https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ceske-predsednictvi-posune-evropu-do-ciste-budoucnosti.muze-byt-i-u-zrodu-transformace-eu-komentuji-piratsti-europoslanci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká pirátská strana: České předsednictví posune Evropu do čisté budoucnosti. Může být i u zrodu transformace EU, komentují pirátští europoslanci

1. července 2022 | Česká pirátská strana
České předsednictví nečeká lehký úkol. Vedle důsledků války na Ukrajině bude projednávat také zásadní legislativu k ochraně klimatu nebo pravidla pro boj s dezinformacemi. Bude se ale zabývat i závěry, které vzešly z Konference o budoucnosti Evropy. Jedním z nich je třeba změna jednomyslného rozhodování v Radě. Podle pirátských europoslanců bude důležité, aby Česko vystupovalo jako silný partner, který ctí demokratické hodnoty.

„Jedním ze závěrů Konference o budoucnosti Evropy je, že si občané přejí, aby i v zahraničních otázkách Rada rozhodovala kvalifikovanou většinou. Během vyjednávání o sankcích vůči ruskému režimu jsme viděli, že rozhodování jednomyslností je v takto důležitých otázkách překážkou. Máme však jedinečnou příležitost toto téma otevřít a započít tolik potřebnou debatu o reformě Evropské unie. Úspěšné předsednictví může výrazně zlepšit obrázek Česka v Evropě. Moc bych si přál, abychom to tentokrát Evropě neosladili, ale chopili se této role s patřičnou důstojností,“ přeje českému předsednictví kvestor Evropského parlamentu Marcel Kolaja.

„Česko by mělo během předsednictví zasáhnout do přípravy Evropy na novou energetickou situaci. Je to odklon od závislosti na Rusku a přechod na čisté a obnovitelné zdroje. Balíček pro ochranu klimatu Fit for 55 by tohle měl zařídit a já pevně doufám, že vláda v čele s Petrem Fialou ukáže, že dokáže Evropu sjednotit a posunout do čisté budoucnosti. Co se týče priorit předsednictví, mám obavu, jak může Fiala jako kamarád Orbána a polské PiS dbát na odolnost demokratických institucí, když právě Polsko s Maďarskem je téměř zničilo,“ říká pirátský europoslanec Mikuláš Peksa.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist