https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/cesko-nemecka-netopyri-noc-2
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Občanské sdružení Ametyst: Česko-německá netopýří noc

10. června 2016 | Občanské sdružení Ametyst
Autor: Lenka Prunerová, tel: 737406888
V těchto dnech Ametyst úspěšně navázal další vzdělávací aktivitou na desetiletou spolupráci s německou organizací LBV ‒ Zentrum für Mensch und Natur. Společně jsme ve středu 8.6. přivítali na Prusinách žáky šestých tříd z 21. ZŠ a ze ZŠ Bad Kötzting a připravili pro ně netopýří noc.

Odpoledne jsme se spolu všichni seznámili prostřednictvím různých her, které nám mimo jiné trochu pomohly překonat jazykovou bariéru. Na louce jsme se vžili do kůže netopýrů a zkoušeli jsme, jaké je to orientovat se v prostoru a lovit bez použití zraku. K večeru si každý žák vyrobil netopýří budku. Žáci se dozvěděli, kam je vhodné budku vyvěsit a tím nabídnout netopýrům další úkryt k bydlení a odpočinku. Se soumrakem jsme se vypravili na cestu do nebílovského zámku. Díky ochotě pana kastelána Milana Fialy jsme prozkoumali zadní trakt zámku a objevili trus, dokazující přítomnost netopýřích samečků. Ti využívají prostory zámku jako občasný úkryt a především jako lovecký revír, o čem jsme se po setmění přesvědčili na vlastní oči.

Na prusinském kopci jsme pozorovali netopýry lovící nad hladinou rybníka. Do spacáku děti doprovodil živý netopýrek, kterého jim z Arnschwangu přivezl Markus Schmiedberger z LBV. „Netopýra náhodou přinesl ve středu ráno pán, který jej zachránil před utonutím ze sudu na dešťovou vodu. Děti měly díky tomu možnost vidět netopýra opravdu zblízka. Zdá se, že je zase v dobré kondici, ve čtvrtek jej vypustím v místě jeho nálezu, kde to zná,“ vysvětlil malým posluchačům Markus.

Čtvrteční dopoledne jsem věnovali dokončení netopýřích budek a výrobě dalších drobností, například netopýřích škrabošek nebo razítek. Žáci se hravou formou seznámili s životem netopýrů a nebezpečími, která přispívají k poklesu jejich početnosti. Věříme, že netopýří v žácích získali nové příznivce a ochránce.

Tato česko‒německá netopýří noc se mohla uskutečnit díky finanční podpoře Česko‒německého fondu budoucnosti, Plzeňského kraje a Ministerstva životního prostředí.
Lenka Prunerová, tel: 737406888 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist