https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/chceme-dat-lidem-v-exekucich-druhou-sanci.nastavujeme-jasnou-regulaci-pro-navykove-latky.v-lex-oze-iii-prinasime
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

STAN: Chceme dát lidem v exekucích druhou šanci. Nastavujeme jasnou regulaci pro návykové látky. V lex OZE III přinášíme efektivnější využívání obnovitelných zdrojů

16. dubna 2024 | STAN
Zákon o insolvencích, který Starostové dlouhodobě tlačí, se konečně dostane na pořad schůze ve druhém čtení. Ten zásadním způsobem pomůže lidem v exekucích a urychlí jejich návrat zpět na trh práce. Po zákazu prodeje výrobku s látkou HHC český trh zavalily produkty s podobnými riziky. Skupina poslanců v čele Michaelou Šebelovou (Starostové) také připravila novelu zákona o návykových látkách, která zavádí speciální kategorii psychomodulačních látek, které nejsou zakázané, ale jejich prodej, zejména dětem, bude omezený. Lex OZE 3, které představilo Ministerstvo průmyslu a obchodu, přinese zvýšení podílu obnovitelné energie vyrobené a spotřebované v Česku. Soustředí se na zavedení pravidel pro akumulaci, tedy ukládání energie, a na agregaci flexibility.

Ve Sněmovně dlouho čeká na projednání vládní návrh zákona, díky kterému by došlo k významnému zjednodušení a zkrácení doby oddlužení lidí, kteří jsou postiženi exekucemi. „Naše hnutí už několik let upozorňuje, že exekuce jsou velkým strukturálním problémem naší země a mají rozsáhlé dopady na celou naší společnost. NERV označil exekuce v rámci svých 37 opatřeních k dlouhodobě udržitelnému ekonomickému růstu za oblast, které by měla vláda věnovat velkou pozornost. Přes 400 tisíc lidí je nyní uvězněno v dluhových pastech, což se promítá i k jejich přístupu k práci, která je prováděna v drtivé většině načerno. Pokud by se jich na trh práce podařilo vrátit jen 10 tisíc, jedná se až o plus 2,3 miliardy ročně. Současná situace má negativní dopad nejen na postižené jednotlivce, ale i na jejich rodiny a na ekonomiku státu jako celku,” upozornil na negativní dopady do veřejných rozpočtu předseda poslaneckého klubu Starostů a člen Ústavně-právního výboru Josef Cogan.

Změny v zákoně by měly primárně motivovat dlužníky k aktivnějšímu řešení jejich situace. „Dojde ke zefektivnění a zjednodušením procesu oddlužení. Dlužníci by měli mít možnost projít oddlužením v průběhu tří let za splnění stanovených podmínek, což by jim umožnilo získat druhou šanci na život bez exekucí,” řekl Cogan, a zároveň doplnil, že zákon dlužníci nemohou interpretovat tak, že se dluhy nemusí platit. „Pravidla pro oddlužení bude u každého zvlášť nastavovat soud, který bude brát v úvahu konkrétní situaci jednotlivce,” upřesnil Cogan.

V druhém čtení projednají poslanci novely zákona o návykových látkách, která omezí dostupnost těchto látek a přispěje k vyšší ochraně zdraví konzumentů - především dětí. Novela zpřesňuje kategorizaci psychoaktivních látek a přináší jasný postup v případě objevení se nové látky na trhu. Zavádí také nové povinnosti pro výrobce a distributory. „Abychom se dokázali efektivně vypořádat s nově příchozími látkami na trh, vytvoříme nový seznam zařazených psychoaktivních látek, na který budou zařazeny nové látky, které nejsou ani potravinou ani léčivem, a u kterých existuje podezření na vznik závislosti, jejíž míra rizika ještě nebyla určena. Nejpozději do 2 let proběhne hodnocení rizik, na jehož konci bude daná látka zařazena na odpovídající seznam (zcela zakázaný nebo regulovaných látek) nebo bude ze seznamu psychoaktivních látek zcela vyřazena. Do té doby bude daná látka veřejnosti zakázána. Zásadní změnou bude také zákaz prodeje psychoaktivních látek dětem a mladistvým do 18 let, zákaz prodeje v prodejních automatech a zákaz prodeje produktů, které svým vzhledem připomínají potravinu, hračku či jiný výrobek určený dětem, abychom ochránili zejména ty nejmladší a nejzranitelnější,” vysvětlila největší změny místopředsedkyně hnutí Michaela Šebelová.

Do prvního čtení jde další návrh energetického zákona, jež připravilo ministerstvo průmyslu pod vedením Jozefa Síkely (Starostové). Ta přináší důležité změny pro trh s elektřinou a ochranu spotřebitelů. „Změny obsažené v novele se týkají zejména ukládání elektřiny, flexibility a agregace, což povede ke snížení regulované složky ceny elektřiny. Cílem je eliminovat důsledky nepravidelné výroby elektřiny z OZE , aby došlo k posílení stability sítě. Novela rovněž posílí ochranu spotřebitelů tím, že zavádí povinnost pro obchodníky stanovit hodnotu indexu zajištění obchodníka. Tento index bude potenciálním zákazníkům sloužit jako ukazatel důvěryhodnosti prodejce. Tímto opatřením chceme posílit transparentnost trhu s elektřinou a ochranu spotřebitelů před nekalými praktikami,” zmínil důvody změny poslanec Starostů Tomáš Müller, který je zároveň členem hospodářského výboru.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist