Jan Piňos "> Celý život pomáhala. Závětí věnovala své životní úspory Hnutí DUHA a dalším sedmi organizacím - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/cely-zivot-pomahala-zaveti-venovala-sve-zivotni-uspory-hnuti-duha-a-dalsim-sedmi-organizacim
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Celý život pomáhala. Závětí věnovala své životní úspory Hnutí DUHA a dalším sedmi organizacím

16. září 2016 | Hnutí DUHA
Autor: Jan Piňos, tel: 731 465 279
Paní Růžena Polanská, dlouholetá dárkyně Hnutí DUHA, věnovala ve své závěti ekologické organizaci a dalším sedmi organizacím [1] své životní úspory v částce přes sedm set tisíc korun. Chtěla tak podpořit aktivity, jimž věřila, a předejít problémům s dědictvím, s nimiž se setkává až 73 % Čechů. Zesnulá dárkyně pravidelně podporovala Hnutí DUHA více než deset let.

Organizace společně nominovaly paní Růženu Polanskou na cenu Via Bona. Dárkyně se organizím nesvěřila se svým záměrem, a tak bylo zjišťování podrobnějších informací složité. Hnutí DUHA vědělo, že si zesnulá váží práce pro ochranu divoké přírody na Šumavě. Neopomněla zmínit ani to, že ji vždy potěšil dopis, který od podporovaných organizací dostala. Při zjišťování jejího životního příběhu se proto organizace obrátily na její neteř, řádovou sestru Marii Kláru Míčkovou:

"Růžena Polanská pomáhá po celý svůj život. Pracovala v kanceláři a byla členkou Červeného kříže, kde se rozdávala dle svých sil. Dochovala svou maminku a svého manžela doma, i když byli vážně nemocní. Když byla v důchodu, vždy měla několik stařenek, které navštěvovala, posluhovala jim drobnými nákupy, vyměňovala zlaté stránky, doprovázela je na vyšetření, vytelefonovala potřebné informace. Naše teta žila pro druhé a sama na sebe zapomínala. Její velké a nezištné srdce plné lásky je pro nás velkým povzbuzením."

Velkým povzbuzením a závazkem je dědictví i odkaz jejího inspirativního životního příběhu také pro Hnutí DUHA. Paní Polanská podporovala a děkovala ekologické organizaci zejména za práci pro šumavskou divočinu. Proto bude dědictví ve výši přes 70 tisíc korun využito právě k práci na prosazování zákona, který ochrání jedinečnou přírodu národního parku.

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
"Smutek, vděk, pokora a závazek. To jsou pocity, které se mísily v nás v Hnutí DUHA, když do kanceláře přišlo předvolání k dědickému řízení. Jako členové Koalice za snadné dárcovství se snažíme v České republice zvýšit povědomí o možnosti odkázat majetek neziskovým organizacím. Kampaň Závěť pomáhá je naším společným dílem. Paní Polanská nás chválila za práci pro divokou přírodu na Šumavě, a proto její dar použijeme na aktivity, které nám pomohou prosadit zákon, jenž ochrání národní park před nájezdy developerů a těžařů. Ještě jednou tímto děkujeme! Je pro nás čest být jejím dědicem."


Kontakty:
Jiří Koželouh, programový ředitel, 723 559 495, jiri.kozelouh.@hnutiduha.cz
Žaneta Gregorová, vedoucí individuálního fundraisingu, 728 479 228, zaneta.gregorova@hnutiduha.cz

Poznámky:
[1] další obdarované organizace:
Kongregace Milosrdných sester III. rádu svatého Františka, Pod ochranou Svaté Rodiny v Brně
Helppes - Centrum výcviku psů pro postižšné, o.p.s.
Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých České republiky
Centrum sociálních služeb pro osoby se zrakovým postižením v Brně - Chrlicích
Nadace Veronica
Oblastní spolek Českého červeného kříže Brno
Místní komunita Salesiánů Dona Boska

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist