https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/cesi-a-slovaci-prave-ted-spousteji-mobilni-bic-na-palmovy-olej
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Koalice proti palmovému oleji: Češi a Slováci právě teď spouštějí „mobilní bič na palmový olej"

29. prosince 2017 | Koalice proti palmovému oleji
Autor: Katka Holubová, tel: 777 153 133
Koalice proti palmovému oleji vyvinula aplikaci pro mobilní telefony, která spotřebitelům usnadňuje orientaci při nákupech tak, aby mohli preferovát výrobky bez palmového oleje.
-
Tým lidí z Koalice proti palmovému oleji řadu měsíců vyvíjel a testoval mobilní aplikaci, která po vyfotografování čárového kódu obratem zjistí, zda výrobek obsahuje nechvalně proslulý palmový olej.
Dle někdejšího průzkumu Českého rozhlasu se palmovému oleji v potravinách vyhýbá každý třetí Čech a stejná vlna začíná nyní procházet třeba Slovenskem, Polskem a celou řadou dalších zemí.Spotřebitelé už díky této užitečné novince nemusejí luštit titěrným písmem uvedené složení výrobku, ale během několika vteřin tuto informaci zjistí díky mobilnímu telefonu. V případě výrobků s palmovým olejem umí mobilní aplikace navrhnout i možné „bezpalmové“ alternativy.
Náročný vývoj aplikace sponzorsky zainvestovala nevládní organizace LAUDATO SI. Hlavní vývojář Tomáš Soták dodává: „Aplikace je kompatibilní jak s operačním systémem Android, tak i iOS. Aplikaci je možné stáhnout do telefonů buď v Google Play,
nebo v Apple Store po vyhledání výrazu Palm Oil Scanner. Stažení a používání není a nebude nijak zpoplatněno.“

„Jsme nadšení, že teď můžeme spotřebitelům nabídnout další nástroj, s jehož využitím mohou odmítnout svůj podíl na ničení pralesů a zároveň pomoci i svému zdraví,“raduje se hlavní koordinátorka koalice Martina Skohoutilová. Tisková mluvčí koalice Kateřina Holubová vysvětluje: „Myslím,že to bude další významný hřeb do rakve špinavému palmovému oleji. Díky spotřebitelskému tlaku se podařilo nahradit palmový olej v mnoha potravinách, což je velmi důležité. Potravinářský průmysl totiž spotřebovává zhruba polovinu z celkového množství palmového oleje dovezeného do EU.“ Důležitým úspěchem celé protipalmové kampaně je i vzrůstající celounijní snaha o omezení palmového oleje v palivech pro motorová vozidla nebo v krmivech pro zvířata.Byli to ostatně právě čeští europoslanci, kterým se i s využitím spotřebitelského tlaku podařilo prosadit, že od roku 2020 již nebude dotováno přimíchávání palmového oleje do paliv. Projekt je zatím určen pouze pro ČR, už teď však probíhá jeho
úprava pro Slovensko. Slovenští kolegové chtějí svou „národní“ spustit co nej dříve, aktuálně jim už chybí pouze doplnit databázi výrobků. „O podobné aplikaci jsme začali přemýšlet před dvěma měsíci. Když jsem o tom nápadu řekl našim kolegům v České republice, dozvěděl jsem se, že na něčem podobném už delší dobu pracují a aplikace je téměř hotová. A hned jak to půjde, můžeme ji využít i pro slovenský trh a vlastně i pro další státy. Nedávno jsme se na společném testování domlouvali i s našimi kolegy z Polska, Belgie nebo Turecka,“ přibližuje detaily rozvětvené mezinárodní spolupráce Richard Ulianko, národní koordinátor Koalice proti palmovému oleji na
Slovensku.

Právě systematický a vytrvalý mezinárodní spotřebitelský tlak na výrobce i politiky je podle názoru uznávaného tropického zoologa Stanislava Lhoty nejrychlejší cestou, jak zastavit jednu z nejhorších ekologických katastrof dnešního světa.„S děsivými dopady průmyslové produkce palmového oleje na přírodu se setkáváme zejména v jihovýchodní Asii, ale bohužel čím dál častěji také v Africe nebo Jižní Americe. Mám radost, že výsledky celosvětové kampaně se konečně začaly projevovat, a to i přímo v Indonésii, kde dlouhodobě působím,“ říká Stanislav Lhota.
Katka Holubová, tel: 777 153 133 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě 


Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist