Kateřina Procházková "> Českou energetiku je třeba modernizovat. Budoucností je fotovoltaika na střechách - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ceskou-energetiku-je-treba-modernizovat.budoucnosti-je-fotovoltaika-na-strechach
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

KDU-ČSL: Českou energetiku je třeba modernizovat. Budoucností je fotovoltaika na střechách

13. května 2021 | KDU-ČSL
Autor: Kateřina Procházková, tel: 730 575 148
Přechod na obnovitelné zdroje je nevyhnutelným krokem důležitým pro snižování emisí vzniklých spalováním uhlí. Ukončit spalování uhlí je podle lidovců možné ještě před rokem 2038, což je termín, který doporučila Uhelná komise.

„Máme na to dostupné kapacity i prostředky. Je potřeba budovat náhradní nízkoemisní zdroje energie, které budou postupně nahrazovat energii z tepelných elektráren. Lidovci proto chtějí podpořit odstavování uhelných elektráren a souběžnou výstavbu fotovoltaických zařízení v kombinaci s dotacemi na výměny kotlů či zateplování,“ popisuje jednotlivé kroky přechodu k alternativním zdrojům energie místopředseda KDU-ČSL pro životní prostředí Petr Hladík.


Snížení emisí CO2 o třetinu a dříve než v roce 2038

Budoucnost české energetiky je v decentralizovaných obnovitelných zdrojích, zejména ve fotovoltaických zařízeních. „Limity těžby uhlí jsou pro nás konečné a neprolomitelné. Výhodami dřívějšího ukončení spalování uhlí oproti doporučení komise je zejména snížení emisí CO2 o třetinu, nižší velkoobchodní ceny pro spotřebitele a dlouhodobě nižší systémové náklady. Zavedeme také provozní podporu majitelům menších fotovoltaických zařízení, kteří budou moci vyrobenou energii prodávat v aukcích či sdílet,” uvedl Hladík, který se životnímu prostředí věnuje také v Brně, jako náměstek primátorky. Zde dokonce už začali budovat vlastní sluneční elektrárnu na střechách domů.


Městská sluneční elektrárna

„V Brně jsme již vytipovali 120 budov vlastněných městem, jejichž střechy pokryjeme solárními panely. Tím si zajistíme roční úsporu emisí minimálně 36 tisíc tun oxidu uhličitého. Takto bychom do čtyř let mohli pokrýt více než 100 tisíc střech po celém Česku a významně tak napomoci přechodu na obnovitelné zdroje energie,“ dodal Hladík, který také kritizuje vládu za to, že nezohledňuje rostoucí cenu emisní povolenky.
“Vláda opět spí a podporuje zájmy Andreje Babiše a ne České republiky. Česko je pátý největší emitent CO2 na hlavu v EU a 20. na světě. Emisní povolenky letí neuvěřitelně nahoru a co na to naše vláda? Z její strany nepřichází žádná podpora, vláda jen doufá, že se cena výroby elektřiny z uhlí nebude zvyšovat. Opak je ale pravdou,” doplnil Hladík.

Při přechodu z uhelné energetiky na obnovitelné zdroje však bude potřeba alespoň dočasně využívat zemní plyn. “Chceme proto zajistit možnost získat podíl na terminálu LNG v sousedních státech, aby nebyla ohrožena naše geopolitická bezpečnost,” upřesnil Hladík.


Green deal nám umožní i modernizovat českou ekonomiku

Termín navržený uhelnou komisí navíc nemusí být dostatečný pro plnění mezinárodních závazků plynoucích z Pařížské dohody, ke kterým se Česká republika zavázala. Fondy Evropské unie určené na přechod k bezuhlíkové ekonomice se budou nejvíce využívat během tohoto desetiletí, otálet s přechodem k obnovitelným zdrojům se tak nemusí vyplatit.
Díky Green dealu bude možné modernizovat českou ekonomiku a zvýšit kvalitu obyvatel České republiky. Zastavení výroby uhelné energie také výrazně přispěje k dosažení uhlíkové neutrality, ke které se Česká republika zavázala.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist