https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/cernobyl-zpusobil-40-000-smrtelnych-pripadu-rakoviny-rika-britsky-radiobiolog-studii-predstavi-na-mezinarodni-konferenci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Černobyl způsobil 40 000 smrtelných případů rakoviny, říká britský radiobiolog. Studii představí na mezinárodní konferenci "Jaderná energetika - drahý hazard" 5. dubna v Praze

21. března 2016 | Hnutí DUHA
Autor: Jan Piňos, tel: 731 465 279
Následky katastrofy jaderné elektrárny v ukrajinském Černobylu, od které 26. dubna uplyne třicet let, silně působí dodnes. Pět milionů lidí v Rusku, Bělorusku a na Ukrajině stále žije ve vysoce kontaminovaných oblastech. Celkový počet lidí, kteří zemřeli nebo zemřou na nádorová onemocnění v důsledku havárie, je odhadován na 40 000. Výrazně vzrostl počet onemocnění způsobených genetickou poruchou (leukémie, rakovina štítné žlázy, ale kardiovaskulární poruchy či cukrovka) u lidí narozených po havárii.

Taková jsou základní zjištění studie britského radiobiologa Iana Fairlieho publikované ve studii TORCH 2016 (zkratka The Other Report on Chernobyl) [1]. Studie přináší přehled radioaktivního zamoření evropských zemí černobylskou havárií a zhodnocení výskytu jednotlivých konkrétních onemocnění. Vedle historických dopadů se soustřeďuje i na dlouhodobé efekty masivního úniku radiace, ke kterému v Černobylu došlo.

Odhad počtu smrtelných onemocnění způsobených černobylskou havárií vychází z kolektivní dávky záření vlivem úniku radiace. Studie pak speciálně sleduje výskyt rakoviny štítné žlázy, která obvykle nebývá smrtelná, ale výrazně zhoršuje kvalitu života postižených. Studie odhaduje, že černobylská katastrofa dosud zapříčinila 6 000 případů rakoviny štítné žlázy a dalších 16 000 způsobí v příštích letech.

Dr. Ian Fairlie, který je odborným konzultantem britské vlády, vystoupí 5. dubna s obsáhlou prezentací v Praze na Nuclear Energy Conference 2016 (více na www.nec2016.eu). Mimo jiné zde porovná dvě nejvážnější jaderné havárie dosavadní historie - černobylskou a fukušimskou. Na konferenci vystoupí řada dalších zahraničních i domácích expertů. Program a informace o registraci najdete na uvedené webové stránce.

Karel Polanecký, energetický expert Hnutí DUHA, řekl:
"Práce Iana Fairlieho je důležitá i tím, že připomíná rozměr černobylské havárie a její dopady na evropské státy. Černobylským vtipům, které mezi námi středoškoláky v roce 1986 kolovaly, už bych se dnes opravdu nezasmál."

Monika Machová Wittingerová ze sdružení Jihočeské matky řekla:
"Z úst českých zastánců jaderné energetiky jsem slyšela i argument, že největší ztráty po černobylské havárii jsou ztráty z nevyrobené elektřiny. Data ze studie ukazují, jak cynická taková tvrzení jsou."

Edvard Sequens, energetický expert sdružení Calla, řekl:
"Iana Farlieho jsme pozvali na mezinárodní konferenci o rizicích jaderné energetiky do Prahy. Chceme na ní na základě dopadů katastrof v Černobylu i ve Fukušimě diskutovat, zda dnešní reaktory už odpovídají potřebné úrovni bezpečnosti a jak moc se problém bezpečnosti promítá do ekonomiky jaderné energetiky."


Kontakty:
Karel Polanecký, energetický expert Hnutí DUHA, 775 778 202, karel.polanecky@hnutiduha.cz
Edvard Sequens, energetický konzultant Calla - Sdružení pro záchranu prostředí, 602 282 399, edvard.sequens@calla.cz
Monika Machová Wittingerová, Jihočeské matky, 603 516 603, jihoceske.matky@ecn.cz

Poznámky:
[1] Studie je k dispozici ke stažení na adrese: https://www.global2000.at/sites/global/files/TORCH%20-%20The%20other%20Report%20of%20Chernobyl.pdf
Jan Piňos, tel: 731 465 279 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist