https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/cesko-a-nemecko-maji-prilezitost-prispet-ke-strategicke-nezavislosti-evropy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Senát PČR: Česko a Německo mají příležitost přispět ke strategické nezávislosti Evropy

20. října 2023 | Senát PČR
Předseda Senátu Miloš Vystrčil pokračuje v zahraniční cestě v německé metropoli návštěvou Spolkové rady. Oficiálně jednal s jejím odcházejícím předsedou Peterem Tschentscherem, rovněž s nastupující předsedkyní Manuelou Schwesig a s premiérem Saska Michaelem Kretschmerem. Diskutovali o společném snižování nezávislosti EU ve strategických oblastech a obraně společných demokratických hodnot. Na závěr cesty uctil památku obětí nacistického režimu u pietního místa ve věznici Plötzensee. Český Senát v Německu reprezentuje také 1. místopředsedkyně Jitka Seitlová a senátoři Hynek Hanza a Ladislav Faktor.

„První dojmy ze zahraniční cesty do Německa jsou velmi dobré. Se saským premiérem jsme se domluvili na další spolupráci, která by měla přinést příležitosti pro naše podnikatele v území mezi Drážďanami a Prahou. Bavili jsme se také o možnostech, které přináší ložiska lithia na česko-německé hranici a o společné koordinaci v tomto ohledu,“ uvedl předseda Senátu Miloš Vystrčil.

Oficiální jednání předsedy českého Senátu s odcházejícím předsedou Spolkové rady a zároveň starostou Hamburku Peterem Tschentscherem navázalo na jejich společné setkání předchozí den a řadu dalších politických jednání v rámci zahraniční cesty. Diskuze tak pokračovala v již započatých tématech jako je prohloubení hospodářské spolupráce, mj. polovodičové výroby, s cílem vzniku nových evropských obchodních řetězců a tím snížení strategické závislosti a zároveň zvýšení bezpečnosti EU. Padla také zmínka o důležitosti zapojení regionálních partnerů a zintenzivnění bilaterální meziparlamentní spolupráce.

Šéf horní komory Vystrčil se v jeden den setkal se dvěma předsedy Spolkové rady, kromě odcházejícího Tschentschera se rovněž setkal s nastupující předsedkyní Spolkové rady Manuelou Schwesig, která se křesla ujme 1. listopadu. Společně diskutovali o výhodách Evropské unie a tématu energie, konkrétně o dnešních výzvách se zajištěním dostatečných energetických zásob.

S premiérem Saska Michaelem Kretschmerem jednal předseda Vystrčil o zavedení dočasných stacionárních kontrol, česká strana apelovala na citlivost výkonu tak, aby cílem kontrol byli ti, co porušují pravidla, nikoli aby došlo k nadměrnému zatížení běžných občanů. Dominovalo téma hospodářské spolupráce obou zemí se zapojením vzájemných regionálních partnerů, kteří znají prostředí nejlépe a mohou tak nabídnout unikátní zkušenosti, a další formy spolupráce v tomto tématu.

Zástupci horní komory Parlamentu se zúčastnili zahájení 1037. plenárního zasedání Spolkové rady společně s velvyslancem Izraele Ronem Prosorem působícím v Německu, který předsedovi Vystrčilovi poděkoval za dlouhodobou a jednoznačnou podporu ČR Izraele. V úvodním projevu předseda Tschentscher rovněž vyzdvihnul vzájemné česko-německé vztahy, které jsou na vynikající úrovni.

Na závěr návštěvy uctili senátoři památku obětí nacistického režimu položením věnce u pietního místa ve věznici Plötzensee. Předseda Vystrčil komentoval důvody návštěvy věznice: „Bylo tady pověšeno skoro 680 českých občanů, po německých občanech je to vůbec největší počet obětí zahraniční národnosti. Díky česko-německé spolupráci byla zmapována historie těch, kteří zde nemají ani hroby. To považuji za velmi záslužné. Ukazuje se, co se může stát, když vyhraje populismus – nejprve – a potom třeba diktátor.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist