https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/certifikat-lestari-pro-stravovaci-zarizeni-zoo-liberec
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ZOO Liberec: Certifikát Lestari pro stravovací zařízení ZOO Liberec

1. února 2017 | ZOO Liberec
Autor: Marta Dostálová, tel: 487 377 138, 724 318 016
Zoologická zahrada Liberec získala stříbrný certifikát „Na palmovém oleji nesmažíme“ organizace Lestari. Je to ocenění několikaleté snahy Zoo Liberec omezit spotřebu palmového oleje na všech svých úsecích a pracovištích, tedy i v gastronomických službách.

Jménem organizace Lestari, se kterou ZOO Liberec dlouhodobě spolupracuje na ochraně biodiverzity, předal stříbrný certifikát pan RNDr. Stanislav Lhota, přední český primatolog a zároveň zakládající člen Lestari. Slavnostní předání proběhlo v rámci 9. Mezinárodní výživářské konferenci EAZA (9th EAZA European nutrition conference), která se v liberecké ZOO konala ve dnech 26. až 29. ledna.

Diskuse na téma palmového oleje probíhá v České republice již několik let. Výsledkem je zvyšující se množství výrobků bez palmového oleje, ale také provozů a firem, které ve svých výrobních procesech palmový olej nepoužívají. Kromě výrobců potravin na tento trend reagují i stravovací zařízení. Snaží se tak vyhovět požadavkům svých hostů a zákazníků a projevit konkrétními kroky svůj zodpovědný přístup k životnímu prostředí. Přestávají používat palmový olej na smažení či fritování, v další fázi pak i produkty s palmovým olejem, které používají na přípravu jídel nebo vylučují výrobky s palmovým olejem i z doplňkového prodeje.

Aktivity neziskové organizace Lestari , včetně uvedení nové certifikační značky „BEZ PALMOVÉHO OLEJE“, upozorňují na neudržitelné podmínky, ve kterých je dnes palmový olej produkován. Snaží se tak vyvíjet tlak na producenty, distributory a certifikační schémata jako je RSPO, aby začali současnou situaci řešit. Odstranit palmový olej zejména v kuchyni bývá mnohdy obtížné, protože se vyskytuje v polotovarech a dalších přísadách, které se často pro vaření používají. Stravovací zařízení tak musí projevit značné úsilí, aby jejich provozovna mohla fungovat zcela bez palmového oleje v jakékoliv jeho formě. Právě z tohoto důvodu budou stravovací zařízení hodnocena organizací Lestari ve dvou kategoriích: “Na palmovém oleji nesmažíme“ a druhou kategorií „100% bez palmového oleje“.

První certifikaci „Na palmovém oleji nesmažíme“ získala stravovací zařízení v zoologické zahradě v Liberci dne 27.1.2017. ZOO Liberec se značnou měrou podílí na ochraně biodiverzity a životního prostředí a podporuje mnoho in situ projektů. Proto se již v roce 2014 rozhodla ustoupit od používání palmového oleje, který je jednou z hlavních příčin úbytku tropických deštných pralesů, přirozeného domova mnoha vzácných živočišných i rostlinných druhů. „Zdá se nám logické i potřebné promítnout naše snahy o záchranu biodiverzity také do všech oblastí života zahrady, což může být někdy nesnadný a dlouhodobý úkol. Problematika palmového oleje je velmi silné téma, ale je to oblast, kterou opravdu denně a konkrétně můžeme ovlivňovat. A nám se to podařilo ve všech našich gastro provozech, tedy v restauraci Formanka, občerstvení Gibon i cukrárně Čapí hnízdo.“ dodává ředitel liberecké ZOO, David Nejdlo.
Certifikát „bez palmového oleje“ cílí na podporu stravovacích zařízení, která se chovají zodpovědně k životnímu prostředí. Chce usnadnit zákazníkům jejich identifikaci na trhu. Tato certifikace je založena na oboustranném porozumění a vůli všech zapojených subjektů směřovat ke společnému cíli, kterým je zodpovědný vztah k životnímu prostředí.

Více informací o certifikaci najdete na http://www.lestari.cz/certifikace


ZOO Liberec je zakládajícím členem CCBC (České koalice pro ochranu biodiverzity) – platformy pro spolupráci svébytných organizací a projektů, které již řadu let působí na poli ochrany biodiverzity a rozvojové pomoci. Tyto projekty spojuje snaha o přispění k ochraně životního prostředí v místech s vysokou druhovou rozmanitostí (tzv. „biodiversity hot spots“), která se nacházejí v zemích, jež jsme si zvykli nazývat rozvojovými. Toto poslání se snaží naplňovat nejčastěji prostřednictvím komunikace a práce s místními komunitami lidí a ve spolupráci s nimi. Nejstarší zoologická zahrada na území bývalého Československa k ochraně biodiverzity přispívá svých chovem vzácných a ohrožených druhů zvířat zařazených například do EEP programů (Europian Endangered species Programme) a aktivně podporuje i řadu mezinárodních ex situ a in situ programů po celém světě.
Ochrana ex situ: Ochrana fauny a flóry mimo jejich přirozené prostředí. Principem je odebrání části ohrožené populace a její přesun do zoologických zahrad, kde je tato část populace udržována a rozmnožována, aby v případě úhynu na původním místě mohlo dojít k její obnově a navrácení. Například lvi berberští jsou ve volné přírodě již vyhubeni a přežívají pouze díky záchovným programům zoologických zahrad.
Ochrana in situ: Ochrana živočišných druhů přímo v místě jejich přirozeného výskytu.

Lestari se věnuje především problematice palmového oleje, který představuje jednu z největších ekologických problémů jednadvacátého století, a to jak pomocí kampaně v České republice, tak pomocí aktivit vyvíjených přímo v zemích, kde jsou ohrožovány vzácné ekosystémy. V těchto zemích Lestari ve spolupráci s místními organizacemi dále rozvíjí ochranářské a výzkumné aktivity.
Marta Dostálová, tel: 487 377 138, 724 318 016 tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist