https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/celosvetova-kampan-hodina-zeme-vyzyva-dejte-si-klimaticky-zavazek-2
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ZO ČSOP Veronica: Celosvětová kampaň Hodina Země vyzývá: Dejte si klimatický závazek

23. března 2021 | ZO ČSOP Veronica
Autor: Hana Machů, tel: 739569264
V sobotu 27. března 2021 se koná Hodina Země, celosvětová kampaň, která má za cíl zvýšit povědomí o klimatické krizi.
Letos, vlivem okolností, proběhne Hodina Země hlavně online a zaměří se na jednotlivce. K lidem míří výzva, aby si stanovili konkrétní závazek pro snížení svého dopadu na klima. V České republice kampaň každoročně koordinuje Ekologický institut Veronica.

„Zatímco v jiných letech po celém světě zhasínaly obce, města a jejich dominanty, lidé vycházeli do ulic a pořádali společné akce, letos se Hodina Země bude konat jen z bezpečí domovů”, říká o akci organizátor Petr Ledvina a dodává: „Vyzýváme všechny, komu není lhostejný stav naší přírody a klimatu, aby se připojili a zapsali se jako účastníci kampaně na stejnojmenném webu. Zde, nebo na Facebooku svoji účast už přislíbilo téměř 2000 osob a před akcí očekáváme zdvojnásobení počtu.”

Organizátoři chtějí, aby si každý uvědomil možné negativní dopady svých každodenních činností na klima a zavázal se je snižovat. Na webu kampaně je proto nabídka dobrovolných závazků, ze kterých si mohou vybrat, nebo si stanovit klimatický závazek vlastní. „Mohou se třeba jednou týdně stát veganem, omezit jízdy autem, začít využívat elektřinu z obnovitelných zdrojů nebo netopit víc, než je potřeba”, vyjmenovává možné závazky Yvonna Gaillyová, ředitelka Ekologického institutu Veronica. Zájemci hned také uvidí, kolik kilogramů CO2 takto ušetří. Loni se společně zavázali k úspoře 2000 kilogramů CO2.

Hodina Země je nejrozsáhlejší celosvětová klimatická akce, ve které si od roku 2007 miliony lidí připomínají nutnost snížení příspěvku lidstva ke změnám klimatu. V České
republice se v roce 2020 zapojilo rekordních 124 obcí, včetně 8 statutárních měst, dále 62 firem a organizací a 5 památek. Svoji účast deklarovalo také 3500 jednotlivců.

Podle Zelené dohody pro Evropu, bude Evropa do roku 2050 prvním klimaticky neutrálním kontinentem. To bude vyžadovat zodpovědnou klimatickou politiku na všech úrovních, včetně obcí, a neobejde se ani bez podpory a změny jednotlivců. „Každý musí přispět k tomu, aby emise skleníkových plynů začaly rychle klesat. V Evropě by se měly do roku 2030 snížit alespoň o 60 %. Závazky, které lidé přijmou v rámci Hodiny Země, tomu mohou napomoci”, shrnuje Gaillyová.

Kontakty
Petr Ledvina, Ekologický institut Veronica, petr.ledvina@veronica.cz, 776 057 637, koordinátor kampaně

Přihlašování probíhá přes webové stránky Hodiny Země (www.hodinazeme.cz). Na stejných stránkách je vidět i mapa a seznam aktuálně přihlášených.
Přihlašování na Facebooku: https://www.facebook.com/events/4076775335686203

……………………………….

Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist