https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/cesko-vysle-humanitarni-pomoc-pro-oblasti-ukrajiny-zaplavene-vodou-z-prehrady-nova-kachovka
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MZV ČR: Česko vyšle humanitární pomoc pro oblasti Ukrajiny zaplavené vodou z přehrady Nova Kachovka

7. června 2023 | MZV ČR
Ministerstvo zahraničních věcí ve spolupráci s HZS ČR a SSHR vyčlenilo mimořádnou humanitární pomoc pro Chersonskou a Záporožskou oblast Ukrajiny, postižené záplavovou vlnou ze zničené přehrady Kachovka. Ukrajinská strana o tuto pomoc požádala evropské státy v rámci Mechanismu civilní ochrany Evropské unie.

Ministr zahraničí Jan Lipavský schválil poskytnutí mimořádné pomoci ve výši deseti milionů korun na pomoc s evakuací civilistů a s důsledky zničení přehrady.

„Útok na ukrajinskou přehradu Nová Kachovka nad obydlenými oblastmi je srovnatelný s použitím zbraně hromadného ničení proti civilistům. Rusko dále posouvá hranice své agrese. Tato brutalita bude odsouzena a potrestána," uvedl ministr Lipavský.

Hlavním úkolem ukrajinských úřadů je nyní evakuace obyvatel z obcí bezprostředně ohrožených zaplavením. Za současného stavu se jedná o 30 obcí s populací více než 40 000 obyvatel. V případě úplného zničení přehradní hráze by podle odhadů mohla záplavová vlna postihnout až 80 obcí. Místní záchranné složky i další organizace evakuovaly již 1700 obyvatel a to i z míst, které jsou stále pod ruskou palbou.

Ukrajinská strana má v tuto chvíli zájem zejména o cisterny k převážení vody, čluny, vozidla, která se budou moci pohybovat bahnitým terénem, vysokokapacitní čerpadla a další vybavení k odčerpávání vody. Dále o prostředky k zachycení cca 150 tun strojního oleje, který při zničení přehrady unikl do vody a kontaminoval tok Dněpru až k Černému moři.

Česko vyšle především plovoucí čerpadla, protipovodňové stěny a pytle, elektrocentrály, dále čluny, materiály pro nouzové přežití i provizorní domky v celkové hodnotě přes 10 000 000 korun. Hasičský záchranný sbor ČR bude zajišťovat přepravu humanitární pomoci do humanitárního hubu.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist