https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/cd-posili-dopravu-na-sobotni-pochod-praha-prcice-nabidnou-specialni-celodenni-jizdenku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

České dráhy: ČD posílí dopravu na sobotní Pochod Praha – Prčice, nabídnou speciální celodenní jízdenku

16. května 2017 | České dráhy
České dráhy výrazně posílí dopravu na 52. ročník Pochodu Praha – Prčice, který se koná už tuto sobotu 20. května. Vzhledem k očekávanému velkému zájmu o přepravu do míst startů dopravce vypraví na trati Praha – České Budějovice posilové vlaky a zvětší kapacitu ostatních pravidelných spojů. Vybrané dopolední vlaky navíc mimořádně zastaví ve stanici Střezimíř, odpolední pak ve stanici Heřmaničky. Posílená bude také regionální doprava, kromě vlaků z Prahy do Benešova a navazujících spojů do Tábora budou mít větší kapacitu také vlaky do Milevska a Sedlčan, kde jsou další startovní místa. Účastníci pochodu mohou využít speciální „Celodenní jízdenku – region Středočeský / Prčice“ za 159 Kč, která bude platit v den pochodu ve 2. třídě všech vlaků ČD v širší oblasti Středočeského kraje.

Pravidelní účastníci pochodu by měli věnovat plánování cesty na pochod větší pozornost než předchozích letech. Oproti minulým ročníkům totiž České dráhy provozují na trati z Prahy do Českých Budějovic vedle tradičních rychlíků také expresy, které zastavují pouze v Táboře a z jihočeské metropole pokračují až do Lince. Aby nedocházelo k jejich zpožďování, nebudou tyto vlaky až na několik výjimek stavět podle obvyklého scénáře pro zastavování rychlíků, tj. ráno a dopoledne v místech startů a odpoledne a večer pro návrat z Heřmaniček do metropole.

Některé expresy budou výhodné k přepravě na start v Táboře, například cesta expresem Ex 1541 s odjezdem z Prahy hl.n. v 6:02 trvá do Tábora, jednoho ze startovních míst, jen něco málo přes hodinu. „Tento vlak posílíme a předpokládáme, že nebude tak plný jako vlak v 6:32 z Prahy,“ láká do Jižního expresu Jiří Ješeta, ředitel odboru obchodu osobní dopravy ČD a dodává: „Pokud pojedete tímto expresem do Tábora, budete na startu mezi prvními a vyhnete se tak dlouhé frontě u registrace.“

Detaily k zastavování dálkových vlaků jsou uvedené ve zvláštním jízdním řádu, vydaném speciálně pro Pochod Praha – Prčice.

Mimořádné vlaky na pochod Praha – Prčice

Před startem pochodu a po jeho závěru vypraví České dráhy mimořádné spěšné vlaky. Z Prahy hl.n. do Tábora pojedou v 7:02 a v 7:55. Vlak v 7:02 zastaví v Praze-Vršovicích, Benešově u Prahy, Bystřici u Benešova, Olbramovicích, Voticích a Střezimíři, spoj v 7:55 zastaví navíc v Praze-Hostivaři.

Ve směru do Prahy pojedou celkem tři mimořádné spěšné vlaky. Dva z nich pojedou z Heřmaniček. Odjíždět budou v 17:54 a 19:54 a zastaví ve Voticích, Olbramovicích, Benešově u Prahy, Praze-Vršovicích a jízdu ukončí na pražském hlavním nádraží. Třetí spěšný vlak pojede v 19:22 z Benešova u Prahy do Prahy hl.n. (jako přípoj od osobního vlaku z Tábora do Benešova u Prahy, který odjíždí z Heřmaniček v 18:48) a zastaví ve Vršovicích.

Mimořádná zastavení rychlíků ve stanicích Střezimíř a Heřmaničky

Vybrané dopolední dálkové vlaky Českých drah mezi Prahou a Českými Budějovicemi mimořádně zastaví ve stanici Střezimíř, kde se nachází jedno ze startovních míst pochodu (rychlíky tu obvykle nezastavují). Budou tu moci vystoupit cestující, kteří pojedou vlaky s odjezdy z Prahy hl.n. ve směru České Budějovice v 6:32, 7:02, 7:32, 7:55, 8:02 a 8:32, a také cestující, kteří použijí rychlíky v opačném směru s odjezdy z Českých Budějovic do Prahy hl.n. v 6:05 a 8:05.

Pro odvoz účastníků pochodu bude většina odpoledních rychlíků spojující Prahu s Českými Budějovicemi zastavovat ve stanici Heřmaničky. K této stanici je odpoledne dovezou autobusy kyvadlové dopravy z náměstí v Prčici. Ve směru do Prahy v Heřmaničkách zastaví pravidelné rychlíky a expresy ve 13:24, 15:06, 15:24, 16:06, 16:24, 17:23, 18:24, 19:24, 20:24, 21:24 a 22:04, ve směru České Budějovice odtud pojedou vlaky každou hodinu mezi 14:33 a 21:33 a ještě ve 23:02. Kromě toho mohou cestující k cestě z Heřmaniček využít i pravidelné osobní vlaky a mimořádně vypravené spěšné vlaky.

Posilové vozy v pravidelných vlacích

České dráhy očekávají, že na pochod pojede vlakem velké množství účastníků. Proto zařadí do rychlíků mezi Prahou a Českými Budějovicemi mimořádné posilové vozy. Nejvíce, až osm, jich bude řazeno v ranních spojích. Větší posílení již z technologických důvodů není možné.

I přes výrazné posílení vlaků může u některých dálkových spojů z Prahy dojít k vyčerpání kapacity. Účastníkům pochodu proto doporučujeme vzít v úvahu následující odhady počtu cestujících v jednotlivých spojích a pokud možno se vyhnout těm, u kterých hrozí riziko přeplnění.

Spoje, ve kterých neočekáváme kapacitní problémy:
R 701 (odjezd z Prahy hl.n. v 5:32)
Ex 1541 (odjezd z Prahy hl.n. v 6:02)
R 707 (odjezd z Prahy hl.n. v 8:32)
R 709 (odjezd z Prahy hl.n. v 9:32)

Vlaky, u nichž očekáváme vyšší obsazenost a někteří cestující budou muset stát:
R 703 (odjezd z Prahy hl.n. v 6:32)
Sp 11619 (odjezd z Prahy hl.n. v 7:55)
Ex 531 (odjezd z Prahy hl.n. v 8:02)
Sp 1831 (odjezd z Prahy hl.n. v 8:22)

Spoje, u kterých je možné úplné vyčerpání kapacity pro sedící i stojící cestující:
Sp 11617 (odjezd z Prahy hl.n. v 7:02)
R 705 (odjezd z Prahy hl.n. v 7:32)

Kapacitnější soupravy budou řazeny také na regionálních vlacích z Prahy do Benešova u Prahy (některé ranní a odpolední vlaky budou posíleny o jednu soupravu CityElefant), z Benešova u Prahy do Tábora, z Olbramovic do Sedlčan i z Tábora do Milevska.

Kyvadlová autobusová doprava Prčice – Heřmaničky

V sobotu 20. května odpoledne bude zajištěna za úplatu smluvní kyvadlová autobusová doprava z Prčice k železniční stanici Heřmaničky. Interval mezi spoji bude záležet na počtu cestujících. Autobusy by měly jezdit do cca 21 hod., aby bylo možné stihnout poslední rychlík do Prahy. Kompletní výčet informací od pořadatele je na internetové stránce www.praha-prcice.cz.


Celodenní jízdenka region Středočeský / Prčice

Účastníkům pochodu doporučujeme využít přednostně „Celodenní jízdenku region Středočeský / Prčice“ za 159 Kč pro jednoho cestujícího. Tato jednodenní síťová jízdenka s prvním dnem platnosti v sobotu 20. května 2017 bude platit do 02:00 hod. v neděli 21. května ve 2. vozové třídě všech vlaků ČD ve vymezeném obvodu (shodný s obvodem platnosti Celodenní jízdenky region Středočeský).

Tyto jízdenky je možné zakoupit v předprodeji u pokladních přepážek ČD. V sobotu 20. května je budou prodávat také průvodčí přímo ve vlacích (po nástupu v obsazené stanici standardně s manipulační přirážkou). Prodej jízdenek bude na pokladních přepážkách i u průvodčích ukončen v sobotu ve 12:00 hod. Nárok na slevu se při zakupování ani kontrole jízdních dokladů neprokazuje.

S touto jízdenkou se účastníci pochodu dostanou na místa startů nejen z Prahy, ale i z ostatních míst Středočeského kraje a blízkého okolí, přičemž jízdenka platí také pro cestu zpět. Cestující z jiných regionů si mohou zakoupit jízdenku ze své nástupní stanice do první stanice, odkud platí „Celodenní jízdenka – region Středočeský / Prčice“, a pro další cestu navázat touto jízdenkou. Platnost této speciální jízdenky ukazuje následující mapa:


Přeprava kol na Pochod Praha – Prčice

Pochod Praha – Prčice zahrnuje také několik cyklotras, které vedou do Prčice z Prahy, Milevska a Tábora. Cyklotrasa z Prahy je vedena jako jednosměrná, cyklotrasy z Milevska a z Tábora jsou okružní. Cyklisty upozorňujeme, že ve všech rychlících a expresech mezi Prahou a Českými Budějovicemi je povolena přeprava jízdních kol pouze s povinnou rezervací místa pro jízdní kolo. Z bezpečnostních důvodů nebude ve stanici Heřmaničky možný nástup cestujících s jízdním kolem do rychlíků a expresů. Cestujícím s jízdním kolem doporučujeme, aby při návratu do Prahy dojeli na kole do Benešova a odtud využili pravidelné osobní vlaky linky S9 ze stanice Benešov u Prahy. Méně zdatní cyklisté mohou využít pravidelné osobní vlaky a mimořádné spěšné vlaky ze stanice Heřmaničky. I přes výrazné posílení těchto spojů ovšem nelze zaručit nástup všech cestujících s jízdním kolem.
tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist