Filip Šebek "> Česká rozvojová agentura společně s UNDP podpoří v rámci čtyřletého projektu v Bosně a Hercegovině oblast vinařství - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ceska-rozvojova-agentura-spolecne-s-undp-podpori-v-ramci-ctyrleteho-projektu-v-bosne-a-hercegovine-oblast-vinarstvi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká rozvojová agentura: Česká rozvojová agentura společně s UNDP podpoří v rámci čtyřletého projektu v Bosně a Hercegovině oblast vinařství

Česká rozvojová agentura začala v březnu tohoto roku spolupracovat s UNDP na projektu financovaném Evropskou unií v Bosně a Hercegovině. Hlavním cílem projektu je funkční nastavení státní správy v oblasti zemědělství. Tímto úkolem byla pověřena ČRA, která prostřednictvím českých expertů a zkušeností z doby vstupu do EU bude moci místní vládě doporučit řešení, jak státní správu v oblasti zemědělství připravit na případný vstup do EU. Dalším cílem projektu je podpora bosenských producentů a zemědělských podniků prostřednictvím grantů, což je hlavním úkolem místní pobočky UNDP, která v zemi pracuje již delší dobu.

„Česká republika byla jako členská země EU požádána, aby projekt obohatila svými technickými znalostmi v oblasti státní správy. Ministr zemědělství Bosny a Hercegovina Staša Košarac zdůraznil především nutnost podpory v oblasti vinařství a proto se ČRA na základě setkání se zemědělskými ministerstvy a institucemi rozhodla oblast vinařství v rámci čtyřletého projektu podpořit,“ říká manažerka projektu z České rozvojové agentury Lenka Huberová.

Svou roli sehrály i bohaté zkušenosti ČRA v tomto sektoru, např. při realizaci projektu Vybudování a implementace vinařského registru v Moldavské republice, v rámci něhož se podařilo vytvořit registr vinic a vín a díky harmonizaci legislativy a dosažení stabilního právního prostředí v této oblasti podpořit vstup moldavských vinařů na trhy EU.

Největší nedostatky ve státní správě v oblasti vinařství představuje v současnosti v Bosně a Hercegovině nevyhovující poradenský systém, IT technologie a především chybějící registr vinařů a vinic. Bez toho nelze počítat s případným systémem dotací EU, kontroly ani monitoringu. „V neposlední řadě je potřeba vytvořit platný vinařský zákon, který bude aplikován a odsouhlasen všemi státními jednotkami v zemi. Veškerou technickou podporu v oblasti státní správy budou zajišťovat odborníci z České republiky ve spolupráci s bosenskými odborníky v oboru,“ dodává Lenka Huberová.

Projekt je plánován na čtyři roky, během kterých se uskuteční pravidelné návštěvy českých odborníků v Bosně, studijní cesty vybraných státních úředníků do ČR a workshopy. Hlavním cílem aktivit ze strany ČRA je během čtyřletého projektu vytvořit natolik funkční systém v oblasti vinařství, aby byl při vstupu Bosny a Hercegoviny do EU konkurenceschopný dalším členským zemím a zároveň, aby se díky projektu zkvalitnila produkce bosenského vína.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist