https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ceska-republika-pokracuje-v-jednanich-s-polskem-o-budoucnosti-tezby-v-dole-turow
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MZV ČR: Česká republika pokračuje v jednáních s Polskem o budoucnosti těžby v dole Turów

25. září 2021 | MZV ČR
V pátek 24. září proběhlo jednání expertních týmů České republiky a Polska ve sporu o těžbu v dole Turów. Šlo o první jednání po rozhodnutí Soudního dvora EU, který tento týden rozhodl o sankcích pro Polsko, které i nadále pokračuje v těžbě. Čeští a polští vyjednavači se dnes přiblížili kompromisu a dohodli se na pokračování vyjednávání tak, aby k mimosoudní dohodě došlo v nejbližší době.

„Pro nás je ve vyjednávání jen jeden cíl, a to zaručit, aby na české straně hranice nedošlo v žádném případě k ohrožení přístupu k pitné vodě. Případná dohoda s Polskem toto musí jasně obsahovat včetně jasných a právně vymahatelných garancí ze strany Polska," řekl šéf české diplomacie Jakub Kulhánek (ČSSD).

Česká republika ujistila polskou stranu, že má stále zájem jednat a dosáhnout dvoustranné dohody ohledně Turówa. Polsko patří mezi nejbližší spojence ČR, a to v rámci V4, EU nebo NATO. „V posledních dnech zazněla tvrdá prohlášení. Je to logické, jde o životní prostředí českých občanů, o jejich pitnou vodu. Není ale naším zájmem jakkoliv poškodit dosud velmi dobré vztahy mezi ČR a Polskem. Jsme spojenci, spolupracujeme bilaterálně, ve V4 i na unijní úrovni. Naše země sdílejí řadu společných názorů a zájmů, ať už jde o témata unijních politik, otázky bezpečnosti nebo hospodářské politiky,“ uvedl ministr zahraničních věcí Kulhánek.

Po dnešním jednání expertních týmů je zřejmé, že jsou obě strany otevřené dohodě a kompromisu u problematických bodů. V příštím týdnu by měla jednání pokračovat jak na úrovni ministrů životního prostředí, tak na úrovni expertních týmů. „Česko-polské vztahy nelze redukovat pouze na otázku Turówa. Z pohledu ČR je otázka rozšíření dolu v Turówě navíc otázkou odbornou a technickou, nikoli politickou. Věřím, že se podaří nalézt oboustranně přijatelné řešení a že tato otázka nebude mít významnější dopad na vzájemné vztahy,“ dodal šéf české diplomacie.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist