prostoru můžeme v budoucnu propojit několik funkcí. Vznik nových muzejních prostorů se bude hodně lišit od tradičního pojetí. Má zde vzniknout prostor pro vzdělávání, výzkum, kulturní vyžití, služby a další aktivity při uplatnění moderních informačních, logistických, dopravních nebo energetických technologií,“ vysvětlil hejtman Jiří Štěpán.

Části areálu jsou nyní ve vlastnictví kraje a města Hradce Králové. Centrum investic, rozvoje a inovací ve spolupráci s oběma samosprávami a dalšími subjekty systematicky koordinuje jednotlivé dílčí investice v území tak, aby se vzájemně doplňovaly a vytvářely předpoklady pro vznik nových inovativních aktivit.

V současnosti se připravují projektové dokumentace pro rekonstrukce obou kasárenských objektů. V příštím roce se budou předkládat žádosti o dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). Ta by měla včetně příspěvku ze státního rozpočtu u obou projektů pokrýt až 90 procent odhadovaných nákladů. Současné nastavení programu umožňuje podporovat projekty s celkovými náklady v omezené výši pěti milionů euro na jeden projekt, což je pro tyto projekty zatím nepřekročitelný limit.

V Gayerových kasárnách má vzniknout moderní depozitář pro sbírky Muzea východních Čech, který bude v rámci interaktivních expozic zpřístupněn veřejnosti, a dále technické a technologické zázemí. V sousedním objektu bude vystavena dosud nezpřístupněná přírodovědecká sbírka a vznikne tu rovněž návštěvnické centrum pro prezentaci přírodního dědictví regionu. V obou případech se fyzická realizace předpokládá do roku 2020, ovšem pouze za předpokladu přidělení dotace.
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist