https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ceske-predsednictvi-v-rade-eu-skoncilo-vlada-predstavila-uspechy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Úřad Vlády ČR: České předsednictví v Radě EU skončilo, vláda představila úspěchy

3. ledna 2023 | Úřad Vlády ČR
Premiér Petr Fiala a ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek vystoupili v úterý 3. ledna 2023 na tiskové konferenci k ukončení druhého českého předsednictví v Radě EU, které probíhalo v druhé polovině roku 2022. Zhodnotili naplňování priorit, které si Česká republika pro své předsednictví vytyčila a zdůraznili ty nejvýraznější úspěchy se zásadním mezinárodním i domácím dopadem. Ředitelka Odboru pro předsednictví ČR v Radě EU Alice Krutilová pak představila veřejnosti organizační, logistické a komunikační aspekty českého předsednictví.

Česká republika předsedala Radě Evropské unie od 1. července do 31. prosince 2022. Bylo to šest náročných měsíců poznamenaných ruskou válkou na Ukrajině, energetickou krizí a inflací. Zvolené motto „Evropa jako úkol“ proto reflektovalo tíhu zodpovědnosti a povinností, které Česká republika musela zvládnout. Pod vedením českých ministrů a diplomatů se však podařilo na jednáních dosáhnout řady velkých výsledků v legislativní i nelegislativní oblasti. „Cílem našeho předsednictví bylo hledat kompromisy přijatelné pro všechny strany. Vždy jsme však postupovali tak, že jsme prosazovali zájmy ČR a našich občanů,“ řekl premiér Fiala.

Zejména energetika a další aspekty spojené s ruskou invazí na Ukrajinu zásadně určovaly agendu a priority celého českého předsednictví v Radě EU. Navzdory složité situaci, které EU musí čelit, se České republice v čele Rady EU nepochybně podařilo udržet jednotu mezi členskými státy i v těch nejsložitějších otázkách.

České předsednictví dosáhlo celé řady významných úspěchů. Mezi těmi nejvýraznějšími je možné jmenovat například schválení tří sankčních balíčku vůči Rusku a Bělorusku, pozastavení dohody o vízové facilitaci s Ruskem, schválení finanční podpory Ukrajině ve výši 18 miliard eur, schválení všech klimatických částí balíčku Fit for 55, a zejména pak dosažení široké shody mezi členskými státy na zastropování cen plynu.

„Česká republika v předsednické roli přistupovala k řešení cen energií a k zajištění strategické autonomie Unie s velkým odhodláním. O tom svědčí rekordních osm setkání ministrů pro energetiku a plejáda dojednané legislativy,“ konstatoval premiér Petr Fiala a dodal: „Výrazně jsme omezili závislost EU na ruských fosilních palivech, zastropovali ceny energií, zřídili společné nákupy plynu, zajistili dostatek plynu na celou topnou sezónu a mnoho dalšího.“

Ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek se dále věnoval konkrétním úspěchům a dohodám, kterých bylo dosaženo v rámci pěti stanovených priorit českého předsednictví, kterými byli energetická bezpečnost, zvládnutí uprchlické krize a obnova poválečné Ukrajiny, posílení evropských obranných kapacit a bezpečnost kybernetického prostoru, strategická odolnost evropské ekonomiky a odolnost demokratických institucí. „Přiměli jsme naše partnery ke shodě i tam, kde se to zdálo nemožné,“ poznamenal ministr a dodal: „Dostává se nám velkého uznání od našich partnerů z členských zemí ale i od institucí EU. Českému předsednictví se podařilo posunout vnímaní o ČR. V EU jsme nyní považování za zemi, která hraje aktivní roli v centru evropského dění.“

Ředitelka Odboru pro předsednictví ČR v Radě EU Alice Krutilová vzala na závěr tiskové konference veřejnost do zákulisí českého předsednictví a přiblížila jeho organizační, logistické a komunikační aspekty, který měl její tým na starosti. Zároveň představila veřejnosti předsednictví v konkrétních číslech.

Předsednictví v číslech:
* 37 materiálů pro jednání vlády
* 50 formálních zasedání Rady EU
* 1500 pracovních skupin
* dvoudenní Pražský summit
* 14 neformálních Rad EU
* 314 akcí v ČR
* 100 veřejných zakázek
* 35 000 akreditací
* 500 000 návštěvníků webu
* 22 000 sledujících na Twitteru
* 1, 835 mld. Kč v centrálním rozpočtu
* 2000 lidí

Více k dosaženým výsledkům předsednictví v Radě EU - https://czech-presidency.consilium.europa.eu/cs/program/vysledky-ceskeho-predsednictvi-v-rade-eu/

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist