https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/cesi-objevili-ztracenou-opici-dobrodruzna-vyprava-v-novem-dokumentarnim-filmu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká televize: Češi objevili ztracenou opici. Dobrodružná výprava v novém dokumentárním filmu

29. května 2018 | Česká televize
Autor: Karolína Blinková
Mimořádným úspěchem skončila výprava přírodovědce a malíře Jana Dungela a režiséra Vladimíra Šimka do nepropustných pralesů v povodí Orinoka v Jižní Americe. Jako první potvrdila existenci neobvyklého druhu opice Uakari, známé také pod názvem Humboldtova opice. Vůbec poprvé se tak povedlo pořídit videozáznam a fotografie tohoto živočišného druhu. Dokument plný dobrodružného pátrání uvede ČT2 v úterý 5. června v 21:05 hodin.

Roku 1800 se slavný německý přírodovědec Alexandr von Humboldt vydal na plavbu proti proudu řeky Orinoko. Tato v tehdejší době průlomová výprava dlouhá tisíce kilometrů přinesla první přesné mapy Orinoka a celou řadu objevů do té doby neznámých druhů rostlin a živočichů, včetně jednoho zvláštního primáta s krátkým ocasem. Malíř Aimé Bonpland, který Humboldta doprovázel, tuto opici nakreslil. Staženou kůži poslali zpět do Německa k prozkoumání. Zásilka se cestou ztratila a objev neznámého druhu opice tak nebyl nikdy oficiálně potvrzen. Tento primát zaujal Jana Dungela a Vladimíra Šimka, kteří se rozhodli, že se ho pokusí najít, nakreslit a zachytit i na filmový pás a fotografie. I přes počáteční neúspěchy a nutnost zorganizovat druhou výpravu, kterou pomohla uskutečnit nadace NEURON, se zamýšlený úkol podařil. Výprava Humboldtovu opici nejen úspěšně vystopovala, ale i natočila. „Při druhé cestě byla extrémně vysoká voda, řeky byly vylité hluboko do pralesa, téměř nikde nebyla pevnina. Všechny záběry točené dlouhým teleobjektivem jsem dělal z ruky, v houpající se loďce, kde byli další lidé, nemělo smysl použít stativ. Nejtěžší ale bylo to hlavní, proč jsme do toho mokrého kraje přijeli, totiž natočit opice Uakari. Byly neskutečně rychlé, doslova se míhaly v hustých větvích vysokých stromů, nebylo téměř možné je natočit. Poté, co se někde objevily, než jsem přeostřil kameru, byly zase pryč,“ popisuje těžkosti spojené s natáčením režisér Vladimír Šimek, který Jana Dungela na výpravě doprovázel.

Výpravě se kromě unikátních snímků podařilo získat i biologické vzorky Humboldtovy ztracené opice potřebné k analýze DNA. Jedině ta totiž může potvrdit, zda se jedná skutečně o zcela „nový“ druh jihoamerického primáta.

režie, kamera a scénář: Vladimír Šimek // dramaturgyně a kreativní producentka: Jana Škopková // uvádí: Jan Dungel
Karolína Blinková tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Setkání s přírodou

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist