https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/charita-je-pripravena-pomoci-lidem-kteri-prisli-o-domov-kvuli-protrzeni-prehrady-nova-kachovka-na-ukrajine
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Charita ČR: Charita je připravena pomoci lidem, kteří přišli o domov kvůli protržení přehrady Nová Kachovka na Ukrajině

7. června 2023 | Charita ČR
V úterý 6. června došlo k ničivému výbuchu na Kachovské přehradě v Chersonské oblasti na Ukrajině. Výbuch zničil vodní nádrž a způsobil záplavy, které zasáhly města a vesnice na březích Dněpru a prohloubily už tak katastrofickou humanitární krizi na Ukrajině. Lidem, kteří utečou do bezpečí na západ Ukrajiny, jsme připraveni pomoci.

Podle OSN potřebuje naléhavou humanitární pomoc přes 16 tisíc lidí žijících v oblastech zasažených záplavami. Přímo na místě jim pomáhá charitní síť. Naše partnerská organizace Charita Ukrajina poskytuje okamžitou humanitární pomoc a zajišťuje hygienické zázemí a dočasné přístřeší a distribuuje pitnou vodu.

Po přetržení přehrady dosáhla voda v zasažených oblastech až 12 metrů a zaplavila i menší obce níže po proudu Dněpru. Okolní města a vesnice se proto stávají neobyvatelnými a lidé jsou nuceni utéct do bezpečí. Povodně znamenají bezpečnostní problém také z důvodu přemisťování min, které proud vody odnáší.

Humanitární krize v okolí přehrady Nová Kachovka pravděpodobně zvýší už tak vysoký počet vysídlených lidí na Ukrajině. Lidé utíkají do bezpečí převážně na relativně bezpečný západ země, kde pomáhá i Charita Česká republika.

„Očekává se, že na západ Ukrajiny dorazí nová vlna vysídlených lidí, kteří v důsledku výbuchu na přehradě Kachovka a souvisejících záplav přišli o domov. Jsme připraveni těmto lidem pomoci se zajištěním bezpečného a důstojného přístřeší,“ říká přímo z Ukrajiny Nataliia Kozachuk, koordinátorka pomoci Charity Česká republika na Ukrajině.


Charita zajišťuje lidem na západě Ukrajiny bezpečné bydlení

Charita Česká republika pomáhá lidem zasaženým válkou na Ukrajině od prvního dne konfliktu. Ruská invaze vyhnala z domovů miliony lidí, z nichž velká část našla bezpečné útočiště na západě země. Tyto regiony ale neměly dostatečné zázemí pro tolik lidí, a tak se mnozí z nich museli ubytovat v tělocvičnách a halách.


Modulární domky

Charita Česká republika na západě země postavila modulární domky pro Ukrajince, kteří přišli o střechu nad hlavou. Zároveň jsme zrekonstruovali hromadná ubytovací zařízení, aby v nich bylo možné zajistit důstojné podmínky k životu. Lidem prchajícím před válkou jsme poskytli peněžní podporu na pořízení základních potřeb.

Ukrajincům na západě země zajišťujeme také psychologickou pomoc. Ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem ČR jsme vyškolili místní psychology v poskytování psychologické péče v krizových situacích.

Lidem zasaženým válkou na Ukrajině můžeme pomáhat díky štědré podpoře našich dárců. Pomáhejte s námi lidem, kteří to opravdu potřebují. Děkujeme každému, kdo se rozhodne přispět.

Lidem na Ukrajině pomáháme také díky Ministerstvu zahraničních věcí ČR, Trocaire, Irish Aid a za podpory Zakarpatské oblastní rady.

Darujte na https://svet.charita.cz/podporte-nas-hprs/charita-pro-ukrajinu/
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist