https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ceske-drahy-pridaji-vlaky-s-obcerstvenim-internetem-a-s-prepravou-jizdnich-kol
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

České dráhy: České dráhy přidají vlaky s občerstvením, internetem a s přepravou jízdních kol

23. listopadu 2016 | České dráhy
V Jízdním řádu 2017 přidají České dráhy vlaky s občerstvením, Wi-Fi připojením k internetu, s elektrickými zásuvkami pro napájení drobné elektroniky cestujících jako jsou notebooky, tablety nebo mobilní telefony a vlaky s přepravou jízdních kol. Rozšíření služeb se týká především desítek rychlíků.

„Pro jízdní řád 2017 jsme připravili vedle nových souprav také rozšíření služeb na palubě vlaků. Nezaměřovali jsme se pouze na jednu nebo dvě lukrativní tratě mezi největšími městy České republiky, ale dále rozšiřujeme své služby na různých linkách po celé zemi, kde chceme nejen dopřát kvalitnější služby stálým zákazníkům, ale i přilákat cestující ze silnic na ekologickou železnici,“ zdůraznil Michal Štěpán, člen představenstva Českých drah odpovědný a osobní dopravu.


Více vlaků s nabídkou občerstvení

„Podstatně rozšíříme nabídku občerstvení ve vlacích formou roznášky, tzv. minibar. Na podzim jsme tuto službu zavedli nově v rychlících mezi Ostravou, Přerovem a Brnem a s novým jízdním řádem bude k dispozici také v expresech mezi Prahou a Českými Budějovicemi a v rychlících z Prahy přes Plzeň do Klatov nebo Chebu. Celkem tak chceme nabídnout některou z forem občerstvení ve více než 250 vlacích, což je více než třetina spojů,“ říká Michal Štěpán. Minibar nabízí cestujícím nákup občerstvení přímo na jejich místech. V jeho nabídce jsou teplé nápoje jako káva a čaj v ceně od 10 Kč, chlazené nápoje jako voda a slazené nápoje od 12 Kč, pivo od 25 Kč a drobné občerstvení jako jsou např. oplatky Horalky od 10 Kč nebo sladké a slané pečivo.

V novém jízdním řádu bude srovnatelný rozsah provozu restauračních a bistro vozů jako v letošním roce. Zařazeny budou ve 140 vlacích. Minibar se pak rozšíří na více než 110 vlaků. K zahájení loňského jízdního řádu byl k dispozici jen v necelé padesátce vlaků. České dráhy předpokládají také rozšíření provozu samoobslužných automatů s občerstvením v jednotkách InterPanter na linku Brno – České Třebová – Praha. Na lince Brno – Břeclav – Otrokovice – Olomouc mají cestující nabídku občerstvení z automatů k dispozici již od letošního podzimu.

„Nabídku bonusových služeb pro cestující v 1. třídě, která zahrnuje půllitrovou láhev vody a denní tisk, rozšíříme do expresů Praha – České Budějovice nebo vlaků Portáš a Helfštýn mezi Prahou a Vsetínem,“ připomněl Michal Štěpán. Bonusové služby v 1. třídě mají již dnes cestující ve všech vlacích SC Pendolino, railjet, EuroCity, InterCity a Expres například na tratích Praha – Děčín, Praha – Břeclav, Praha – Ostrava, Praha – Hranice na Moravě nebo Bohumín – Břeclav.


Wi-Fi připojení k internetu nabídne přes 600 vlaků, další přibydou během jara

„S novým jízdním řádem nabídneme Wi-Fi připojení k internetu již v 608 vlacích. Oproti loňskému prosinci jde o rozšíření služby do dalších 80 vlaků,“ uvedl Michal Štěpán, člen představenstva Českých drah odpovědný za osobní dopravu a nastínil další rozvoj této služby během Jízdního řádu 2017: V prvním pololetí příštího roku chceme rozšířit Wi-Fi připojení do označených vozů v téměř 80 dalších expresech a rychlících. Půjde například o relace z Prahy do Českých Budějovic, z Prahy do Hradce Králové a Trutnova, mezi Prahou, Plzní, Klatovy a Železnou Rudou nebo z Prahy přes Olomouc do Luhačovic. Více vozů s Wi-Fi bude také na trati mezi Prahou a Brnem.“ České dráhy nabídnou Wi-Fi připojení k internetu také v dalších osobních spojích, např. v modernizovaných patrových soupravách, které budou jezdit na tratích z Prahy do Berouna nebo na Posázavském pacifiku.


Více vlaků umožní přepravu jízdních kol nebo nabídne elektrické zásuvky

„Mezi cestujícími je trvale velký zájem o přepravu jízdních kol. Tu nabízíme celoročně a v letní sezónně doplňujeme nabídku o speciální cyklovlaky. Ty zavedeme i v novém jízdním řádu. Nejvíce pak rozšíříme nejoblíbenější formu přepravy kol, tzv. rozšířené přepravy spoluzavazadel. Rozšíříme ji o dalších o dalších 99 spojů na 5 654 vlaků,“ uvádí Michal Štěpán. Přeprava jízdních kol a objemných spoluzavazadel formou rozšířené přepravy je v jízdním řádu označena symbolem jízdního kola. Celkem České dráhy nabídnou některou z forem přepravy jízdních kol a objemných spoluzavazadel, např. v úschově během přepravy nebo rozšířenou přepravou spoluzavazadel v 6 844 vlacích. To je rozšíření služeb o 106 spojů.

V Jízdním řádu 2017 se rozšíří také informace o dalších službách ve vlacích Českých drah. Například u 616 vlaků získá cestující informaci, že jsou vybaveny elektrickými zásuvkami pro napájení drobné elektroniky, jako jsou mobilní telefony, tablety nebo notebooky. Dosud mělo toto označení jen 312 vlaků. Rozšíří se také počet vlaků vybavených pro cestování osob na vozíku, a to ze 4 656 na 4 914.
tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist