https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/chcete-ziskat-unikatni-prozitky-z-divociny-vyhrajte-je-ve-fotosoutezi-ktera-prave-vrcholi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Chcete získat unikátní prožitky z divočiny? Vyhrajte je ve fotosoutěži, která právě vrcholí

16. listopadu 2017 | Hnutí DUHA
Autor: Jan Piňos, tel: 731 465 279
Už na konci tohoto víkendu končí fotosoutěž "Kde rádi divočíte?". Milovníci a ohleduplní návštěvníci divoké přírody tak mají posledních několik dní na pořízení a přihlášení svých fotografií, pro které může veřejnost také několik posledních dní hlasovat. Soutěžní web Hnutí DUHA na adrese http://www.ceskadivocina.cz/fotosoutez se uzavírá tuto neděli 19. listopadu, a to přesně ve 23:59.

Milovníci přírody, kteří do této chvíle přihlásili 351 fotografií z míst "od Šumavy po Beskydy", mohou získat zajímavé ceny. Lidé stále mohou přihlásit jakékoli fotky, které budou zachycovat naši divokou přírodu a její podoby, ať už to jsou meandrující koryta řek, tlející dřevo či rozlehlá rašeliniště, ale i rostliny a zvířata, která v ní mají svůj domov.

Výherce může získat čtyřdenní exkurzi do šumavské divočiny v NP Šumava a NP Bavorský les pro dvě osoby, a to v létě příštího roku. Hodnota výhry je kromě penězi nevyčíslitelného prožitku a poznání vyjádřena i cenou 5600 Kč, tedy výší účastnického poplatku pro dva. Exkurze se koná pod vedením odborného průvodce a zavede vás do nejvzácnějších míst Šumavy. K dalším cenám patří exkurze dvoudenní, poukazy na fotografické kurzy nebo 50% sleva na outdoorové vybavení od partnerů soutěže - společností Patagonia a Nicom.

Lidé se také mohou připojit k výzvě Hnutí DUHA s názvem Divočina všemi deseti: www.ceskadivocina.cz/vyzva. Má politiky motivovat k lepší ochraně divoké přírody u nás. Divočina totiž umožňuje svobodný život vzácným zvířatům a rostlinám, tvoří nenahraditelné přírodní dědictví, ochraňuje nás před suchem a povodněmi, podporuje šetrnou turistiku i místní rozvoj, nabízí možnosti pro vzdělávání a výzkum a vzbuzuje odpovědnost za sebe, naše děti a vnoučata. Obnovuje také pestrou, reprezentativní mozaiku lesů typických pro naši krajinu. Ke sběru podpisů se připojují dobrovolníci v celé zemi a od počátku srpna výzvu podpořilo už téměř deset tisíc lidí.

Fotosoutěž je vedle výzvy Divočina všemi deseti součástí kampaně Hnutí DUHA, která usiluje o více svobodného prostoru pro naši divokou přírodu a její lepší poznání. Představuje lidem českou divočinu i to, jakou roli hraje v zachování přírodní rozmanitosti i zdraví lidí. Prvním krokem je získat nové území o rozloze min. 10 km2, které bude ponecháno přírodě bez zásahů člověka [1]. Divočina, tedy území svobodného vývoje přírody, zaujímá totiž jen 0,3 % celkové plochy naší země, zatímco ta zalitá betonem zabírá 4,3 % a stále roste. Hnutí DUHA navrhuje, aby se rozloha divočiny výhledově zdesetinásobila. Zájem o divokou přírodu roste v celé Evropě, u nás ji chce chránit 71 % lidí [2].

Hnutí DUHA nabízí také tipy na výlety do divokých míst naší krajiny v průvodci "Poznejte ostrovy české divočiny" všem ohleduplným turistům. Zájemci si jej mohou objednat na adrese www.ostrovydivociny.cz a je nabízen zdarma.

Eliška Vozníková, vedoucí programu Krajina Hnutí DUHA, řekla:
"Krásné scenérie, fascinující detaily, psychický odpočinek i hluboké prožitky patří mezi důvody, proč lidé vyrážejí do naší divoké přírody. Lidé nám občas posílají nebo na sociální sítě nahrávají fotky, co zajímavého v divočině viděli. To nás podnítilo k vyhlášení fotosoutěže, která je opravdu pro každého, tedy i lidi bez zkušeností s focením. Chceme turisty motivovat nejen k objevování ostrovů naší divoké přírody, ale také k tomu, aby své zážitky a postřehy o jedinečnosti divočiny sdíleli s ostatními. Odměny pro výherce budou samozřejmě také spojeny s divočinou, vždyť k nim patří exkurze do našeho největšího národního parku, vybavení do přírody nebo kurzy, jak krásy divoké přírody ještě lépe zachytit."


Kontakt:
Eliška Vozníková, vedoucí programu Krajina, 608 283 530, eliska.voznikova@hnutiduha.cz

Poznámky:
[1] V loňském roce vydalo Hnutí DUHA k tomuto tématu studii, která by měla sloužit jako podklad k vyhlášení nových území o rozloze nejméně tisíc hektarů, kde se bude příroda samovolně vyvíjet. Z 25 lokalit v devíti oblastech vybrali odborníci podle řady kritérií pět nejpříhodnějších: Makyta v Javorníkách, Litovelské luhy v Litovelském Pomoraví, Jezeří v Krušných horách, Salaš v Chřibech a okolí pramene Odry na Libavé. Právě tato místa mají velký potenciál pro úplné ponechání přírodním procesům. Více ve studii http://www.hnutiduha.cz/publikace/ceska-divocina
[2] http://www.hnutiduha.cz/aktualne/71-cechu-chce-chranit-divocinu
Jan Piňos, tel: 731 465 279 tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist