Marek Šurkala "> „Cestování a udržitelnost mohou fungovat v symbióze a navzájem prospívat.“ - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/cestovani-a-udrzitelnost-mohou-fungovat-v-symbioze-a-navzajem-prospivat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

INEX - Sdružení dobrovolných aktivit: „Cestování a udržitelnost mohou fungovat v symbióze a navzájem prospívat.“

21. listopadu 2022 | INEX - Sdružení dobrovolných aktivit
Autor: Marek Šurkala, tel: 776748203


V rámci programu Festivalu globálního vzdělávání (22. až 24. 11.) proběhne dne 23. 11. workshop Jak cestovat udržitelně? Inspirace z terénu, workcampů i globálního dobrovolnictví. Workshop pořádá organizace INEX – Sdružení dobrovolných aktivit (INEX). Cílem workshopu je zapojit širokou veřejnost do diskuse o negativech turismu a představit dobrovolnictví jako možnou alternativu. Workshop bude lektorován Lenkou Kadeřábkovou, ředitelkou INEXu. „Považujeme za nutné, aby se ve společnosti více hovořilo o negativech, která souvisí s cestováním. Zároveň ale odmítáme na situaci nahlížet černobíle. Věříme, že cestování a udržitelnost mohou fungovat v symbióze a dokonce navzájem prospívat, pokud se uchopí správně,“ představuje hodnotové ukotvení organizace INEX Lenka Kadeřábková, ředitelka INEXu a lektorka workshopu. Cílem workshopu bude poskytnout lepší znalosti o negativních dopadech masového turismu a představit pozitivní příklady turismu. Účastníci by poté měli být schopni sami aplikovat principy udržitelného turismu při osobních i např. pracovních cestách. Účastníci se také seznámí s možnostmi udržitelného turismu skrze dobrovolnictví, konkrétně skrze workcampy. Workshop proběhne 23. 11. v čase 15:00 až 16:30.

Festival globálního vzdělávání se uskuteční ve dnech 22. – 24. 11. v Kampusu Hybernská v Praze. Festival je součástí programu 9. ročníku Týdne globálního vzdělávání. Cílem festivalu bude prozkoumat otázku, jak v dnešním propojeném světě žít udržitelně a co pro to mohou jako jednotlivci udělat studenti, učitelé a občané. Program festivalu je složen z workshopů určených pro pedagogy, studenty i širší veřejnost, panelové diskuse Učíme (se) a žijeme v neklidné době a dalšího doprovodného programu.

INEX – Sdružení dobrovolných aktivit, z. s. je nestátní nezisková organizace. Vznikla v roce 1991 a zabývá mezinárodním dobrovolnictvím a mezikulturním vzděláváním. Díky členství v mezinárodních sítích umožňuje zprostředkovat českým zájemcům o dobrovolnictví projekty ve více než 40 zemích světa. Každoročně s organizací vyjíždí na dobrovolnické výjezdy do zahraničí přibližně 300 Čechů a Češek. Hlavní aktivitou organizace jsou tzv. workcampy, krátkodobé mezinárodní dobrovolnické projekty. Workcampy obvykle trvají 2-3 týdny, kdy společně mezinárodně složená skupina dobrovolníků pracuje na veřejně prospěšné iniciativě. Náplň projektů bývá různorodá. Zastoupeny jsou projekty zaměřené na ochranu přírody, rekonstrukci památek, práci s dětmi či znevýhodněnými lidmi a organizaci kulturních událostí.


Realizace workshopu byla podpořena z prostředků České rozvojové agentury v rámci Zahraniční rozvojové spolupráce ČR.


UŽITEČNÉ ODKAZY:
INEX – Sdružení dobrovolných aktivit – oficiální webová stránka:
https://www.inexsda.cz/aktivity/workcampy/kratkodobe-workcampy/
Workcampy – základní informace:
https://www.inexsda.cz/aktivity/workcampy/kratkodobe-workcampy/
Týden globálního vzdělávání – oficiální webová stránka:
https://globalnirozvojovevzdelavani.cz/tyden-grv/
Týden globálního vzdělávání – facebooková událost:
https://www.facebook.com/events/834909451147260/?ref=newsfeed


LENKA KADEŘÁBKOVÁ
ředitelka INEX – Sdružení dobrovolných aktivit a lektorka workshopu
Pracuje na pozici ředitelky INEXu 3 roky. Oblasti vzdělávání se věnuje od studia na vysoké škole, kdy se přidala ke studentskému spolku IAESTE, který následně i vedla a na národní úrovni vysílala studenty na odborné stáže do celého světa. K aktivitám INEXu se dostala skrze vlastní účast na dobrovolnických projektech, kdy vyjela například do Vietnamu nebo Jordánska, kde strávila několik měsíců. V současnosti se zaměřuje na posílení boje proti zvyšujícící se radikalizaci ve společnosti, pěstování kritického myšlení a navyšování kompetencí mladých lidí.
Marek Šurkala, tel: 776748203
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist