https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/cervena-tlapka-chce-propojovat-psi-darce-krve-s-temi-kdo-jejich-pomoc-potrebuji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Červená tlapka: Červená tlapka chce propojovat psí dárce krve s těmi, kdo jejich pomoc potřebují

30. května 2019 | Červená tlapka
Autor: Alžběta Ruschková, tel: +41767010641
Věděli jste, že i psi někdy potřebují krevní transfuzi? Sehnat dárce je ale často velmi obtížné. Veterináři zpravidla na nikoho kontakt nemají a kliniky psí krev nemusí mít k dispozici. Právě proto vznikla Červená tlapka. Unikátní registr dobrovolných psích dárců krve chce propojovat majitele větších psů ochotné pomoci s těmi, kdo jejich pomocnou ruku potřebují.

„K nápadu založit registr pro dobrovolné psí dárce krve nás přivedla, jak už to tak bývá, zkušenost s vlastním psem,“ uvádí zakladatelka projektu Alice Bílá. „Naší fence Jasmíně diagnostikovali cysty na slezině a musela akutně na operaci. Najednou jsme byli postaveni před problém sehnat pro ni doslova v řádu hodin vhodného dárce krve. Na pražské veterinární klinice, kam jsme volali, bohužel zrovna nic na skladě neměli a ani náš zkušený a vstřícný veterinář moc nevěděl, jak nám pomoci,“ vysvětluje Bílá.

Dárcem se může stát každý dobře ovladatelný pes ve věku od 2 do 8 let, který váží alespoň 20 kg, netrpí chronickými chorobami a neužívá trvale žádné léky. Po registraci se údaje o psovi a lokalita, ve které se nachází, zobrazí na webových stránkách databáze cervenatlapka.cz. Každý zapsaný čtyřnohý hrdina navíc obdrží od autorů Červené tlapky známku s logem iniciativy a nápisem „Pomáhám“.

Lidé, kteří pomoc psího dárce potřebují, mohou potenciální zachránce ve svém okolí snadno vyhledat na interaktivní mapě nebo vyfiltrováním výsledků podle PSČ. Následně mohou jejich majitele oslovit přes jednoduchý kontaktní formulář. Další komunikace se už odehrává soukromě (přes email či telefonicky) a záleží na obou stranách, jak se dohodnou.

Případný odběr pak probíhá podobně jako u lidí: pes je nejprve vyšetřen, následně mu doktor odebere cca 250 - 400 ml krve (dle váhy psa). Zákrok trvá kolem čtvrt hodiny a pes po něm zvládne odejít domů po svých.

Platforma je unikátní svým rozsahem. Jedná se o jediný projekt zabývající se výhradně dárcovstvím krve u psů. Do současnosti se totiž objevovaly pouze menší registry psích dárců, které si vedly jednotlivé veterinární kliniky, nebo byly součástí obecněji zaměřených webových stránek.

Červená tlapka vznikla na začátku května tohoto roku. I přes krátkou dobu své existence si už získala oblibu (nejen) celé řady pejskařů. „Dostáváme mnoho pozitivních ohlasů, ať už na Facebooku, emailem či osobně. Také se do databáze prakticky každý den registrují noví dárci a už máme i první žádosti o darování krve,“ dodává Bílá.

Více informací o projektu naleznete na webových stránkách registru: https://www.cervenatlapka.cz/.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist