Jan Mikulička "> Český ráj zve v zimě na běžky, do skal i do jeskyní - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/cesky-raj-zve-v-zime-na-bezky-do-skal-i-do-jeskyni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Liberecký kraj: Český ráj zve v zimě na běžky, do skal i do jeskyní

26. ledna 2024 | Liberecký kraj
Autor: Jan Mikulička, tel: 485 226 324
Také v zimě má návštěva Českého ráje své kouzlo. Už jen obyčejná procházka spící přírodou či skalními městy nadchne, neboť umožní užít si klidu v tomto ročním období, kdy je zde méně turistů. Tím však nabídka zajímavostí rozhodně nekončí, nabízí se i spousta dalších možností k zábavě, sportování či relaxaci.

Zima na Starých Hradech se letos nese v duchu čokolády, vína a pohádek. Pro děti je zde připraveno hned několik pohádkových překvapení. I dospělí se ale mají na co těšit. Připravili zde pro ně nabídku vín z hradních sklepů a vyhlášenou Starohradskou medovinu. Víkendové prohlídky má i Zámek Dětenice, kde je k vidění 14 plně zařízených pokojů a nástěnné malby, barokní a rokokové štuky. Zámecký interiér ukazuje návštěvníkům vkus a životní styl šlechty na typickém vesnickém panství. V uvítací hale se nachází ojedinělá sbírka zbraní Maltézských rytířů čítající cca 350 kusů převážně z třicetileté války včetně unikátních lodních děl z památné bitvy roku 1522 o ostrov Rhodos. Pro letošní zimu nabízí i zcela novou humorně laděnou prohlídku se zdejší čarodějnicí, která povypráví o historii zámku.

„Říkáte si, že by vás nenapadlo jet v zimě lyžovat do Českého ráje? Tak to zkuste letos změnit. Za dobrých klimatických podmínek se totiž kolem Lomnice nad Popelkou udržuje lomnická lyžařská magistrála, která kopíruje Zlatou stezku Českého ráje,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje. Stačí se jen podívat na www.lsklomnice.cz/magistrala.

Je dobré si také nenechat ujít zimní procházku po skalních městech, ať už to jsou Klokočské nebo Besedické skály. V Českém ráji se nalézá také místo, kde je v zimě příjemněji než v létě – Bozkovské dolomitové jeskyně. Mají celoroční provoz a oproti letním frontám není třeba na vstup čekat. V zimě mají otevřeno od pondělí do pátku od 9 do 15 hodin.

Za výhledy lze zamířit na Tábor nad Lomnicí nad Popelkou. Tamní rozhledna je otevřena celoročně a nabízí výhledy na všechny světové strany. V lesích pod kopcem se ukrývá Alainova věž, vyhlídkový posed v bývalé rohanské oboře v novogotickém stylu.

Dozvědět se více o přírodě je možno v Domě přírody Českého ráje v Dolánkách u Turnova – jeho interaktivní expozice vypráví o fenoménech Českého ráje a o Geoparku Český ráj, který je zařazen na seznam UNESCO. Více o Českém ráji na webu www.cesky-raj.info.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist