https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/cd-nakoupily-na-jizni-morave-do-pujcoven-nova-kola-cyklovlak-palava-podyji-pojede-z-brna-o-22-minut-rychleji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

České dráhy: ČD nakoupily na jižní Moravě do půjčoven nová kola. Cyklovlak Pálava–Podyjí pojede z Brna o 22 minut rychleji

3. dubna 2017 | České dráhy
Zájem o kola z půjčovny Českých drah na jižní Moravě každoročně stoupá. Loni službu národního dopravce využilo 891 zájemců. Po jižních a středních Čechách patří Jihomoravský kraj k regionům s největším zájmem o tuto službu. V letošní sezóně se České dráhy rozhodly kompletně „omladit“ bicykly ve Znojmě a Břeclavi a doplnit služby v těchto místech i o možnost zapůjčení koloběžek.

Právě v Břeclavi si loni půjčili cyklisté v rámci jižní Moravy nejvíce kol – celkem 491. Ve Znojmě si přišli pro 183 bicyklů – nárůst výpůjček tam vzrostl šestinásobně. Pro umístění nových bicyklů proto České dráhy vybraly tyto destinace. V Břeclavi a Znojmě tak bude v průběhu měsíce dubna k dispozici dohromady 40 nových kol a 10 koloběžek.

Jihomoravské půjčovny fungují celoročně, předloni otevřená ve Vranovicích je zájemcům k dispozici v průběhu hlavní cyklistické sezóny, tedy od 1. dubna do 31. října. Každé z míst pro výdej kol má svou otevírací dobu – zpravidla jsou ale otevřena od 7:00 do 17:00.

Půjčovny kol ČD přinášejí cykloturistům řadu výhod při poznávání zajímavých míst. Stačí si naplánovat trasu, dojet vlakem do některé ze stanic, kde je půjčovna kol k dispozici, a dál se vydat po své ose. Cestující tak nemá žádné starosti s přepravou kola na místo výletu, ceny půjčovného jsou dostupné široké veřejnosti, navíc přeprava vypůjčených kol je na vybraných trasách zcela zdarma, stačí uhradit jízdné a předložit nájemní smlouvu. Zdarma je také uložení ve vybraných úschovnách ČD.

Zapůjčení kola je velmi snadné. Je potřeba mít u sebe dva platné osobní průkazy, složit zálohu 1 000 korun za jedno kolo, 2 000 Kč za dvě až pět kol, uzavřít smlouvu a po zaplacení půjčovného vyrazit. Zálohu cestující dostanou zpět po vrácení kola. Rezervaci kol lze zajistit také prostřednictvím e-mailu či telefonu.

Při předložení In Karty s platnou slevovou aplikací nebo jízdního dokladu ČD (případně IDS JMK), který byl zakoupen do cílové stanice (případně zóny IDS JMK) v místě půjčovny získává cestující slevu 10 % (jízdní doklad musí být platný v průběhu 7 kalendářních dní před zápůjčkou). Při cestování ve vlacích ČD stačí uhradit pouze cenu za jízdné a předložit nájemní smlouvu, která opravňuje k bezplatné přepravě kola na vybraných tratích ve služebním oddílu nebo jako spoluzavazadlo. Další výhodou je možnost vrátit kolo v jiném místě než bylo zapůjčeno. Kromě míst na jižní Moravě – Mikulov na Moravě, Hrušovany nad Jevišovkou, Strážnice, jsou to také stanice Jindřichův Hradec, Třeboň a České Velenice v Jihočeském kraji.

Tratě s bezplatnou přepravou vypůjčených kol v osobních a spěšných vlacích:
* trať 241 v úseku Moravské Budějovice – Znojmo
* trať 244 v úseku Moravský Krumlov – Hrušovany nad Jevišovkou
* trať 246 v úseku Znojmo – Břeclav
* trať 248 v úseku Znojmo – Šatov
* trať 250 v úseku Vranovice – Lanžhot
* trať 255 v úseku Hodonín – Zaječí
* trať 330 v úseku Staré Město u Uherského Hradiště – Břeclav
* trať 340 v úseku Nesovice – Uherské Hradiště
* trať 341 v úseku Staré Město u Uherského Hradiště – Bojkovice
* trať 343 v úseku Javorník nad Veličkou zastávka – Hodonín


Spěšný vlak „Expres Pálava–Podyjí“ Brno – Břeclav – Mikulov na Moravě –Znojmo (–Šatov) nově i v neděli

Jižní Morava je doslova protkána atraktivními cyklotrasami a cyklostezkami. Stačí si vybrat, nasednout do zvláštního vlaku a vystoupit ve stanici, která bude nejvhodnější k napojení na vybranou trasu výletu. V dosahu je oblast Mikulovska, Znojemska i nedaleké Rakousko. Expres Pálava–Podyjí lze využít o víkendech a vybraných svátcích v době od 14. dubna do 1. října.

Sezónní cykloturistický vlak, který propojuje Brno, Břeclav, Mikulov na Moravě, Znojmo a Šatov, bude z Brna hl.n. nově odjíždět až v 8:28, při nezměněném čase příjezdu do Šatova. Tím dochází ke zkrácení cestovní doby o 22 minut. Jízdní řád navíc bude stejný o sobotách i nedělích (v současnosti se o nedělích jezdí v pozdějším čase) a minulostí bude rovněž nedělní ukončení vlaku ve Znojmě.

Z důvodu plánované výluky však tento spoj bude v průběhu léta měnit svou trasu.
* Od 14. dubna do 28. května bude spoj 1822 / 1823 jezdit na trase Brno-Královo Pole – Mikulov na Moravě a zpět přes Brno hl.n. a Hrušovany nad Jevišovkou.
* Od 3. do 25. června bude vlak, opět kvůli výluce, svoji jízdu začínat až na brněnském hlavním nádraží.
* Od 1. července do 10. září se spoj pod číslem 1827 / 1828 vrátí na trať 250 a bude jezdit v úseku Brno hl.n. – Šatov přes Břeclav
* Po ukončení výluky bude vlak od 16. září do 1. října vyjíždět opět z Brna-Králova Pole.

Také v letošní sezóně je síť cyklopůjčoven ČD dostupná ve všech krajích České republiky. Národní dopravce nabízí celkem 96 půjčoven. Ve 13 stanicích jsou k dispozici rovněž elektrokola a koloběžky. Veškeré informace o půjčovnách i přepravě kol ve vlacích ČD jsou k dispozici na www.cd.cz/cdbike.
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist