Veronika Krejčí "> Český projekt LIFE Tree Check získal prestižní cenu LIFE Award Evropské komise - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/cesky-projekt-life-tree-check-ziskal-prestizni-cenu-life-award-evropske-komise-2
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Český projekt LIFE Tree Check získal prestižní cenu LIFE Award Evropské komise

19. června 2024 | MŽP ČR
Autor: Veronika Krejčí, tel: 267 122 835, 267 122 534
Český projekt LIFE Tree Check získal cenu LIFE Award Evropské komise v kategorii Klimatická akce. Ceny LIFE Award, které Evropská komise uděluje od roku 2006, jsou oceněním nejinovativnějších, nejinspirativnějších a nejefektivnějších projektů programu LIFE. Odborná porota ceny LIFE Award hodnotí přínos k dlouhodobému zlepšení životního prostředí, ekonomické a sociální situace, míru jejich inovativnosti a přenositelnosti, jejich význam pro politiku a nákladovou efektivitu.

„Jsem rád, že LIFE Tree Check rozvíjený Nadací Partnerství oslovil Evropu. Je důkazem, že i v České republice dokážeme připravit a realizovat projekty, které mají výrazný přeshraniční dosah,“ říká ředitel odboru finančních a dobrovolných nástrojů MŽP Tomáš Kažmierski a pokračuje: „LIFE Tree Check byl svým inovativním přístupem první projekt svého druhu, který ukázal příležitost, jak sdílet dobrou praxi. Naplnil tak úspěšně poselství projektu, aby se velká města ve střední Evropě posunula od pilotních projektů k systémové změně v řešení adaptace na změnu klimatu.“

Komise ocenila, že LIFE Tree Check byl prvním rozsáhlým projektem, který se podrobně a koncepčně zabýval adaptací na změnu klimatu v prostředí měst. Přinesl několik významných výstupů a pomohl městům nastavit systémová opatření, která omezují efekt tepelného ostrova a přehřívání. Ten způsobuje nejen velká koncentrace budov, lidí, aut, ale především množství asfaltových a betonových ploch a nedostatek zeleně a vody.

Příjemcem projektu a vedoucím partnerem sedmičlenného středoevropského konsorcia je Nadace Partnerství. Během trvání projektu v letech 2018–2022 také hledala funkční nástroje, jak adaptace na změnu klimatu komunikovat s veřejností a obcemi. Hlavním cílem bylo, aby radnice měst a obcí pracovaly s adaptačními potřeními komplexně, aby je propisovaly do všech investičních projektů, do péče o majetek a veřejná prostranství a obecného řízení municipalit.

Projekt LIFE Tree Check výrazně přispěl k šíření dobré praxe mezi těmi, kteří s adaptačními už pracují a těmi, kteří je teprve začínají realizovat. Právě sdílení znalostí a postupů bylo a nadále zůstává klíčové pro plošnou realizaci adaptačních opatření na klimatickou změnu.

Díky projektu vznikla databáze Adapterra, která je dostupná online a zdarma na webu adapterraawards.cz. Databázi Nadace Partnerství průběžně doplňuje o desítky nových projektů díky soutěži Adapterra Awards, které Ministerstvo životního prostředí udělilo záštitu.

Nadace Partnerství vytvořila také řadu výukových materiálů, popularizačních videí, informačních listů pro veřejnost nebo třeba monografii s názvem Odolné a příjemné město dostupné na webu lifetreecheck.eu.

Vznikl také software, který pomáhá modelovat chladicí funkci zeleně pro konkrétní území a porovnávat jednotlivé investiční modely. Využijí jej projektanti, architekti, urbanisti, správci zeleně i městské dodavatelské firmy. V rámci projektu vznikla také mobilní aplikace Tree Check, která umožňuje hravou formou spočítat u stromů jejich chladicí efekt a jiné klimatické přínosy.

Nadace Partnerství již na výstupy skončeného projektu navazuje. V loňském roce se jí podařilo společně s partnery připravit krajskou adaptační strategii pro jižní Čechy. Aktuálně její odborníci pracují na Klimatickém plánu pro jižní Moravu, zaměřují se také na pomoc obcím. Například v „post tornádovém“ regionu jižní Moravy, který trpí dlouhodobým suchem.
Veronika Krejčí, tel: 267 122 835, 267 122 534

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist