https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/cesta-vlakem-zdarma-po-cele-evrope.mladi-lide-mohou-poznat-jak-je-cestovani-vlakem-komfortni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká pirátská strana: Cesta vlakem zdarma po celé Evropě. Mladí lidé mohou poznat, jak je cestování vlakem komfortní

12. října 2021 | Česká pirátská strana
Právě dnes startuje příjem přihlášek do jedinečné soutěže Evropské unie DiscoverEU. V ní rozdá Evropská komise celkem 60 tisíc vlakových jízdenek platných na celém území Evropské unie po jeden rok. Přihlásit se mohou lidé ve věku od 18 do 20 let a cestovat mohou ve skupině až pěti lidí. Stačí pouze vyplnit formulář a krátký kvíz. Piráti dlouhodobě podporují udržitelnou železniční dopravu i příležitosti pro mladé, a právě proto upozorňují na novou soutěž Evropské unie.

„Pokud se máme bavit o udržitelnosti cestování, tak jsou jednoznačnou budoucností vlaky. V Česku chybí koncepce vysokorychlostních tratích, které jsou na Západě standardem a které na kratších trasách nahrazují letadla, čímž významně zmenšují uhlíkovou stopu. To je dluh, který českým občanům musí nová vláda splatit,“ připomíná pirátský europoslanec Mikuláš Peksa.

Historii, kulturu i obyvatele budou moci poznávat mladí Evropané po dobu 1 až 30 dnů v období od 1. března 2022 do 28. února 2023. I když je soutěž určena výhradně čerstvě plnoletým, kvůli covidové pandemii se letos nabídka rozšířila i pro 19 a 20 leté, kteří neměli loni možnost cestovat. Evropská komise každému z nich proplatí jízdenky v celkové hodnotě až 258 eur (asi 6.550 korun), vybrat si je mohou pomocí speciální aplikace.

„Evropská unie nyní nabízí pro čerstvě plnoleté Evropany možnost získat zdarma celoevropskou jízdenku a procestovat na ni více států. Je to příležitost pro mladé lidi poznat, jak komfortní, pohodlné a rychlé může cestování ve vlacích být. Budoucnost cestování je na kolejích,“ uzavírá předseda Evropské pirátské strany Mikuláš Peksa.

Podmínky:
• Přihlášení: od 12. října 2021, 12.00 do 26. října 2021, 12.00 na těchto stránkách: https://europa.eu/youth/discovereu_cs
• Pouze pro účastníky narozené v období: od 1. července 2001 do 31. prosince 2003
• 6. ledna 2022 se účastníci dozvědí výsledky
• Státní příslušnost jednoho z členských států EU
• V přihlášce musí být nahraný občanský průkaz nebo pas

Přihlášení je jednoduché, stačí vyplnit pár údajů a krátký evropský kvíz. Účastníci s nejlepšími odpověďmi zvítězí, anebo se dostanou na rezervní seznam. Odtud se podle zájmu výherců ještě stále mohou dostat mezi vítěze. Šance na výhru je alespoň podle posledních údajů poměrně vysoká. V ČR se při poslední akci přihlásilo 3697 uchazečů, celkem 1030 jich uspělo. Do Evropy se tedy zadarmo dostal téměř každý třetí mladý člověk.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist