https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/cesi-loni-nakoupili-rekordni-pocet-koz-a-dalsich-darku-z-charitativniho-e-shopu-cloveka-v-tisni.darovali-temer-22-milionu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Člověk v tísni: Češi loni nakoupili rekordní počet koz a dalších dárků z charitativního e-shopu Člověka v tísni. Darovali téměř 22 milionů korun!

13. února 2019 | Člověk v tísni
Charitativní e-shop Skutečnýdárek.cz v listopadu oslavil své desáté narozeniny a právě loni v něm Češi nakoupili rekordní počet koz, záchodů a dalších certifikátů nebo hmotných dárků. Nákupem téměř 45 tisíc darů tak lidé přispěli téměř 22 miliony korun na pomoc v chudých zemích Afriky a Asie, ale i doma v Česku. Darovali tak o téměř 5 milionů korun více, než v roce 2017. Kromě klasických certifikátů si kupující oblíbili i novinku – pětici hmotných dárků, které vznikly jako limitovaná edice ve spolupráci s českými umělci a ředitelem Člověka v tísni, Šimonem Pánkem.


Kozu nebo Velčovského?

Více než 85 % lidí nakoupilo v předvánočním období během listopadu a prosince. Téměř polovinu všech pořízených darů tvořila zvířata a další certifikáty, které patří do kategorie Obživa. Ta je jednou z pěti oblastí, kam mohou lidé svým nákupem přispět. Právě skrze certifikáty v Obživě lidé pomáhají chudým rodinám na cestě k soběstačnosti. Kromě kozy, ovce nebo třeba osla sem patří také osivo či sazenice stromů.

Zájem byl i o nové certifikáty, dárci mohli poprvé zakoupit Motyku a rýč, Teplo domova či Kohoutek na vodu. Oproti roku 2017 vzrostl zájem například o certifikát Nauč učitele učit, Pumpa na čistou vodu nebo Kudrnatá ovce.

Češi si oblíbili také novinku v podobě hmotných dárků, loni si poprvé mohli koupit porcelánovou vázu Chlebovku od Maxima Velčovského, pouzdro od Lény Brauner, litografie od Františka Skály, šperk od Míly Fürstové nebo batoh s motivem, který navrhl Šimon Pánek.


V roce 2018 Češi rozdali sazenice stromů, kozy i kanystry na vodu

Za deset let fungování dobročinného e-shopu Člověka v tísni Češi darovali přibližně 128,5 milionů korun. Jen za rok 2018 se díky Skutečným dárkům dostalo pomoci lidem ve dvanácti chudých zemích Afriky a Asie, ale i v České republice. Během minulého roku jsme tak díky dárcům rozdali například 70 000 sazenic stromů, 500 koz a ovcí, 300 kuřat, 10 oslíků s povozem či 2000 kanystrů. Kromě toho jsme darovali téměř 18 000 mýdel a zorganizovali školení o správné hygieně pro tisíce lidí – správná hygiena je jednou z věcí, která může zachránit životy. Podpořili jsme také 14 000 těhotných žen a mladých maminek a naučili je, jak se správně starat o zdraví miminek i o to své.


Podpora vzdělávání českých dětí

Tuzemské rodiny, děti a učitele Člověk v tísni podporuje přes 17 let. I díky Skutečnému dárku, který v Česku pomáhá už pátým rokem, pak mohou děti z chudých rodin nastoupit do klasických školek, škol a úspěšně dostudovat. Pomáhají jim v tom nejen předškolní kluby, ale také dobrovolníci, kteří je doučují. V Bílině, Kladně, Praze, Liberci a Sokolově pak děti z chudých rodin dostaly vlastní knížky a učebnice.

Člověk v tísni dále spolupracuje s více než polovinou českých škol. Vzdělávací semináře pro učitele a odborníky se v roce 2018 zaměřovaly například na přípravu dětí se speciálními vzdělávacími potřebami na vstup do školy a mediální výchovu. Proškolili jsme tak 83 pedagogických pracovníků.
tisknout poslat  twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist