Filip Šebek "> Česká firma Lavaris bude ve spolupráci s palestinskou společností Eco Recycle rozvíjet speciální technologie na recyklaci odpadu z kamenického průmyslu - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ceska-firma-lavaris-bude-ve-spolupraci-s-palestinskou-spolecnosti-eco-recycle-rozvijet-specialni-technologie-na-recyklaci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká rozvojová agentura: Česká firma Lavaris bude ve spolupráci s palestinskou společností Eco Recycle rozvíjet speciální technologie na recyklaci odpadu z kamenického průmyslu

Před dvěma lety se společnost Lavaris s podporou Programu B2B České rozvojové agentury pustila v Palestině do realizace předváděcího centra na výrobu stavebních suchých směsí z odpadových materiálů z kamenického průmyslu a ze stavebnictví. Nyní došlo k podepsání memoranda o porozumění s palestinskou společností Eco Recycle zakládající partnerství pro práci a rozvoj recyklace odpadu z kamenického průmyslu v provincii Jenin a jeho následnou distribuci do různých míst Palestiny.

Palestina, jako další arabské země regionu Středního východu, nemá stále vypracované a aplikované komplexní metodiky pro odpadové hospodářství. Přitom problémy s komunálními i průmyslovými odpady se nadále zvětšují. Jedním z efektivních způsobu řešení je recyklace a transformace odpadu na surovinu a zdroj, s čímž má velké zkušenosti česká firma Lavaris.

Muhammad Saleh Assaf, vedoucí svazu Union Of Stones and Marble v Jeninu a majitel společnosti Eco Recycle, řekl během podepsání memoranda o porozumění, že se společnost rozhodla po řadě kontaktů a návštěv specializovaných firem ve Francii, Itálii, Kypru a dalších zemích zvolit českou technologii a spolupracovat s firmou Lavaris. Ta provedla sérii výzkumů vzorků odpadů kamenického průmyslu v Palestině a jejich recyklaci v rámci integrovaného systému, který recykluje a využívá 80 % těchto odpadů ve výrobě různých stavebních materiálů. A to včetně lehkých zdících prvků, plných i odlehčených cihel, cementových a stavebních lepidel, omítek, štuků malty a dalších stavebních materiálů. Dokonce i k výrobě vysoce kvalitního uhličitanu vápenatého, který se používá ve stavebnictví, plastikářství, barvách, zemědělských hnojivech a dalších průmyslových odvětvích.

Obě strany se shodly na důležitosti tohoto projektu a roli vyspělých technologií při podpoře plánů a programů pro udržitelný rozvoj a ochranu životního prostředí v Palestině. V souladu s tím se dohodly na rozdělení úkolů, naplánování jejich termínů a oslovení místních, národních i zahraničních partnerů. Dr. Eng. George Karra’a, generální ředitel společnosti Lavaris, která již získala několik ocenění a vlastní více než 20 užitných vzorů a patentů v oboru, ocenil významnou podporu ze strany České rozvojové agentury při podpoře jejích projektů recyklace kamenického a mramorového odpadu na Blízkém východě, zejména v Palestině.

„Naše dveře jsou otevřené pro spolupráci s různými palestinskými institucemi a společnostmi zabývajícími se identifikací nejnovějších technologických prostředků převzatých podle nejlepších technologií a nejlepších mezinárodních postupů v recyklačním průmyslu. Spolupracujeme s některými z nejprestižnějších českých univerzit, především s ČVUT Praha, VŠCHT Praha, Czech University of Life Sciences a skupinou společností specializujících se na technologii recyklace odpadů, jeho opětovné využití ve stavebnictví, lehkém průmyslu, chemii, úpravě a čištění vody či zemědělské výrobě a výrobě sluneční energie,“ řekl George Karra’a.

Hussam Zakarneh, generální ředitel palestinské společnosti Eco Recycle, zdůraznil, že toto partnerství je v souladu s Cíli udržitelného rozvoje a že pomůže vyřešit problém odpadu z průmyslu kamene a mramoru a jeho přeměnu na investice. „Palestinské prostředí, zejména v provincii Jenin, tímto odpadem, který se ukládá podél silnic, do odpadních kanálů, na zemědělskou půdu nebo do údolí, velmi trpí. Naším cílem je založit první továrnu svého druhu na Středním východě na recyklaci kamenického a mramorového odpadu a jeho využití v průmyslu stavebních materiálů,“ řekl Hussam Zakarneh.

Odvětví kamenického průmyslu se podle Svazu průmyslu kamene a mramoru podílí asi 30 % na hrubém domácím produktu v řadě palestinských gubernií, přímo zaměstnává více než 20 000 lidí, poskytuje tisíce pracovních příležitostí a otevírá tisíce dalších pracovních míst. Ve stavebnictví a podpůrných sektorech hraje velmi důležitou roli. Při uspokojování místní poptávky představuje průkopnici tradičního palestinského exportu, protože Palestina zaujímá 12. místo na světě v produkci kamene.

Těžba a zpracování kamene je rozšířeno zejména v pohoří Palestiny, kde jsou dostupné suroviny, a je soustředěno na Západním břehu v guberniích Jenin, Tulkarm, Nábulus, Qalqilya, Betlém, Hebron, Ramalláh a Al-Bireh. Kamenický a mramorový průmysl je v Palestině hlavním těžebním průmyslem a hraje důležitou roli při uspokojování místní poptávky po stavebním sektoru a při tradičním palestinském exportu na americký a evropský trh.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist