https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ceska-mladez-fandi-obnovitelnym-zdrojum
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Agentura J.L.M.: Česká mládež fandí obnovitelným zdrojům

3. února 2016 | Agentura J.L.M.
Autor: Agentura J.L.M.
Mladí Češi a Češky si uvědomují význam dostatku energie pro budoucnost lidstva a největší naděje v této souvislosti vkládají do obnovitelných zdrojů. Více než 70 procent se jich ale zároveň domnívá, že podíl jaderné energetiky na celkové produkci elektřiny by měl být zachován, nebo by se měl zvýšit.

Přibližně devítina mladých lidí pociťuje jako velké riziko nebezpečí havárie v jaderném zařízení. Daleko větší strach mají především z dopravních nehod a civilizačních nemocí, ale vyjadřují i poměrně velkou obavu ze složení a kvality potravin.

Tyto údaje vyplývají z průzkumu, který se koncem loňského roku za účasti 629 chlapců a dívek ve věku 14 -18 let uskutečnil v posledních ročnících základních škol a ve středních školách v celé ČR.

Průzkum zároveň potvrdil, že názory české mládeže na energetickou budoucnost jsou dlouhodobé, protože srovnání odpovědí na stejné základní otázky položené stejné věkové skupině před deseti lety, ukazuje jen minimální rozdíly.

Naopak velká změna nastala za uplynulých deset let v tom, jak mladí Češi a Češky vnímají rizika moderní společnosti. Zatímco před deseti lety si více než polovina dotázaných myslela, že největší hrozbou naší civilizace je globální oteplování, dnes je za hlavní riziko jednoznačně považován terorismus (40%). Nedostatek energetických zdrojů považuje za největší nebezpečí dnes, stejně jako před deseti lety, přibližně šestina dotázaných.

Zajímavý posun, který by mohl naznačovat změnu názorů mládeže na konzumní způsob života naší společnosti, ukazuje srovnání odpovědí na otázku snižování spotřeby energií a všech ostatních výrobků. Zatímco před deseti lety je za nejdůležitější označila čtvrtina respondentů, nyní si to myslí už téměř 45% mladých lidí.

Průzkum se konal v rámci dlouhodobé osvětové kampaně, kterou pod názvem „Energie – budoucnost lidstva“ pořádá energetická společnost ČEZ už od roku 2000 a jíž se dosud zúčastnilo více než 200 tisíc mladých Čechů a Češek.

Agentura J.L.M. tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist