Tiskové zprávy
Business Leaders Forum: Cena zdraví a bezpečného životního prostředí za rok 2008 udělena!
Prestižní ocenění z rukou náměstkyně ministra životního prostředí Rut Bízkové a senátora Bedřicha Moldana převzali zástupci Obecního úřadu Kněžice a Rokospolu, a.s.
U příležitosti Světového dne ptačího zpěvu byl v úterý 5. května 2009 v pražském hotelu Atlantic oficiálně završen již 18. ročník soutěže Ceny zdraví a bezpečného životního prostředí 2008.“ Soutěž každoročně organizuje neziskové sdružení mezinárodních a českých firem Business Leaders Forum s cílem zviditelnit a ocenit organizace a společnosti, které jsou ohleduplné k životnímu prostředí, podporují zdraví zaměstnanců či kladou důraz na bezpečnost při práci.
Vyhlášení výsledků soutěže předcházel krátký seminář zaměřený na aktuální otázky dopadů hospodářství v době krize na ochranu životního prostředí i krátkou bilanci českého předsednictví.
Prestižní ocenění převzali z rukou náměstkyně ministra životního prostředí Rut Bízkové a senátora Bedřicha Moldana zástupci firmy Rokospol, a.s. za projekt „Nátěrová hmota detoxy color,“ OÚ Kněžice za projekt „ESO Kněžice“ a Parabit Technologies, s.r.o. za projekt „Snížení spotřeby základní suroviny a zpracování druhotných surovin.“ Zvláštní ceny si odnesly Základní škola Karviná-Ráj, Základní škola Vítkov, Veskom a město Nový Bor.
„Bezpečné životní prostředí je věcí společné odpovědnosti občanů, státu a firem. Podporujeme proto všechny dobré aktivity firem i dalších subjektů na tomto poli. Soutěž společnosti Business Leaders Forum o Cenu zdraví a bezpečného životního prostředí probíhá v naší republice již druhé desetiletí a záštita Ministerstva životního prostředí se při ní stala samozřejmou tradicí. Považuji spojení témat ochrany zdraví a životního prostředí za velmi důležité i dnes, v době ekonomické recese. Zdánlivě by mohlo být výhodné orientovat se v této situaci ve firmách pouze na ekonomické parametry výkonnosti a slevit z dosavadních firemních standardů. Pokud je však ochrana zdraví, životního prostředí, kvalita pracovních podmínek, standardizace výrobních procesů ve firmách součástí firemní kultury, pak se odráží v samotném produktu – v jeho kvalitě, spolehlivosti, dobrých užitných vlastnostech. Jsem přesvědčena, že nová situace je příležitostí pro rozšíření standardů kvality také tam, kde dosud nejsou samozřejmé. Aktivity Business Leaders Fóra takovému šířeni napomáhají.” Komentovala předávání cen Rut Bízková, náměstkyně ministra ŽP a ředitelka sekce ekonomiky a politiky životního prostředí.
Vítězové 18. ročníku „Ceny zdraví a bezpečného životního prostředí“
kategorie Environment
Obecní úřad Kněžice za projekt „ESO Kněžice.“ Hlavním cílem projektu bylo najít racionální míru návratu logiky energetické soběstačnosti a zdravého životního prostředí malé české vesnice z prahu minulého století pro podmínky současných vyspělých technologií i techniky.
Celý projekt naleznete zde: http://www.blf.cz/cena/2008/31.pdf
kategorie Zdraví
Rokospol, a.s. za projekt „Nátěrová hmota detoxy color.“ Detoxy color představuje průlomový výrobek v oblasti aktivní ochrany životního protředí. Jedná se nátěrovou hmotu, která obsahuje aktivní fotokatalytické nanočástice se schopností rozkládat plynné polutanty a likvidovat mikroorganismy na svém povrchu.
Celý projekt naleznete zde: http://www.blf.cz/cena/2008/35.pdf
Na druhém místě se umístil Green Planet Investment, s.r.o. s projektem „ECR Systém.“ ECR
systém je založen na nahrazení obyčejných obtížně odstranitelných plastů bioplastem, prezentace bioplastů a jejich vlastností a zpětném výkupu použitých obalů (zálohový systém). Tímto systémem jsme schopni snížit množství odpadu až o 90% a veškerý vzniklý odpad se do 90 dnů rozloží v průmyslové kompostárně na kompost, který je opět použit jako vstupní surovina pro zemědělskou produkci.
Celý projekt naleznete zde: http://www.blf.cz/cena/2008/17.pdf
Na třetím místě se umístil Green Planet Investment, s.r.o. s projektem „Energeticky úsporný projekt EPC v pekárně Penam Rosice.“ Energeticky úsporný projekt garantuje společnosti Penam, a.s. ekonomicky efektivní provoz tepelného hospodářství zahrnujícího i výrobní technologie. Jedná se o kvalitní dodávku tepla, teplé vody a technologické páry se zajištěním realizace značně rozsáhlé rekonstrukce tepelného hospodářství, konkrétně zrušení stávající parní kotelny včetně souvisejících parních rozvodných sítí a výměníkových stanic ve všech objektech areálu, kde docházelo v minulosti k nejvyšším ztrátám.
Celý projekt naleznete zde: http://www.blf.cz/cena/2008/13.pdf
Diplom za environmentální osvětu byl udělen Základní škole Karviná-Ráj za projekt „Hodnocení EVVO“ a Základní škole Vítkov za projekt „Environmentální aktivity Základní školy Vítkov.”
Projekty naleznete zde: http://www.blf.cz/cena/2008/54.pdf a http://www.blf.cz/cena/2008/49.pdf
Diplom za komunitní projekt obdrželi zástupci města Nový Bor za projekt „Tříděné odpady s čárovými kódy.“
Celý projekt naleznete zde: http://www.blf.cz/cena/2008/29.pdf
Diplom za spolupráci průmyslu a vysoké školy byl udělen společnosti Veskom za projekt „Výzkumné a školicí centrum aplikací obnovitelných zdrojů – tepelných čerpadel."
Celý projekt naleznete zde: http://www.blf.cz/cena/2008/43.pdf
Porotu zaujalo zamyšlení Františka Němce „Přístup k životnímu prostředí a zdraví z pohledu podnikatele a občana.“ „Když jsem si dělal osnovu pro tuto přihlášku, tak mě ani nenapadlo, že jako občanovi se mi budou jen těžko vyjadřovat a hodnotit mé pocity a postřehy ohledně ekologie a životního prostředí. Ono to bude asi tím, že podnikáním žiji a tyto životy se mi prolínají.“ Píše František Němec.
Celý projekt naleznete zde: http://www.blf.cz/cena/2008/51.pdf
Business Leaders Forum využilo svých kontaktů a provázalo Cenu zdraví a bezpečného životního prostředí s „Evropskou ekologickou cenou pro podnikatele” (The European Business Award for Environment) http://ec.europa.eu/environment/awards/index_en.htm pořádanou Evropskou komisí jednou za dva roky. Ta je rozdělena do čtyř kategorií: environmentální management, produkt, proces a mezinárodní spolupráce.
Do kategorie Produkt nominovalo BLF společnosti Arrow line, a.s. a Rokospol, a.s.
Do kategorie Mezinárodní spolupráce nominovalo společnost Hydroprojekt, a.s.
Tyto projekty se utkají se zástupci států EU a Turecka. Uplynulý ročník zaznamenal rekordní počet přijatých přihlášek (celkem 139), což je nezvratný důkaz rostoucího zájmu podnikatelského světa o životní prostředí a uvědomění si výhod účasti v této soutěži.
Výše uvedeným organizacím je propůjčeno právo uvádět specifická loga soutěže na svých materiálech.
„Těší mne, že se podařilo navázat na úspěšnou vlnu minulých let a získat zájem 57 velice zajímavých projektů. Popisovaný rozsah aktivit v jednotlivých projektech je udivující. Projekty již nejsou o snížování emisí vyjádřených v tunách, jde o výrobky šetrné k životnímu prostředí v celém svém životním cyklu, ohleduplnou výrobu, osvětu změstnanců i rodinných příslušníků v oblasti zdraví i životního stylu. Přihlašovatelé se nebojí zúčastnit se i s více projekty v jednom ročníku, pokud mohou nabídnout aktivity pokrývající různé činnosti organizace.“ Řekl Tomáš Nejedlo, výkonný ředitel Business Leaders Fora.
Po loňském mírném snížení počtu soutěžních projektů, došlo v tomto ročníku k enormnímu nárůstu podaných příspěvků. Vyrovnali jsme rekordní počet přihlášených projektů. Celkem se do soutěže v roce 2008 dostalo 57 přihlášek.
Je potěšitelné že se hlásí komerční subjekty a organizace z celého spektra – od malých podnikatelů – samostatného zemědělce, přes střední a velké firmy. Jsme vděčni za projekty z oblasti vzdělávání a osvěty jak ze školských zařízení, tak neziskových organizací. Zvláštní kapitolou jsou projekty obcí a měst, které se mnohdy vyrovnají nebo i předčí svým pojetím a angažovaností přístupu firemní aktivity. To je také důvod, proč se v hodnocení tohoto ročníku porota rozhodla k bezprecedentnímu kroku a jednu z hlavních cen (v minulosti výhradně udělovaná firemním projektům) udělila Obecnímu úřadu Kněžice. Ukázalo se, že místní samosprávy v soutěži prezentují projekty, které mají nejen výchovně iniciovat pozitivní vztah občanů k jejich okolí a podnítit jejich zájem o ochranu prostředí, ve kterém žijí, ale i předkládají konkrétní praktická řešení a opatření.
Letos nás potěšily přihlášené projekty z nadnárodních korporací, které jasně ukazují trendy směřování a nabízejí cestu k následování. Zde si dovolíme jmenovat Det Norske Veritas s projektem We Do, Tesco Stores ČR, a.s. nejen s přihlášeným projektem Energetická liga, ale i jejich aktivity v oblasti nízkoenergetických prodejen, a Vodafone Czech Republic, a.s. se zajímavým projektem Veřejný klimatický závazek Vodafone.
Převažující část přihlášených projektů na ocenění i nadále zůstávají komerční subjekty různého zaměření. Jejich projekty se stále častěji nezaměřují jen na přímočarou ochranu životního prostředí – vedle programů snižování objemu odpadů, recyklačních programů, náhrad škodlivých materiálů šetrnějšími a vývoje nových technologií a výrobků vstupuje do popředí i snaha o úzkou spolupráci s neziskovými organizacemi či samosprávou. Významným trendem je pak snaha zaměřit se na zdraví a prevenci svých zaměstnanců a jejich rodinných příslušníků.
Školy se jako vzdělávací instituce drží účelu, k němuž jsou zřizovány. Proto mezi přihláškami najdeme různorodé náměty projektů. Většinou se jedná o programy školící zábavnou formou žáky, studenty i učitelský sbor v oblasti ekologie.
“Vysoký počet přihlášených soutěžních projektů svědčí o tom, že odborná veřejnost soutěž zná a účast v ní se stává součástí profesního života.Tím si i soutěži zvyšuje renomé. Porota, která vybírala ty nejlepší projekty, měla práci sice radostnou – bylo z čeho vybírat, ale také obtížnou, protože výborných projektů byla celá řada. Letošní ročník skončil, doufejme, že znamenal přínos a posun vpřed. Těšíme se na další.“
„Poslední ročník soutěže Business Leaders Forum (BLF) o Cenu zdraví a bezpečného životního prostředí prokázal, že i po 18 ti letech existence soutěže a téměř 20ti letech od sametové revoluce je téma ochrany životního prostředí nadmíru aktuální.
Bedřich Moldan, Centrum pro otázky životního prostředí UK a předseda poroty
Ročník 2008 byl ve znamení mimořádné rozmanitosti a pestrosti příspěvků, jak co se týká přihlášených subjektů, tak obsahu přihlášek. A v tom je soutěž Business Leaders Forum o Cenu zdraví a bezpečného životního prostředí zvláště cenná.“
Vladimír Machek, porotce, UNIPETROL TRADE, a.s.
S radostí sleduji, že témata přihlašovaných projektů se přesunuly od „kvantity“ (snížení emisí atd.) k sofistikovaným komplexním řešením směřujícím k vyšší přidané hodnotě.
Pavel Policar, porotce, Utilities & Infrastructure (C.E.) Ltd.
U příležitosti Světového dne ptačího zpěvu byl v úterý 5. května 2009 v pražském hotelu Atlantic oficiálně završen již 18. ročník soutěže Ceny zdraví a bezpečného životního prostředí 2008.“ Soutěž každoročně organizuje neziskové sdružení mezinárodních a českých firem Business Leaders Forum s cílem zviditelnit a ocenit organizace a společnosti, které jsou ohleduplné k životnímu prostředí, podporují zdraví zaměstnanců či kladou důraz na bezpečnost při práci.
Vyhlášení výsledků soutěže předcházel krátký seminář zaměřený na aktuální otázky dopadů hospodářství v době krize na ochranu životního prostředí i krátkou bilanci českého předsednictví.
Prestižní ocenění převzali z rukou náměstkyně ministra životního prostředí Rut Bízkové a senátora Bedřicha Moldana zástupci firmy Rokospol, a.s. za projekt „Nátěrová hmota detoxy color,“ OÚ Kněžice za projekt „ESO Kněžice“ a Parabit Technologies, s.r.o. za projekt „Snížení spotřeby základní suroviny a zpracování druhotných surovin.“ Zvláštní ceny si odnesly Základní škola Karviná-Ráj, Základní škola Vítkov, Veskom a město Nový Bor.
„Bezpečné životní prostředí je věcí společné odpovědnosti občanů, státu a firem. Podporujeme proto všechny dobré aktivity firem i dalších subjektů na tomto poli. Soutěž společnosti Business Leaders Forum o Cenu zdraví a bezpečného životního prostředí probíhá v naší republice již druhé desetiletí a záštita Ministerstva životního prostředí se při ní stala samozřejmou tradicí. Považuji spojení témat ochrany zdraví a životního prostředí za velmi důležité i dnes, v době ekonomické recese. Zdánlivě by mohlo být výhodné orientovat se v této situaci ve firmách pouze na ekonomické parametry výkonnosti a slevit z dosavadních firemních standardů. Pokud je však ochrana zdraví, životního prostředí, kvalita pracovních podmínek, standardizace výrobních procesů ve firmách součástí firemní kultury, pak se odráží v samotném produktu – v jeho kvalitě, spolehlivosti, dobrých užitných vlastnostech. Jsem přesvědčena, že nová situace je příležitostí pro rozšíření standardů kvality také tam, kde dosud nejsou samozřejmé. Aktivity Business Leaders Fóra takovému šířeni napomáhají.” Komentovala předávání cen Rut Bízková, náměstkyně ministra ŽP a ředitelka sekce ekonomiky a politiky životního prostředí.
Vítězové 18. ročníku „Ceny zdraví a bezpečného životního prostředí“
kategorie Environment
Obecní úřad Kněžice za projekt „ESO Kněžice.“ Hlavním cílem projektu bylo najít racionální míru návratu logiky energetické soběstačnosti a zdravého životního prostředí malé české vesnice z prahu minulého století pro podmínky současných vyspělých technologií i techniky.
Celý projekt naleznete zde: http://www.blf.cz/cena/2008/31.pdf
kategorie Zdraví
Rokospol, a.s. za projekt „Nátěrová hmota detoxy color.“ Detoxy color představuje průlomový výrobek v oblasti aktivní ochrany životního protředí. Jedná se nátěrovou hmotu, která obsahuje aktivní fotokatalytické nanočástice se schopností rozkládat plynné polutanty a likvidovat mikroorganismy na svém povrchu.
Celý projekt naleznete zde: http://www.blf.cz/cena/2008/35.pdf
Na druhém místě se umístil Green Planet Investment, s.r.o. s projektem „ECR Systém.“ ECR
systém je založen na nahrazení obyčejných obtížně odstranitelných plastů bioplastem, prezentace bioplastů a jejich vlastností a zpětném výkupu použitých obalů (zálohový systém). Tímto systémem jsme schopni snížit množství odpadu až o 90% a veškerý vzniklý odpad se do 90 dnů rozloží v průmyslové kompostárně na kompost, který je opět použit jako vstupní surovina pro zemědělskou produkci.
Celý projekt naleznete zde: http://www.blf.cz/cena/2008/17.pdf
Na třetím místě se umístil Green Planet Investment, s.r.o. s projektem „Energeticky úsporný projekt EPC v pekárně Penam Rosice.“ Energeticky úsporný projekt garantuje společnosti Penam, a.s. ekonomicky efektivní provoz tepelného hospodářství zahrnujícího i výrobní technologie. Jedná se o kvalitní dodávku tepla, teplé vody a technologické páry se zajištěním realizace značně rozsáhlé rekonstrukce tepelného hospodářství, konkrétně zrušení stávající parní kotelny včetně souvisejících parních rozvodných sítí a výměníkových stanic ve všech objektech areálu, kde docházelo v minulosti k nejvyšším ztrátám.
Celý projekt naleznete zde: http://www.blf.cz/cena/2008/13.pdf
Diplom za environmentální osvětu byl udělen Základní škole Karviná-Ráj za projekt „Hodnocení EVVO“ a Základní škole Vítkov za projekt „Environmentální aktivity Základní školy Vítkov.”
Projekty naleznete zde: http://www.blf.cz/cena/2008/54.pdf a http://www.blf.cz/cena/2008/49.pdf
Diplom za komunitní projekt obdrželi zástupci města Nový Bor za projekt „Tříděné odpady s čárovými kódy.“
Celý projekt naleznete zde: http://www.blf.cz/cena/2008/29.pdf
Diplom za spolupráci průmyslu a vysoké školy byl udělen společnosti Veskom za projekt „Výzkumné a školicí centrum aplikací obnovitelných zdrojů – tepelných čerpadel."
Celý projekt naleznete zde: http://www.blf.cz/cena/2008/43.pdf
Porotu zaujalo zamyšlení Františka Němce „Přístup k životnímu prostředí a zdraví z pohledu podnikatele a občana.“ „Když jsem si dělal osnovu pro tuto přihlášku, tak mě ani nenapadlo, že jako občanovi se mi budou jen těžko vyjadřovat a hodnotit mé pocity a postřehy ohledně ekologie a životního prostředí. Ono to bude asi tím, že podnikáním žiji a tyto životy se mi prolínají.“ Píše František Němec.
Celý projekt naleznete zde: http://www.blf.cz/cena/2008/51.pdf
Business Leaders Forum využilo svých kontaktů a provázalo Cenu zdraví a bezpečného životního prostředí s „Evropskou ekologickou cenou pro podnikatele” (The European Business Award for Environment) http://ec.europa.eu/environment/awards/index_en.htm pořádanou Evropskou komisí jednou za dva roky. Ta je rozdělena do čtyř kategorií: environmentální management, produkt, proces a mezinárodní spolupráce.
Do kategorie Produkt nominovalo BLF společnosti Arrow line, a.s. a Rokospol, a.s.
Do kategorie Mezinárodní spolupráce nominovalo společnost Hydroprojekt, a.s.
Tyto projekty se utkají se zástupci států EU a Turecka. Uplynulý ročník zaznamenal rekordní počet přijatých přihlášek (celkem 139), což je nezvratný důkaz rostoucího zájmu podnikatelského světa o životní prostředí a uvědomění si výhod účasti v této soutěži.
Výše uvedeným organizacím je propůjčeno právo uvádět specifická loga soutěže na svých materiálech.
„Těší mne, že se podařilo navázat na úspěšnou vlnu minulých let a získat zájem 57 velice zajímavých projektů. Popisovaný rozsah aktivit v jednotlivých projektech je udivující. Projekty již nejsou o snížování emisí vyjádřených v tunách, jde o výrobky šetrné k životnímu prostředí v celém svém životním cyklu, ohleduplnou výrobu, osvětu změstnanců i rodinných příslušníků v oblasti zdraví i životního stylu. Přihlašovatelé se nebojí zúčastnit se i s více projekty v jednom ročníku, pokud mohou nabídnout aktivity pokrývající různé činnosti organizace.“ Řekl Tomáš Nejedlo, výkonný ředitel Business Leaders Fora.
Po loňském mírném snížení počtu soutěžních projektů, došlo v tomto ročníku k enormnímu nárůstu podaných příspěvků. Vyrovnali jsme rekordní počet přihlášených projektů. Celkem se do soutěže v roce 2008 dostalo 57 přihlášek.
Je potěšitelné že se hlásí komerční subjekty a organizace z celého spektra – od malých podnikatelů – samostatného zemědělce, přes střední a velké firmy. Jsme vděčni za projekty z oblasti vzdělávání a osvěty jak ze školských zařízení, tak neziskových organizací. Zvláštní kapitolou jsou projekty obcí a měst, které se mnohdy vyrovnají nebo i předčí svým pojetím a angažovaností přístupu firemní aktivity. To je také důvod, proč se v hodnocení tohoto ročníku porota rozhodla k bezprecedentnímu kroku a jednu z hlavních cen (v minulosti výhradně udělovaná firemním projektům) udělila Obecnímu úřadu Kněžice. Ukázalo se, že místní samosprávy v soutěži prezentují projekty, které mají nejen výchovně iniciovat pozitivní vztah občanů k jejich okolí a podnítit jejich zájem o ochranu prostředí, ve kterém žijí, ale i předkládají konkrétní praktická řešení a opatření.
Letos nás potěšily přihlášené projekty z nadnárodních korporací, které jasně ukazují trendy směřování a nabízejí cestu k následování. Zde si dovolíme jmenovat Det Norske Veritas s projektem We Do, Tesco Stores ČR, a.s. nejen s přihlášeným projektem Energetická liga, ale i jejich aktivity v oblasti nízkoenergetických prodejen, a Vodafone Czech Republic, a.s. se zajímavým projektem Veřejný klimatický závazek Vodafone.
Převažující část přihlášených projektů na ocenění i nadále zůstávají komerční subjekty různého zaměření. Jejich projekty se stále častěji nezaměřují jen na přímočarou ochranu životního prostředí – vedle programů snižování objemu odpadů, recyklačních programů, náhrad škodlivých materiálů šetrnějšími a vývoje nových technologií a výrobků vstupuje do popředí i snaha o úzkou spolupráci s neziskovými organizacemi či samosprávou. Významným trendem je pak snaha zaměřit se na zdraví a prevenci svých zaměstnanců a jejich rodinných příslušníků.
Školy se jako vzdělávací instituce drží účelu, k němuž jsou zřizovány. Proto mezi přihláškami najdeme různorodé náměty projektů. Většinou se jedná o programy školící zábavnou formou žáky, studenty i učitelský sbor v oblasti ekologie.
“Vysoký počet přihlášených soutěžních projektů svědčí o tom, že odborná veřejnost soutěž zná a účast v ní se stává součástí profesního života.Tím si i soutěži zvyšuje renomé. Porota, která vybírala ty nejlepší projekty, měla práci sice radostnou – bylo z čeho vybírat, ale také obtížnou, protože výborných projektů byla celá řada. Letošní ročník skončil, doufejme, že znamenal přínos a posun vpřed. Těšíme se na další.“
„Poslední ročník soutěže Business Leaders Forum (BLF) o Cenu zdraví a bezpečného životního prostředí prokázal, že i po 18 ti letech existence soutěže a téměř 20ti letech od sametové revoluce je téma ochrany životního prostředí nadmíru aktuální.
Bedřich Moldan, Centrum pro otázky životního prostředí UK a předseda poroty
Ročník 2008 byl ve znamení mimořádné rozmanitosti a pestrosti příspěvků, jak co se týká přihlášených subjektů, tak obsahu přihlášek. A v tom je soutěž Business Leaders Forum o Cenu zdraví a bezpečného životního prostředí zvláště cenná.“
Vladimír Machek, porotce, UNIPETROL TRADE, a.s.
S radostí sleduji, že témata přihlašovaných projektů se přesunuly od „kvantity“ (snížení emisí atd.) k sofistikovaným komplexním řešením směřujícím k vyšší přidané hodnotě.
Pavel Policar, porotce, Utilities & Infrastructure (C.E.) Ltd.
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk