Petra Milerová "> Český svaz ochránců přírody zahájil realizaci tří projektů podpořených z Norských fondů, jejichž hlavním účelem je chránit ohrožené druhy rostlin a živočichů. - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/cesky-svaz-ochrancu-prirody-zahajil-realizaci-tri-projektu-podporenych-z-norskych-fondu-jejichz-hlavnim-ucelem-je-chranit
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Český svaz ochránců přírody: Český svaz ochránců přírody zahájil realizaci tří projektů podpořených z Norských fondů, jejichž hlavním účelem je chránit ohrožené druhy rostlin a živočichů.

2. července 2021 | Český svaz ochránců přírody
Autor: Petra Milerová, tel: 734 215 253
Český svaz ochránců přírody (ČSOP) zahájil realizaci tří projektů, jejichž hlavním cílem je na devětadvaceti lokalitách v péči pozemkových spolků zajistit optimální podmínky pro přežití vzácných druhů rostlin a živočichů v různých kategoriích ohrožení uvedených v Červených seznamech ohrožených druhů České republiky.

Ochrana malých jedlí před okusem zvěří, vybudování dvanácti nových tůní, speciální pastva prospívající vzácným druhům hmyzu, to je jen několik z opatření, která budou probíhat v rámci realizace projektů podpořených grantem z Norských fondů v programu Životní prostředí, ekosystémy a změna klimatu v oblasti podpory Zlepšování stavu životního prostředí v ekosystémech.

Projekty Ochrana biodiverzity mokřadních lokalit prostřednictvím pozemkových spolků a Ochrana biodiverzity stepních lokalit prostřednictvím pozemkových spolků byly zahájeny v červnu 2021 a jejich hlavní náplní je soubor opatření zahrnující zejména údržbu či obnovu bezlesí a řídkých prosvětlených porostů dřevin, konkrétně vyřezání náletových dřevin, likvidace invazních druhů rostlin, kosení travních porostů a pastvu, a u mokřadních lokalit také zřizování tůní. Třetí projekt – Ochrana biodiverzity lesních lokalit prostřednictvím pozemkových spolků – byl zahájen o měsíc později, v červenci 2021, a v rámci jeho realizace jsou plánované zejména dosadby cílových druhů dřevin a ochrana výsadeb a zmlazení těchto dřevin před okusem.

Aktivity v rámci zmíněných projektů budou probíhat až do konce dubna 2024 a na realizaci projektu se kromě ČSOP budou podílet partneři, kterými je sedm pozemkových spolků.

Poznámky:

pozemkové spolky jsou neziskové organizace, pečující o přírodní a kulturní dědictví na základě vlastnického či užívacího práva nebo v úzké spolupráci s vlastníky pozemků. Toto zaručuje zachování hodnot takovýchto míst i v budoucnosti. Hnutí pozemkových spolků, zahrnující dnes v České republice více jak šest desítek organizací, zastřešuje Český svaz ochránců přírody. Bližší informace na http://www.csop.cz/pozemkovespolky a na facebooku Pozemkové spolky.

Fotografie některých druhů, na jejichž ochranu jsou projekty zaměřeny, k dispozici zde:

https://www.zonerama.com/CSOP/Album/7391215
https://www.zonerama.com/CSOP/Album/7391359
https://www.zonerama.com/CSOP/Album/7391269

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist