https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/cesti-zeleni-se-pripojuji-k-vyzve-k-propusteni-spolumluvcich-tureckych-zelenych
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Strana zelených: Čeští Zelení se připojují k výzvě k propuštění spolumluvčích tureckých Zelených

9. února 2018 | Strana zelených
Spolumluvčí turecké Strany zelených (Yesiller ve Sol Gelecek Partisi) Eylem Tuncaelli a Naci Sönmez byli dnes ráno, 9. února, zatčeni. Zatčení provedly speciální jednotky a doposud nebyla vznesena žádná formální obvinění.

Česká Strana zelených se připojuje k výzvě Evropských zelených (European Green Party) a skupiny Greens/EFA v Evropském parlamentu k okamžitému propuštění zadržených.

Komentář spolupředsedajících Evropské strany zelených Monicy Frassoni a Reinharda Bütikofera a spolupředsedajících skupiny Greens/EFA v Evropském parlamentu Ska Keller a Philippa Lambertse:

„Požadujeme po tureckých úřadech okamžité vysvětlení nepřípustného zatčení Eylem Tuncaelli a Naciho Sonmeze v dnešních ranních hodinách a vyzýváme k jejich okamžitému propuštění. Toto zatčení je dalším příkladem rostoucího pohrdání zákony v podání tureckého prezidenta Erdogana a jeho vlády. Na březnovém summitu Evropské unie a Turecka musí evropští lídři ukázat, že nebudou nadále Erdoganovými rukojmími kvůli řešení migrační krize a vyslat jeho vládě jasný signál, že takovéto chování je nepřijatelné. Politické aktivity a členství v politické straně nejsou žádným zločinem a toto zatčení je další příkladem zvyšující se netolerance k otevřené politické soutěži názorů v Turecku. Vyzýváme také evropské autority, aby se okamžitě sešli s Farukem Kaymakcim, velvyslancem Turecka při Evropské unii, aby toto zatčení vysvětlil.“

Petr Štěpánek, předseda české Strany zelených, dnes odešle otevřený dopis tureckému velvyslanci Ahmetovi Necati Bigalimu s žádostí o vysvětlení a propuštění našich tureckých kolegů. Vyzval také ministra zahraničí Martina Stropnického k vyjádření:

„Pane ministře, vyzývám vás, abyste požádal tureckého velvyslance o bezodkladnou schůzku a okamžité vysvětlení těchto protidemokratických kroků turecké vlády.“
tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist