Tiskové oddělení MŽP "> Česko pomůže Ukrajině s ochranou životního prostředí, ministři podepsali memorandum o spolupráci - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/cesko-pomuze-ukrajine-s-ochranou-zivotniho-prostredi-ministri-podepsali-memorandum-o-spolupraci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Česko pomůže Ukrajině s ochranou životního prostředí, ministři podepsali memorandum o spolupráci

13. července 2022 | MŽP ČR
Autor: Tiskové oddělení MŽP, tel: 267 122 835, 267 122 534
Ministři životního prostředí Česka a Ukrajiny dnes v Praze podepsali memorandum o spolupráci. Cílem je mezinárodní partnerství a koordinace společných aktivit obou zemí při řešení dlouhodobých problémů z oblasti životního prostředí a aktuálně také nápravy dopadů války na ukrajinskou přírodu.

„Zejména v této, pro Ukrajinu tak pohnuté, době je spolupráce v oblasti ochrany životního prostředí klíčová. Válečný konflikt na Ukrajině s sebou přináší kromě fatálních dopadů na obyvatelstvo i závažné důsledky v podobě rozsáhlé, komplexní a dlouhodobé degradace životního prostředí. Škody na životním prostředí přetrvají ještě dlouho po ukončení bojů a dotknou se nás všech,“ říká ministryně životního prostředí Anna Hubáčková.

„Tento dokument byl pečlivě připravován mnoho let, nebyla to válka, co urychlilo jeho podpis. Dnes však čelíme ruské agresi a vidíme, že Česko nám může pomoci odminovat naše území, znovu vybudovat naše národní parky a udělat spoustu dalších dobrých věcí pro divokou přírodu. Ukrajinští vojáci chrání před Rusy nejen ukrajinský lid ale celou Evropu. A moc mě těší, že paní ministryně Anna Hubáčková to chápe a chce nám pomoci. Dokazuje to, že Češi vědí, že příroda nezná hranic,“ dodal ukrajinský ministr Ruslan Strilets.

Spolupráce mezi oběma zeměmi se kromě obnovy válečných škod týká celé řady témat, od vývoje technologií šetrných k životnímu prostředí přes hospodaření s vodou a ochranu před povodněmi až po nakládání s odpady a ochranu ovzduší. Obě země budou také spolupracovat v ochraně přírody nebo nerostných surovin.

Zvlášť důležitou oblastí spolupráce bude odstraňování starých ekologických zátěží a sanace kontaminovaných míst, tedy aktivity, se kterými má Česká republika velké zkušenosti. Dalšími úkoly je prevence průmyslového znečištění nebo snižování emisí skleníkových plynů.

Obě země plánují společné projekty, stejně jako výměnu informací o životním prostředí a spolupráci odborníků nebo partnerství veřejného a soukromého sektoru. Uzavřené memorandum je výsledkem více než šestiletého dialogu obou států, s přestávkami se připravovalo od roku 2016.

Podpis memoranda proběhl v Praze, kde ukrajinský ministr ochrany životního prostředí Ruslan Strilets jednal na neformálním zasedání ministrů EU. Jde o vůbec první účast Ukrajiny na tomto druhu setkání.
Tiskové oddělení MŽP, tel: 267 122 835, 267 122 534
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist