https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/cena-zdravi-a-bezpecneho-zivotniho-prostredi-udelena
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Business Leaders Forum: Cena zdraví a bezpečného životního prostředí udělena!

2. června 2010 | Business Leaders Forum
U příležitosti Světového dne životního prostředí byl v pražském hotelu Atlantic oficiálně završen 19. ročník soutěže Ceny zdraví a bezpečného životního prostředí“. Soutěž organizuje neziskové sdružení mezinárodních a českých firem Business Leaders Forum s cílem zviditelnit a ocenit organizace a společnosti, které jsou ohleduplné k životnímu prostředí, podporují zdraví zaměstnanců či kladou důraz na bezpečnost při práci. Záštitu nad soutěží i samotným vyhlášením převzala ministryně životního prostředí ing. Rut Bízková.

O vítězství v 19. ročníku „Ceny zdraví a bezpečného životního prostředí“ se podělily dvě společnosti CANABEST, s.r.o. a Step TRUTNOV a.s..

CANABEST, s.r.o. za projekt „VÝROBA TEPELNĚ-IZOLAČNÍCH ROHOŽÍ Z KONOPNÉHO VLÁKNA“.
Konopná izolace má výborné tepelně-izolační i akumulační vlastnosti, navíc však dokáže absorbovat vlhkost, redistribuovat ji a plošně uvolňovat, aniž by tím byly sníženy její izolační vlastnosti. Zabraňuje hromadění vlhkosti a následnému množení nežádoucích mikroorganismů, bakterií a plísní. Konopná izolace udržuje zdravé mikroklima domu. Izolace z konopného vlákna je přírodním produktem, při jehož výrobě nejsou použity chemikálie, pouze inertní pojivé vlákno. Výrobní proces sám je energeticky podstatně méně náročný než výroba minerálních izolací a nezatěžuje životní prostředí.
Celý projekt naleznete zde: http://www.blf.cz/cena/2009/11.pdf

a

Step TRUTNOV a.s. za projekt „Unikátní řešení konstrukce průmyslového kotle na biomasu“.
Kotel svojí konstrukcí umožňuje spalování celých balíků biomasy bez nutnosti předchozího rozdružování nebo krájení na části. Odpadá jednak energeticky náročné dělení balíků biomasy (úspora až 60 kW/hod), ale i její doprava do spalovací komory kotle, což dále šetří energii, a také vytěsňuje možnosti poruch při nežádoucím předmětu v biomase nebo při její špatné kvalitě. Vlivem této technologie je umožněno spalování mimo běžné slámy i dosud nevyužívaných druhů biomasy, jako jsou sena, kukuřičná sláma a další v podobě obřích balíků.
Celý projekt naleznete zde: http://www.blf.cz/cena/2009/41.pdf

Na druhém místě se umístila společnost ČSAD Havířov a.s. s projektem „Implementace ekologické autobusové dopravy v systému MHD Havířov„.
ČSAD Havířov uvedlo do provozu 33 autobusů na CNG (z toho je 22 v nízkopodlažním provedení.), čímž překročili hranici 50% provozovaných autobusů na CNG v přepravním systému Městské hromadné dopravy Havířov. V rozšiřování autobusů na CNG budou pokračovat. Cílem je dostat se do roku 2015 na 65% vozového parku na CNG pohon. Zavedení ekologické hromadné autobusové dopravy je zapracováno v dlouhodobém strategickém plánu rozvoje města Havířov.
Celý projekt naleznete zde: http://www.blf.cz/cena/2009/15.pdf

Na třetím místě se umístily opět dvě společnosti KNAUF INSULATION, spol. s r.o. a Kovohutě Příbram nástupnická, a. s.

KNAUF INSULATION, spol. s r.o. za projekt „Minerální izolace nové generace ze skelných vláken, vyráběná technologií ECOSE® Technology„.
Technologie ECOSE® Technology je revoluční přírodní pojivová technologie bez formaldehydu. Místo chemikálií na ropné bázi se používají rychle obnovitelné materiály. Byla vyvinuta pro izolaci z minerální vlny, ale nabízí stejné potenciální výhody pro ostatní výrobky, u nichž je možná náhrada pryskyřice.Snižuje se energie potřebná k výrobě.
Celý projekt naleznete zde: http://www.blf.cz/cena/2009/27.pdf

a

Kovohutě Příbram nástupnická, a. s. za projekt „Snížení emisí skleníkových plynů při recyklaci olověných baterií“.
Kovohutě Příbram v roce 2008-9 řešily originálním způsobem recyklaci v bateriích obsaženého polypropylenu. Byla navržena a realizována originální automaticky pracující separační linka sestávající ze 4 strojních jednotek- dávkování baterií do drtiče, drtič baterií, síto k odstranění drobného podílu, hydroseparátor k oddělení polypropylenu z rozdrcené směsi - dovybavených vlastním manipulačním zařízením. Zařízení podle vlastního návrhu bylo pořízeno u italské firmy SERI Piedimonte vyrábějící podobná zařízení pro jiné technologie. Po zprovoznění zařízení jsou baterie drceny a tříděny s tím, že kovové podíly jsou následně taveny v šachtové peci, zatímco polypropylen je recyklován. Ročně je zpracováno celkem 35 tisíc tun olověných baterií obsahujících 1 600 tun polypropylenu.
Celý projekt naleznete zde: http://www.blf.cz/cena/2009/28.pdf

Soutěž Business Leaders Fora o Cenu zdraví a bezpečného životního prostředí velmi zdařile oslovuje a přibližuje, co poněkud obecný pojem ochrana životního prostředí vlastně v praxi představuje.

Je úžasné sledovat, jak se už 20 let každoročně sbíhají příklady "zelených" aktivit. Porota i v ročníku 2009 měla těžkou práci s výběrem vítězů. Bez ohledu na zdroje, rozsah a původ projektů, všechny příspěvky mají svoji cenu a je povinnost a zároveň radost za ně poděkovat.

Vladimír Machek, porotce
Nominace do Evropské ekologické ceny pro podnikatele


Loga soutěže
Business Leaders Forum využívá svých vazeb a provázalo Cenu zdraví a bezpečného životního prostředí s “Evropskou ekologickou cenou pro podnikatele” (The European Business Award for Environment) http://ec.europa.eu/environment/awards/index_en.htm pořádanou Evropskou komisí jednou za dva roky. Ta je rozdělena do čtyř kategorií: environmentální management, produkt, proces a mezinárodní spolupráce.
Business Leaders Forum má právo za Českou republiku nominovat až 12 firemních projektů celkem do 4 kategorií.

Do kategorie Produkt BLF nominovalo
společnosti CANABEST, KNAUF INSULATION a Step TRUTNOV.

Do kategorie Management BLF nominovalo
společnost Kovohutě Příbram nástupnická.

Tyto společnosti s jejich projekty se utkají se zástupci států EU a Turecka. Poslední ročník zaznamenal rekordní počet přijatých přihlášek (celkem 141), což je nezvratný důkaz rostoucího zájmu podnikatelského světa o životní prostředí a uvědomění si výhod účasti v této soutěži.

Organizace, které v soutěži uspějí mohou užívat specifická loga soutěže na svých materiálech.


Business Leaders Forum
Business Leaders Forum je sdružení významných mezinárodních a českých firem. Prosazuje koncept společenské odpovědnosti firem v podnikatelské praxi. Šíření těchto idejí je zároveň hlavním cílem sdružení. Vedle Ekologické ceny realizuje BLF program „Stínování manažerů“, který se zaměřuje na propojování akademické a podnikatelské sféry. Zprostředkovává znalosti v oblasti CSR nejen malým a středním podnikům, nabízí poradenství na nekomerční bázi jak implementovat CSR do podnikatelské strategie a provozuje specializovaný web www.csr-online.cz.
Více o BLF se dozvíte na www.blf.cz, o společenské odpovědnosti firem na www.csr-online.cz a o soutěži samotné na www.blf.cz/cena.

„Těší nás, že se i v době hospodářského útlumu daří držet trend vysokého počtu přihlášek. Popisovaný rozsah aktivit v jednotlivých projektech je udivující. Projekty již nejsou o snížování emisí vyjádřených v tunách. Jde o výrobky šetrné k životnímu prostředí v celém svém životním cyklu, ohleduplnou výrobu, osvětu změstnanců i rodinných příslušníků v oblasti zdraví i životního stylu. Přihlašovatelé se nebojí hlásit do soutěže opakovaně, což svědčí o jejich systematickém a dlouhodobém přístupu k ochraně životního prostředí a zdraví ve firemní filosofii. Dokonce jsme v tomto ročníku obdrželi od více jednotlivých orgnizací více projektů najednou.“
Tomáš Nejedlo, výkonný ředitel Business Leaders Fora

Po mírném snížení počtu soutěžních projektů v roce 2007, došlo k nastarování opětovného růstu podaných příspěvků. Celkem bylo zasláno 51 soutěžních projektů. Jeden projekt však porota vyloučila z hodnocení.

Je potěšitelné že se hlásí komerční subjekty a organizace z celého spektra – od malých podnikatelů přes střední a velké firmy. Jsme vděčni za projekty z oblasti vzdělávání a osvěty jak ze školských zařízení tak neziskových organizací. Zvláštní kapitolou jsou projekty obcí a měst, které se mnohdy vyrovnají nebo i předčí svým pojetím a angažovaností přístupu firemní aktivity. Ukazuje se, že místní samosprávy v soutěži prezentují projekty, které mají nejen výchovně iniciovat pozitivní vztah občanů k jejich okolí a podnítit jejich zájem o ochranu prostředí, ve kterém žijí, ale i předkládají konkrétní praktická řešení a opatření.

Zájem o krajinu představují projekty Šenovské parky a Nový centrální park MČ Praha 19.

Ambiciózní projekt představuje Revitalizace kláštera Osek prezentovaný IFK projektovým ateliérem.

Z oblasti zdraví zaujal porotu Denní stacionář pro osoby starší 15 let se středně těžkým a těžkým handicapem, který provozuje o.p.s. Alka.

Těší nás, že stranou nezůstávají ani chráněné dílny jako výsledek spolupráce podnikatelského sektoru a nestátního zařízení. Zajímavé projekty představily ELEKTROŠROT či společnost NeOmA s Modrým kvítkem.

Letos nás potěšily přihlášené projekty z nadnárodních korporací, které jasně ukazují trendy směřování a nabízejí cestu k následování. Tou je „zelená ekonomika“. Společnosti DHL Express, IBM Česká republika, či Vodafone se snaží nastavovat tyto trendy.

Převažující část přihlášených projektů na ocenění i nadále zůstávají komerční subjekty různého zaměření. Jejich projekty se stále častěji nezaměřují jen na přímočarou ochranu životního prostředí – vedle programů snižování objemu odpadů, recyklačních programů, náhrad škodlivých materiálů šetrnějšími a vývoje nových technologií a výrobků vstupuje do popředí i snaha o úzkou spolupráci s neziskovými organizacemi či samosprávou.
Významným trendem je pak snaha zaměřit se na zdraví či prevenci svých zaměstnanců a jejich rodinných příslušníků. Příkladem může být projekt společnosti NESTLÉ ČESKO.

Školy se jako vzdělávací instituce drží účelu, k němuž jsou zřizovány. Proto mezi přihláškami najdeme různorodé náměty projektů. Většinou se jedná o programy školící zábavnou formou žáky, studenty i učitelský sbor v oblasti ekologie, vycházející z EVVO (Environmentální vzdělávání, výchova a osvěta). Jsou to Základní škola Plumlov, Základní škola Ronov nad Doubravou, Střední odborná škola Šumperk, Střední pedagogická škola Boskovice a Gymnázium Lipník nad Bečvou.

Samotnou kapitolou je projekt Čistá Bečva. Je to velký projekt se správným systémovým přístupem, který by měl být příkladem.

Na závěr bychom rádi zmínili dva projekty. Praktické výrobky z netkané textilie představuje výrobu s důrazem na kvalitu, promyšlenost v podání malovýrobce. Druhým projektem je Záhoráček, kdy lidé z malé vesničky se dali dohromady a podnikají aktivity ke zlepšení svého okolí i zdravého životního stylu.

Sektory přihlášených projektů

Samotnému vyhlášení vítězů soutěže předcházel miniseminář na téma „Lze najít soulad mezi ekologií a ekonomikou?“, kde vystoupili Rut Bízková, ministryně životního prostředí ČR, Per Sandberg, ředitel, World Business Council for Sustainable Development, Mike Moon, obchodní rada, velvyslanectví Velké Británie a Bedřich Moldan, ředitel Centra pro otázky životního prostředí.

“Organizace spojených národů se rozhodla v r. 2012 uspořádat světovou konferenci na „nejvyšší možné úrovni“ s cílem podpořit globální transformaci směrem k udržitelnému rozvoji. Na rozdíl od minulých summitů široce a dosti obecně zaměřených (Rio de Janeiro 1992, Johannesburg 2002) je nadcházející „Rio +20“ tematicky zaměřeno velmi konkrétně jen na několik málo otázek. Vůbec nejdůležitější z nich pak je tzv. green economy, nové pojetí ekonomiky v rámci známých tří pilířů udržitelného rozvoje. Nové technologie, inovace a jejich uplatnění, tak jak jsou oceňovány i v naší soutěži, jsou zcela klíčovou součástí tohoto nového pojetí ekonomiky.“

Bedřich Moldan, Centrum pro otázky životního prostředí UK a předseda poroty

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

V případě zájmu o další informace, prosím, kontaktujte:
Business Leaders Forum
Ing.Tomáš Nejedlo
tel: +420 224 216 275
e-mail: blf@blf.cz
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist