https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/cesko-zna-novou-miss-kompost-2015-2
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Ekodomov z.s.: Česko zná novou Miss Kompost 2015

8. února 2016 | Ekodomov z.s.
Autor: Jan Moravec, tel: 721053800
Praha, 30. ledna 2016: V prostorách Radlické kulturní sportovny se konalo vyhlášení jubilejního 10. ročníku soutěže o nejhezčí kompost. Cílem soutěže je poukázat na příklady dobré praxe. Během slavnostního večera, pojatého jako festival kompostování a pěstování, měli návštěvníci navíc možnost se seznámit s dalšími aktivitami pořadatelské organizace a partnerů soutěže.
Soutěž Miss Kompost je určená pro zkušené kompostáře i začátečníky. Její hlavní myšlenkou je zprostředkovat neformální prostor pro výměnu postřehů a zkušeností stejně jako inspirovat na základě reálných úspěchů.
Celou akci pořádala organizace Ekodomov z.s. v rámci projektu Kompostuj.cz spolu s partnery (hlavní partner firma Robert Bosch odbytová s.r.o., firmy Tart s.r.o., PLASTIA s.r.o., HBABio s.r.o., Ekonákup s.r.o., časopis Zahrádkář, Kokoza o.p.s., SFŽP) a pod záštitou ministra ŽP Mgr. Richarda Brabce a radní pro ŽP HMP RNDr. Jany Plamínkové. Celkem bylo do letošního ročníku přihlášeno 131 soutěžních kompostů rozdílných druhů, od malých domácích vermikompostérů až po velké komunitní kompostéry. Jejich galerii je možné shlédnout zde (http://www.kompostuj.cz/zapojte-se/soutez-miss-kompost/miss-kompost-2015/) spolu s popisy a detaily všech přihlášených kompostů, nejen vítězů celorepublikových a regionálních kol. Vítězové vybraní odbornou porotou získali zahradní techniku a další věcné ceny.
Výherci:
1. místo: Marie Jahodová, Svatobořice-Mistřín
2. místo: Iva Zápotocká, Ústí nad Labem
3. místo: Jaroslav Nešetřil, Roztoky u Prahy

Internetové hlasování:
1. místo: Jana Albrechtová, Mateřská škola Pastelky, Brno

Miss Kompost Sympatie:
Tomáš Bártl, Nymburk

Mezi další aktivity, které si mohlo přibližně 150 návštěvníků různého věku na místě vyzkoušet a zažít, patřilo divadlo pro děti Vivat Kompostela, ukázka ekologických výukových programů pro školy a přírodovědného kroužku Malého průzkumníka přírody. Kromě již výše zmíněných partnerů soutěže se předvedla i Lesní školka Šárynka, projekt Kompostuj.cz, promítání dokumentů o půdě a průzkum vermikompostu s digitálním mikroskopem. Zejména dětem byla určena produkce hudební skupiny „Pískomil se vrací“, pro dospělé zahrálo trio Minea.

Bc. Soňa Valčíková, koordinátorka projektu Kompostuj.cz, hlavní organizátorka večera
„Vyhlášení Miss Kompost je jednou z mnoha aktivit, kterými se snažíme přiblížit problematiku kompostování širokému publiku. Jejím cílem je podpořit úspěšné, pomoci začátečníkům a inspirovat váhavé. Uvědomujeme si, že kompost není příliš přitažlivé téma. Jeho role v půdě je ovšem nezastupitelná, není důležitý jenom pro růst rostlin, ale i pro půdní živočichy, pro zadržování vody v krajině apod. Navíc důsledným kompostováním je možné snížit množství produkovaného odpadu až o 40 %, což má samozřejmě pozitivní důsledky. Nejen na tyto dopady kompostování se snažíme poukázat pomocí osvěty a zatraktivnit tak tuto činnost.“
Jan Moravec, tel: 721053800 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist