https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ceske-drahy-pokryji-plosne-dalkove-vlaky-pripojenim-k-internetu-pres-vlakove-palubni-wi-fi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

České dráhy: České dráhy pokryjí plošně dálkové vlaky připojením k internetu přes vlakové palubní Wi-Fi

20. listopadu 2018 | České dráhy
Národní dopravce realizuje rozsáhlý projekt instalace Wi-Fi připojení k internetu do 300 rychlíkových vozů, které obsluhují podstatnou část dálkových vlaků v České republice. Wi-Fi připojení k internetu tak bude do konce příštího roku dostupné prakticky u všech dálkových vlaků Českých drah s klasickými vozy nebo elektrickými jednotkami od Chebu po Mosty u Jablunkova, od Trutnova a Ostravy po Horní Dvořiště a Břeclav.

„V první etapě nyní instalujeme Wi-Fi připojení k internetu do 92 rychlíkových velkoprostorových vagónů, které v současnosti jezdí na linkách Ex 3 Metropolitan z Prahy do Brna a dál na Slovensko a do Maďarska, na lince Ex 7 Jižní Expres z Prahy do Českých Budějovic a Lince a na rychlících linky R 18 z Prahy do Luhačovic,“ říká Michal Štěpán, člen představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro obchod.

Instalaci zařízení pro službu Wi-Fi a přístup k internetu zajišťují České dráhy tzv. „in House“ prostřednictvím své stoprocentní dceřiné společnosti DPOV. V první etapě dojde k instalaci zařízení do všech vozů typu ABpee347, Bdpee231 a do patnácti vozů Aee140,142. V další fázi bude Wi-Fi instalováno do dalších moderních a komfortních rychlíkových vozů typu ABmz, Bmz, Bee, Bpee a Bbdgmee. Celkem tak bude nově instalována Wi-Fi do přibližně 300 rychlíkových vagónů.

„V letošním roce jsme už nabízeli připojení k internetu přes palubní Wi-Fi síť u přibližně 600 dálkových i regionálních vlaků. Zařízení je instalováno ve více než 450 vozidlech. Wi-Fi je tak dostupná například ve vlacích EuroCity Praha – Děčín – Německo, ve spojích SC/IC Pendolino, railjet, v některých vozech vlaků Metropolitan Praha – Brno – Bratislava – Budapest nebo v Západních expresech,“ upozorňuje na dostupnost Wi-Fi ve stovkách vlaků Českých drah Michal Štěpán.

Wi-Fi je dnes dostupná také na mnoha regionálních linkách, kde jezdí moderní jednotky RegioPanter nebo RegioShark, například z Pardubic do Hradce Králové a Jaroměře, od Chomutova po Děčín a na střední Moravě. „Na podzim bylo Wi-Fi spuštěno také v motorových vozech RegioSpider na Vysočině a úplnou novinku od prosince bude v nových regionálních vlacích mezi Horažďovicemi a Plzní,“ doplňuje přehled vlaků s Wi-Fi v regionální dopravě Michal Štěpán.

Počet vlaků označených v jízdním řádu značkou Wi-Fi se tak zvýší o více než čtvrtinu na 829 vlaků. Další desítky spojů nabídnou Wi-Fi připojení k internetu, i když přímo v jízdním řádu uvedeny nebudou. Služba je však označena přímo na vozidlech. Jedná se například o motorové vozy RegioSpider řady 841 na Vysočině. Počet spojů Českých drah nabízejících Wi-Fi připojení k internetu se tak celkem blíží už k tisícovce.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist