https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/cesti-zeleni-bojuji-za-bezuhelnou-energetiku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Strana zelených: Čeští zelení bojují za bezuhelnou energetiku

13. května 2016 | Strana zelených
Zelení se v těchto dnech účastní protestní akce Ende Gelände, která chce podpořit bezfosilní energetiku a ukončení povrchové těžby hnědého uhlí v německé Lužici. Doly a elektrárny v této lokalitě kupují od švédské státní firmy Vattenfall čeští uhlobaroni Daniel Křetínský a Patrik Tkáč společně s PPF Investments, v které má podíl nejbohatší Čech Petr Kellner. Obchod ještě musí schválit švédská vláda. Právě tu chtějí účastníci akce Ende Gelände přesvědčit, aby doly neprodávala a raději je zavřela. Pokud se totiž bude v dolech dále těžit, hrozí, že budou kvůli zájmům českých podnikatelů zbourány některé obce.

“Sami jsme loni svedli boj proti uhelné lobby, která chtěla zbourat Horní Jiřetín. Práva jiřetínských obyvatel se nám podařilo uhájit, a proto chceme nyní pomoct našim sousedům v Německu, kteří jsou těžbou také ohroženi. Vážíme si tlaku švédské veřejnosti, která donutila stát, aby se dolů v Německu z ekologických důvodů zbavil. Obáváme se ale, že prodejem českým uhlobaronům nebudou doly v nejlepších rukou,” říká 1. místopředsedkyně SZ Irena Moudrá Wünschová, která se akce sama zúčastní.

Ende Gelände je největší antiuhelná protestní akce v Evropě a zapojit se do ní může každý. K dnešnímu dni se na ni sjelo asi 2000 lidí, kteří budou nenásilně blokovat přísun uhlí do elektrárny nebo se vydají protestovat do dolů.
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist